منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

آمد بهار جان‌ها ای شاخ ‌تر برقصا/ یادداشت امیر مهدی سادات اعلایی

64

لیست اهدافت کجاست! اگر هنوز نقشه راهت را در دست نگرفته‌ای، حق نداری از تغییر و تحول سخن بگویی. حق نداری گلایه کنی و هر آن‌کس را که می‌بینی به دستان انتقادت بگیری و او را مقصر شکست‌هایت قلمداد کنی. از همین ابتدا بدان، امسال نیز همانند سال‌های گذشته‌ات خواهد گذشت.

تا زمانی که عمل را در چشمهایت سیلی نزنی، هر آن‌چه می‌بینی برایت نسیم تکرار را به تصویر می‌کشد و تو نا خودآگاه می‌گویی: این‌ها را شنیده‌ام، دیده‌ام، تکراری‌ست. چشمان آن‌کس تکرار را لمس می‌کند که روزهایش به تکرار به بند اسارت افکارش کشیده شده است. جان آن کس تکرار را قاب می‌گیرد که خلاقیت و آفرینشی نداشته تا آن‌ها را قاب بگیرد.
کتاب‌ها را ورق می‌زنیم، مجلات را می‌خوانیم، افراد موفق را می‌بینیم و با پوز نگاهی می‌خندیم و می‌گوییم: حرف‌ها قدیمی‌ست! مطلب جدیدی نیست. دست از این بازی‌های خاک گرفته برداریم. دستاوردهای‌مان را روی میز بریزیم. چه کرده‌ایم و چه داریم؟ تحصیلات خود را به تغییری دیگر رسانده‌ایم؟ زبان جدیدی را آموخته‌ایم. کتابی را در دست چشمان‌مان سپرده‌ایم؟ ورزش را در برنامه روزانه خود جای داده‌ایم؟ آموزش‌های‌مان را متحول ساخته‌ایم ؟ در زندگی‌مان ارتقا یافته‌ایم؟ صادق باشیم! نیستیم همه آن‌چه که باید باشیم. اگرخود بدان چه برایت گفتم عامل نبودم، این‌گونه شجاعانه واژه‌هایم را به سویت شلیک نمی‌کردم.
من با تمام تنهایی‌ها و سختی‌ها و رنجهایم قد کشیدم و آسمان را در آغوش اشک‌هایم به فرش آرزوهایم رساندم. نمی‌پذیرم بهانه‌ها را… این‌ها همه بهانه است.
بدون آن‌که بخواهیم سختی بکشیم، مربی داشته باشیم، هزینه کنیم، شکست بخوریم، زخم برداریم، اشک بریزیم، می‌خواهیم دنیایی از افتخار و شکوه برای خود تاج‌گذاری کنیم.
متاسفم هموطنم! اگر هنوز لیست اهدافت را ننوشته‌ای، اگر هنوز نقشه راه را برای خودت ترسیم نکرده‌ای، اگر هنوز نمی‌دانی کجا می‌خواهی بروی، دست از این بازی‌ها بردار. بگذار این چند روزه هم بگذرد و تمام شود. تغییر لیاقت می‌خواهد… و لیاقت در رگ‌هایی‌ست که اراده‌شان بر زمین چنگ می‌زند آن‌چه را که می‌خواهند.
***
نلسون ماندلا بعد از بیست و هفت سال که از زندان رهایی یافت؛ جمله زیبایی را بیان کرد: سفر شما به سمت آینده زمانی سبک‌تر و ساده‌تر خواهد شد که بار گذشته را به دوش نکشید.
این واقعیتی بی‌نظیر است که ما از کنار آن به راختی عبور می‌کنیم. هنوز در آغاز راهیم، دست به کار شویم و بار گذشته را رها کنیم تا نسیم روزهای خوش را آرام‌آرام حس کنیم.
چرخه‌ای را امروز با هم مرور می‌کنیم به نام چرخه تکمیل کار که در تصویر می‌بینید:
Cycle of Completion
ما برای موفقیت در هر کاری و رسیدن به نتیجه دلخواه و تمام‌کردن کار به تمامی این مراحل نیازداریم: تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، آغاز به کار، ادامه کار، تمام‌کردن کار و در نهایت خاتمه کار! چند نفر ازما به قسمت تکمیل کار می‌رسیم؟ اغلب به مرحله خاتمه می‌رسیم اما آن را تکمیل نشده رها می‌کنیم! نکته همین جاست. اگر ارتباط‌تان با گذشته به تکامل نرسیده باشد، برای درک زمان حال آزاد نخواهید بود.
