منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

از تولید در کارخانه دیگران تا بیمه اینترنتی موبایل/ فرصت‌های کارآفرینی در تابستان با دکتر علی اصغر جهانگیری

khalaghiyat70-1

در مفاله قبل، فرصت‌های کارآفرینی در روستا را در ایام تعطیلات تابستانی جوانان بررسی کردیم. در این شماره همان‌طور که وعده داده بودیم، فرصت‌های کارآفرینی در تابستان را در زندگی شهری بررسی می‌کنیم. در این بخش هم‌چنان تاکید می‌کنیم که از آموختن آن دو فاکتور اولیه که در مقاله‌های پیشین به آن اشاره کردیم به هیچ وجه غفلت نکنید. اول، زبان و دوم، اینترنت. آموختن این‌ها به این خاطر است تا شما را در دنیای امروز، صاحب سواد جهانی کند. از نظر من همین دو فاکتور، برای خودش یک تحصیلات کامل و موفقیت و خلاقیت است و بعد از آن دیگر مهم نیست که تحصیل کرده‌ای و مدرکی گرفته‌ای یا نه.

 

فرصت‌های بی شمار
در زندگی شهری از آن‌جا که روابط اجتماعی گسترده‌تر است، فرصت‌ها بی‌شمار می‌شود. حالا یک جوان می‌خواهد از این فرصت استفاده کند و سرمایه بیندوزد، باید چه کند؟ البته منظور، فقط سرمایه مادی نیست. اگر جوانی برود در حجره یک بازار، شاگردی کند، سرمایه انبوهی اندوخته است در حوزه‌هایی مثل آموختن تجارت، بازاریابی، فروش، روابط با مشتری و… آن هم به سبک خود ایرانی و نه الگوبرداری‌شده از جوامع دیگر. یادمان باشد آن بازاری که ما در کتاب‌های فرنگی می‌خوانیم این‌جا اصلا وجود ندارد. ما هنوز می‌گوییم جنس فروخته‌شده پس گرفته نمی‌شود؛ در حالی که در هیچ جای دنیا این جمله را نمی‌شنوید. همه جای دنیا به مشتری می‌گویند نوکرتم هستم و خدمات بعد از فروش هم می‌دهم و جنس فروخته‌شده را هم پس می‌گیرم و… آن‌جا به منِ مشتری زنگ می‌زنند و می‌پرسند آیا جنسی که از من خریدی خوب است و ایرادی ندارد و در واقع دنبال مشتری می‌روند. این‌جا وقتی جنسی را می‌فروشیم می‌گوییم آخ‌جان جنس‌مان را فروختیم، رفت. بنابراین جای آموختن تجارت، کلاس‌های دانشگاه نیست. جای آن، حجره است. در آن‌جا می‌فهمید که چرا مشتری به صاحب حجره اعتماد دارد و چرا حاضرند بابت حرف او پول بدهند، چطوری جنس را امانی می‌دهد و… در سه ماه تعطیلات تابستان می‌توانید ۶۰سال تجربه یک آدم را که در حجره‌اش خاک خورده است، مجانی به دست بیاورید که این، سرمایه بزرگی‌ست.

 

چگونه تولیدکننده باشم؟
شاید دوست داشته باشید یک تولیدکننده باشید. سوال این است که آیا برای شما شانسی وجود دارد؟ می‌توانید به این نتیجه رسید که همراه دوست یا برادر یا خواهر خود، در خانه‌تان یک اتاق را خالی کنید و آن را به کارگاه تولیدی تبدیل سازید و دوازده ماه سال تولید کنید. عیب کار در این‌جا این است که راهنما و مشاور نیست. باید این جمله را تیتر کرد که: ای کاش مرکزی برای راهنمایی جوانان وجود داشت که به جوانان مشاوره کسب‌وکار ارائه می‌کرد و در فعالیت اقتصادی، هدایت‌شان می‌کرد.
شاید بگویید نمی‌خواهید یکی از اتاق‌های خانه‌تان را به کارگاه تولیدی تبدیل کنید. شاید می‌خواهید با ۵-۴تا از دوستان‌تان در تابستان جمع شوید و سراغ یک کارخانه بروید که جواز و پروانه دارد و تولید می‌کند و از او بخواهید که برای شما هم این تولید را با برند خودتان انجام دهد و شما دستمزد این کار را به او پرداخت کنید. احتیاجی نیست که تولید را هم در مقیاس انبوه انجام دهید. مقداری حداقلی برای سنجش بازار تولید می‌کنید و اگر جواب مثبت بود، تولید را ادامه می‌دهید و اگر نه ضرری نکرده‌اید.

