منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

آیا طرح‌های درمانی وزیر بهداشت، یکی از عوامل رکود است؟

آیا طرح‌های درمانی وزیر بهداشت، یکی از عوامل رکود است؟

تغییر رفتار مهم در نحوه خرید ایرانیان

یادداشتی از دکتر محمدحسین ادیب

بررسی‌ها نشان می‌دهد جامعه ۶۰ درصد ولخرجی‌های خودش را کاهش داده و خریدها خیلی متعادل‌تر و متفاوت‌تر صورت می‌گیرد. ثانیا در حوزه‌هایی الگوی مصرف مردم تغییر کرده است. در سال جاری مردم ۲۲ هزار میلیارد تومان به بیمارستان‌های دولتی پرداخت کرده و ۱۹ هزار میلیارد تومان هم سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان هزینه کرده است. همان‌طور که عرض کردم به غیر از این دو که هزینه می‌شود امسال بیش از درآمد نفت در بخش درمان جامعه هزینه شده است.

و این به سبب آن است که جامعه در بخش درمان به شعف بیشتر می‌رسد. جامعه برای سلامتی‌اش بیشتر از گذشته هزینه می‌کند و از اتفاق جامعه پیرتر شده ولی در عین حال در کنار پیرتر‌شدن شیوه‌های جدید درمان، هزینه‌های درمان را افزایش داده و بنابراین جامعه در بخش درمان متفاوت‌تر از گذشته هزینه می‌کند. اینکه گفته می‌شود یک کشوری بیش از درآمد نفتش هزینه درمان می‌کند این یک شاخصه بسیار قابل تامل است که تقاضا را برای بسیاری از کالاهای دیگر کم کرده است. ولی پولی که در گذشته به سمت بخش‌های دیگر می‌رفت حالا سمت بخش درمان می‌آید. در عین حال هزینه‌کرد جامعه بیش از درآمد درمان ناشی از سیاست‌های هزینه جدید بهداشت و درمان است که نتایجش در اقتصاد هم کلان هم مشخص است. وزیر بهداشت در بخش درمان یک پدیده است و معلوم نیست که این پدیده در بخش درمان به چه عواقبی برسد. قطعا بیش از درآمد نفت در بخش درمان هزینه‌کردن به رکود دامن می‌زند. برای اینکه تقاضا را در بخش‌های دیگر کاهش می‌دهد…

دیدگاه من در مورد وزیر بهداشت و درمان این است که روش ایشان منجر به فاجعه در اقتصاد می‌شود یا این که مردم تغییر کرده‌اند و این سطح از هزینه در بخش درمان ناشی از تغییر الگوهای رفتاری است. ما در کنار این به عوامل دیگری هم می‌رسیم که شبیه بخش درمان است و یادمان باشد همین تغییر رفتار است که در مورد اقتصاد کلان تکان‌دهنده ارزیابی می‌شود. به عنوان مثال ۲۸درصد از عامل تورم در ماه‌های تیر و مرداد به دلیل افزایش قیمت گوشت بوده است. یعنی تورم که ماهانه نیم درصد بود و در طول مرداد به بیش از یک درصد افزایش پیدا کرد، قیمت‌ها یکسان افزایش پیدا نکرد.  ۲۸ درصد از عامل ایجاد تورم در تیر و مرداد افزایش قیمت گوشت بوده و تورم فقط وقتی اتفاق می‌افتد که جامعه با اضافه تقاضا روبه‌رو شود. تورم وقتی اتفاق می‌افتد که تقاضا بیش از عرضه باشد.