مثلا بسیاری از دانشجویانم تحصیلات خود را در رشته‌های مختلفی ادامه داده‌اند و به اتمام رسانده‌اند، اما به تکمیل نمی‌رسانند. مدرک نهایی را دریافت نمی‌کنند و این سیستم، ضمیر ناخودآگاه را درگیر می‌کند و تمامی این‌ها باعث ثبت رکورد منفی می‌شود و بر مابقی تصمیم‌گیری‌ها خلل وارد می‌سازد. ضمیرناخودآگاه بر اساس تجارب گذشته عمل می‌کند و ما عملا خود را به چالشی عظیم می‌رسانیم.
از این قبیل مثال‌ها بسیار است. به زندگی خود دقت کن! چند نمونه از این کارهای نیمه‌تمام داری؟ ما در ان.ال.پی وارد این لایه‌های پنهان می‌شویم که اغلب به آن توجهی نداریم و تا زمانی که این پروژه‌ها به تکمیل نرسند یا اثر احساسی و تصویری آن‌ها خنثی نشود، روند رو به رشدی نخواهیم داشت. این کارهای ناتمام، اغلب نشانه‌ای از حوزه‌هایی در زندگی ماست که شفاف نیست یا با موانع عاطفی و روانی روبه‌روست.
بعضی از این کارهای نیمه تمام صرفا به خاطر فقدان سامانه‌های مناسب، دانش یا تخصص کافی برای اجرای این وظایف ناتمام می‌مانند. دیگر کارهای ناتمام نیز به خاطر عادات بد کاری انباشته می‌شوند. واقعیت این است که بیست کار تکمیل شده، قدرتی به مراتب بیشتر از پنجاه کار ناقص و ناتمام دارد.
کلمنت استون جمله زیبایی دارد که می‌گوید: همین الان انجام بده! و من خود این جمله را سرلوحه کارهای خود قرار داده‌ام و در بسیاری از مسائلم موفق‌تر گام برمی‌دارم. اکنون لیست کارهای انجام شده، اما به تکمیل نرسیده سال قبلت را بنویس و در همین ابتدا آن‌ها را به پایان برسان. چهار شیوه‌ای که برای انجام کارهای لازم پیشنهاد می‌شود و در دوره‌های مدیریت زمان آن را می‌آموزیم این است که:
الف) انجامش بده.
ب) واگذارش کن.
ج) به تاخیر بیندازش.
د) آن را دور بریز.
که البته برای هر نوع کاری شیوه‌ای متفاوت را می‌توان پیش گرفت.
به عنوان مثال وقتی تکه کاغذی را بر می‌داری، همان‌جا تصمیم بگیر که باید با آن چه کرد؟ در غیر این صورت دورش بینداز. اگر در عرض ۱۰ دقیقه می‌توانی تکلیفش را روشن کنی، این کار را بلافاصله انجام بده. اگر می‌خواهی خودت انجام بدهی ولی می‌دانی وقت بیشتری می‌گیرد، آن را به تاخیر بینداز و در پوشه کارهای در دست اقدام بگذار. اگر نمی‌توانی خودت انجام دهی یا نمی‌خواهی برایش وقت بگذاری، آن را به کسی واگذار کن که اطمینان داری می‌تواند آن را به سرانجام برساند و از او بخواه پس از اتمام کار، گزارش نهایی را به شما برساند.
پیش از آن که وارد فضای کاری جدیدی شوی، چند چیز را باید کامل کنی؟ دور بریزی؟ یا واگذار کنی؟ با استفاده از فهرستی که برایت قرار می‌دهم، کارهایی را که لازم است تکمیل کنی بنویس.
سپس چهار کار را که بلافاصله منجر به آزادشدن بیشترین زمان؛ انرژی یا فضای ذهنی یا فیزیکی می‌شود انتخاب و اقدام کن. زمانی برای از دست‌دادن نیست. ما فقط ۹۰ دقیقه زمان بازی داریم.
پیشنهاد می‌شود هر سه ماه یک‌بار یک کار ناتمام اساسی را تکمیل کن.
انجام ۲۵ کار قبل از پیشروی به جلو
۱. فعالیت‌های کاری سابق.