 

فرصت‌های دیجیتالی
جنبه دیگر، پرداختن به بحث تجارت دیجیتال است که هنوز در بسیاری از اقشار جامعه ایران به درستی جا نیفتاده و اول راه هستیم و سختی‌ها و توسعه‌نیافتگی‌های خاص خود را دارد. حالا پرسش این است که یک جوان شهری که آشنایی قابل قبولی با کامپیوتر و اینترنت دارد، چگونه می‌تواند از این حوزه درآمدزایی کند؟ یکی از پیشنهادهای من، راه‌اندازی یک سیستم بیمه موبایل از طریق اینترنت است. شما در این سیستم موبایل هر شخص را به مدت یک سال با قیمت ده هزار تومان بیمه می‌کنید و وقتی هم موبایل اشخاص بیمه‌شونده خراب می‌شود به آن‌ها موقتی موبایل می‌دهید و خدماتی مثل این‌که هر وقت موبایل‌شان خراب می‌شود پیک موتوری، رایگان می‌آید و موبایل را می‌گیرد و می‌برد تعمیر می‌کند و می‌آورد تحویل‌شان می‌دهد و… همه این خدمات هم با ده هزار تومان. اگر از ۷۷ میلیون موبایل موجود در ایران، یک میلیون موبایل را این‌گونه بیمه کنید، ۱۰میلیارد تومان به دست آورده‌اید و این پول را در بانک می‌گذارید که ۲۰۰ میلیون تومان در ماه به شما می‌دهد و با این پول با تعمیرگاه‌های معتبر قرارداد می‌بندید و چون عمده کار می‌کنید، تخفیف خوبی از آن‌ها می‌گیرید و دوتا موتوری هم استخدام می‌کنید تا انتقال موبایل‌ها را انجام دهند و… بنابراین با ده موبایل که برای استفاده در زمان تعمیر است و چند موتوری و با استفاده از اینترنت و مبتنی بر صداقت، می‌توان چنین تجارتی ایجاد کرد. از این فرصت‌ها در اینترنت، بی‌شمار است؛ منتها باید ایده‌ها را به شکل بومی و مبتنی بر ساختار ایران دنبال کرد.

 

بهانه‌ها را رها کنیم
یادمان باشد که در جوامع بزرگ‌، نیازها بی‌شمار است. مثلا شما فرض کنید این لیوان پاکتی بستنی‌ها را به جای دایره‌ای بودن، شش ضلعی می‌کنید. پس از آن که نمونه‌ای از آن تهیه کردید، آن را به کافی‌شاپ‌ها و بستنی‌فروشی‌ها می‌برید و می‌گویید محصولی متمایز دارید و بر این اساس سفارش می‌گیرید. اگر درخواست گرفتید تولید می‌کنید و اگر درخواست نگرفتید چون در مقیاس محدود، نمونه‌هایی عرضه کرده‌اید، پس ضرری هم متوجه شما نشده است. از این نمونه‌ها فراوان است.
حالا توجه شما را به منظر دیگری از محیط شهری اطراف‌مان جلب می‌کنم. باید از خود بپرسید که به عنوان یک جامعه متمدن چرا نباید پشت‌بام خود را به یک Roof-Garden یا باغ-بام تبدیل نکنیم؟ در این پشت‌بام باغچه‌ای به وجود می‌آوریم، لطیف و سبز که هم به فضای شهری و گسترش محیط‌زیست هم کمک می‌کنیم و هم از مواهب طبیعی این باغچه لذت می‌بریم و هم می‌توانیم در این باغچه فعالیت اقتصادی انجام دهیم و درآمد ایجاد کنیم. اگر نیت ما این باشد، فرصت‌ها بی‌شمار است. فقط کافی‌ست با انگیزه بالا و هدفمند وارد این فضا شویم و این، آغاز تحول است.