وقتی ۲۸ درصد از عامل تورم در کشور قیمت گوشت بوده این موضوع گواه این است که مردم در باب مصرف گوشت به‌رغم اینکه هزینه خریدشان به شدت کاهش پیدا کرده، رفتار متفاوتی داشته‌اند. و نکته دوم اینکه ۲۰ درصد از عامل ایجاد تورم در ماه‌های تیر و مرداد افزایش قیمت میوه و خشکبار بوده است. اینکه ما بگوییم تورم اصلا در تیر و مردادماه عمومی نبوده، سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا نکرده، ۴۸ درصد از عامل افزایش تورم گوشت و خشکبار بوده، وقتی قیمت میوه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد این گواه این است که تقاضا بیش از عرضه بوده و درست است که قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده اما این شامل گوشت و خشکبار و میوه نمی‌شود. این الگوهای مصرفی تغییر کرده و هشت درصد تورم در ماه‌های تیر و مرداد مربوط به بخش درمان بوده یعنی با آن هم که مقایسه کنید بالای ۵۰ درصد مربوط به سه فقره بوده که این سه فقره به سطح عمومی قیمت‌ها مربوط نمی‌شود بلکه به الگوی رفتاری مردم مربوط است.

و اینجا باید وزیر بهداشت و درمان را کشف کرد که چه فرآیندی را دارد نمایندگی می‌کند. آیا وزیر بهداشت و درمان دارد بخشی از تغییر رفتار مردم در مورد مصرف کالاها را نمایندگی می‌کند یا اینکه ایشان پدیده‌ای را به بخش درمان تزریق می‌کند که عوامل رکودی‌اش قابل تامل خواهد بود و ناشی از تغییر رفتار مردم نیست. بر این اساس من تصور می‌کنم که جامعه شروع کرده به تغییر رفتار متناسب با دوران رکود و در مورد بعضی از کالاها حتی در دوران رکود بیشتر مصرف می‌کند؛ چون شعف بیشتری ایجاد می‌کند. وقتی در کشور بدون حمایت دولت صد هزار نفر دانشجو داریم و سیصدهزار نفر دانشجوی فوق‌لیسانس؛ همین گواه این است که جامعه در اوج رکود برای آموزش حاضر به صرفه‌جویی نیست. این نشانه‌ها هم گواه سطح بالاتری از توسعه است. بنگاه مصرفی که به سطح پایین‌تری از توسعه تعلق داشت و در آن سطح در گذشته تورم ایجاد می‌کرد، الان با قرار‌گرفتن جامعه در سطوح بالاتر اجتماعی، رفتارهای جذب تورمی ایجاد می‌کند.

۸۰ درصد قدرت خرید مردم صرف ۱۳ قلم کالا می‌شود که من فهرست آن را در مقاله‌های بعدی ارائه می‌دهم.

 

جامعه امسال ۶۹ هزار میلیارد تومان برای بیمه هزینه کرده است. در حالی که درآمد نفت ۴۹ هزار میلیارد تومان است. جامعه برای بیمه بسیار بیش از گذشته هزینه می‌کند. بیمه جزیی از زندگی شده که ۴۹ هزار تومان آن متعلق به تامین اجتماعی است و ۲۹ هزار میلیارد تومان متعلق به ۳۰ شرکت. یعنی ما الان ۶۹ هزار میلیارد تومان حق بیمه می‌پردازیم. بنابراین وقتی همه ۶۹ هزار میلیارد تومان حق بیمه می‌دهند، سبد اصلی، غذا، دارو و بهداشت نیست.

مردم برای بیمه بیش از بهداشت و درمان پول می‌دهند. جامعه دارد رفتارهای مصرفی جدیدی از خودش نشان می‌دهد و مشاغل جدیدی متناسب با این تقاضاها ایجاد می‌کند. اشکال ۸۰ درصد فعالان اقتصادی این است که فقط کالا و خدماتی تولید می‌کنند که متناسب با قدرت خرید مردم در دوره رونق و اقتضائات آن است. چون الان اقتضائات هم مهم است. وقتی جامعه بخواهد در این سطح برای درمان هزینه کند و در این سطح برای آموزش کنار بگذارد، خودبه‌‌خود ۶۰ درصد از ولخرجی‌هایش را کم می‌کند. بنابراین مشاغلی که مرتبط با این ولخرجی‌ها بودند، در حال حاضر وارد رکود شده‌اند و این رکود ساختاری است و به تغییر رفتار جامعه مربوط می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.