۲. قول و قرارهای عملی نشده یا مذاکره نشده.
۳. قرض‌ها یا تعهدات مالی پرداخت نشده (پولی که به دیگران بدهکارید یادیگران به شما بدهکارند.)
۴. کمدهای پر از لباسی که هرگز نمی‌پوشید.
۵. پارکینگ نامرتب و پر از خرت و پرت‌های قدیمی.
۶. سوابق مالیاتی نامرتب و درهم ریخته.
۷. دسته چک بی‌حساب و کتاب یا حساب‌های بانکی که باید ببندید.
۸. کشوهای پر از خرت و پرت‌های غیر قابل استفاده.
۹. ابزارهای خراب یا نصفه و نیمه.
۱۰. اتاق زیرشیروانی انباشته از وسایل استفاده نشده.
۱۱. صندوق عقب یا صندلی عقب ماشین که پر از آت-آشغال شده.
۱۲. نگهدای ناقص اتومبیل.
۱۳. زیر زمین نامرتب و پر از وسایل دور ریختنی.
۱۴. قفسه‌های پر از پروژه‌های تکمیل شده یا به نتیجه نرسیده.
۱۵. بایگانی ناتمام.
۱۶. فایل‌های کامپیوتری فاقد پشتیبانی یا اطلاعاتی که باید برای ذخیره‌سازی تبدیل شود.
۱۷. میز کار نامرتب و درهم و برهم.
۱۸. عکس‌های خانوادگی که هیچ‌وقت در آلبوم گذاشته نشده.
۱۹. وسایل تعمیر نشده، لباس‌های اتونشده و دیگر چیزهایی که باید تعمیر کرد یا دور انداخت.
۲۰. تاخیر در نگهدای وسایل منزل.
۲۱. روابط شخصی که احساسات مثبت و منفی مربوط به آن هنوز فرصت ابراز پیدا نکرده.
۲۲. اشخاصی که باید آن‌ها را ببخشید.
۲۳. زمانی که باید با آن‌ها که دوست‌شان دارید صرف کنید.
۲۴. پروژه های ناتمام یا پروژه‌هایی که هنوز بازخورد دریافت نکرده.
۲۵. آن‌چه که باید بابتش تشکر کنید یا از شما تشکر شود.
***
کریس آکابوسی تنها دارنده سه مدال قهرمانی المپیک در مسابقات دوی استقامت در جهان که در نهایت فقر خود را به اوج عزت و اقتدار جهانی رسانده است، این چنین رگ‌های واژه معجزه‌هایش را مقابل دیدگان‌مان رگ می‌زند:
یا تلاش کن یا بمیر! خداوند گفت: به لبه پرتگاه بیا و من ترسیدم! آن‌وقت که مرا هل دادند، پرواز را آموختم. هر زمان که می‌اندیشی موفق نیستی و دیگر تمام است، بدان خداوند می‌خواهد پرواز را دوباره برایت به تصویر نشاند. زندگی از درون به برون است. به ما آموزش دادند و آموختند که: مسیر قهرمانی، همیشه زیگ‌-زاگ است و باید استراتژی قهرمانی داشته باشید. موفقیت همیشگی نیست! اما باید از آن درس بگیرید! زندگی تعداد لحظه‌های نفس‌گیر است، نه تعداد نفس‌کشیدن‌تان!
اگر جرات تغییر نداریم، سپر تکرار را در برابر خود نگیریم و قامت شکسته خود را در پشت آن پنهان نکنیم! موفقیت فقط در تکرار هست که جوانه می‌زند.
جرج برنارد شاو می‌گوید: سرنوشت جهان به دست انسان‌های غیر معقول سپرده شده است.
اینان برای خود هدف و برنامه دارند، اینان می‌نویسند هر آن‌چه را که می‌خواهند و با برنامه‌ریزی به سویش هجوم می‌برند! و اگر اکنون در کنار رگ‌های زندگیت اهدافت را نوشته‌ای (هرچند مبهم و گم) اما بدان امسال سالی متفاوت برایت خواهد بود. طوفان، بذرهای اهدافت را می‌برد در سرزمینی که جوانه زند، امید و عشق و آرزوهایت. مبارک باشد بر تو رویایی‌ترین سال زندگیت.
یاقوت وطنم! جوانه زن، بسان شاخه‌ای نوظهور، قامت‌کشان بسان سرو. بهار جانت رسیده است، گیسوان آرزوهایت را رها کن. آمد بهار جان‌ها! ای شاخ‌ تر برقصای…

 

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.