مطالب مرتبط

13 نظر

 1. روبرتو

  اگه همه اسده هاتون مثل این باشه که خیلی بابا !!!
  اگر از ۷۷ میلیون موبایل موجود در ایران، یک میلیون موبایل را این‌گونه بیمه کنید، ۱۰میلیارد تومان به دست آورده‌اید !!!!
  به همین راحتی ؟!!!!!!!!!
  این پول را در بانک می‌گذارید که ۲۰۰ میلیون تومان در ماه به شما می‌دهد و با این پول با تعمیرگاه‌های معتبر قرارداد می‌بندید !!!!! آدمی که ۱۰ میلیارد رو بزار بانک سود بگیره دیوانه نیست ؟!!!!
  دوتا موتوری هم استخدام می‌کنید تا انتقال موبایل‌ها را انجام دهند و… بنابراین با ده موبایل که برای استفاده در زمان تعمیر است و چند موتوری!!!!!!
  دو تا موتوری کار ۱ میلیون موبایل بیمه شده رو انجام میده آیا ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
  1. guest

   حرف دل منو زدی،اونهایی که تو دانشگاه درس خوندند و درجه عالی دارند به چه آسانی به موضوع نگاه می کنند و حل شده تصور می کنند.

   پاسخ
  2. ناشناس

   دوست عزیز در مثال مناقشه نیست… انتقاد شما درسته اما راه حل خود شما برای این موضوع چیه؟؟ نباید از حق گذشت که ایده خوبی بود اما نقایصی هم داره

   پاسخ
 2. یعقوب احمدی

  سلام دارم خدمت بزرگواران و اساتید گرانمایه ، سایت بسیار خوبی رو راه اندازی کردین ؟ من تازه متوجه شدم . درود بر شما . دستمریزاد . پاینده و سرافراز باشید . kong1.t.m.s@ gmail.com

  پاسخ
 3. خلیل

  باسلام.بعضی از دوستان واساتید محترم ایده هایی مطرح میکنند که فقط درکهکشان راه شیری ودر رویاها فقط قابل اننجام است متاسفم….

  پاسخ
 4. ایمان خزائی

  باسلام

  بزرگواران یخورده منصف باشید جناب دکتر از سرمایه های این کشور هستند هیچ تعهدی هم جهت استخدام و

  پولدار شدن منوشما ندارند فقط وجدان و حس ایرانی بودنشون هست وگرنه خیلی راحت میتونستن دعوت یکی از

  کشورای اروپایی رو لبیک بگن و برای همیشه برن ….ایشون فقط ایده دادند اما متاسفانه بدون اینکه ذره ای تامل

  کنیم هر حرفی رو میزنیم !!!!! اصلا تعریف ایده رو میدونید ؟؟؟/ یه ایده میدن بقیش با شماس اگه رویایی هست

  زمینیش کن پس اینهمه ادعا واسه چی داریم ؟؟؟؟فقط نشستیم که یه تریلی پول از آسمون بیفته واسمون…

  اگه یکذره زرنگ باشیم از این ایده میشه ده ها مورد ایده دیگه گرفت که باتوجه به شهر و فرهنگمون عملی باشه

  واقعا تاسف داره این طرز برخوردتون

  پاسخ
  1. سیروان

   اگه می خواین گردش مالیتون سوده فراوانی گیرت بیاره باید تجارتو شروع کنی به دنبال کار تولیدی تو ایران نباش

   پاسخ
 5. فريد

  ایشون ایده خام رو گفتن برای بقیه که بیان کاملش کنن. به نظرم خیلی جالب بود. بقیه اگه ایده بهتری دارن بفرمایند بقیه هم استفاده کنن

  پاسخ
 6. شریف زاده

  سلام و عرض خسته نباشید به اساتید محترم

  طبق بررسی های موجود و مطالعاتی که خود بنده انجام دادم یه تعریف کلی برای ایده وجود دارد: ایده یعنی ارائه و پیشنهاد بدترین و ناممکن ترین کار در نگاه اول ، چرا که بیشتر امکاناتی که هم اکنون در اختیار ما هستند روزی ایده ای بود که اجرا و استارت آن غیر ممکن بنظر می رسید بعنوان مثال همین گوشی های موبایل روزی یه چیز ناشناس و گمشده و غیر ممکن بود که الان در دست هر کسی لااقل یک دستگاه گوشی هست. پس بیایید با دید مثبت بنگرید و از ایده هایی که ارائه میشه ایده جدید بگیریم و یا همون ایده رو تجزیه و تحلیل کنیم . کی میدونست که بازی مثل ((کلش)) میاد و جهان رو تسخیر میکنه و سود میلیاردی نصیب نویسنده بازی می کنه !!!!!
  با احترام شریف زاده

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.