منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

الزامات سخنرانی

بدون شک کلید طلایی پیشرفت ما ، ارتباطات ما با دیگران وبخصوص  افراد عالی رتبه است. و از الزامات ارتباط مناسب  ،تسلط به فن بیان و سخنوریست. در این مقاله سعی شده درمورد  سخنوری و سخنرانی بهتر ، مطالب مفیدی خدمتتون ارائه بشه.

ساختار یک سخنرانی کوتاه :

سخنرانی کوتاه که عموما درکمتر از ۳۰ دقیقه انجام میشه ، شامل سه بخش می شه :

۱-مقدمه :

در این بخش بایستی موضوع خود رو مشخص کنید و اهمیت موضوع رو برای مخاطبان بیان کنید. و همچنین توانمندی ، تجربه و مدارک تحصیلی خودتون رو هم بیان کنید تا مخاطب به شما اعتماد بیشتری بکنه.

۲-تشریح موضوع :

در این بخش موضوع را تشریح کنید ودلایل و مستندات رو ارائه بدید . اهمیت پرداختن به موضوع رو توضیح بدید. و در واقع دیدگاه تون رو بیان کنید سپس دلایل تون رو بیان کنید ودر انتها مجددا دیدگاه خودتون رو مطرح کنید.

۳- جمع بندی و تشکر :

در انتها صحبت ها تون ، یک بار دیگه موضوع و دیگاه های مطرح شده رو بطور خلاصه بیان کنید و از مخاطبان بخاطر همراهی با شما ، تشکر کنید.

ساختار سخنرانی طولانی :

این نوع سخنرانی عموما بیش از ۳۰ دقیقه می باشد.و در بین تعداد زیاد مخاطبان صورت می گیرد.

تفاوت آن با سخنرانی کوتاه این مورد است که حتما قبل از شروع صحبت ، جلب توجه بایستی صورت بگیره و تمام توجه مخاطبان به شما بایستی باشه .

و نکته بعدی در این نوع سخنرانی، بیان منظم و مشخص موضوعات مختلف ، به ترتیب می باشد.

 

شروع ممنوع در سخنرانی :

۱-در شروع سخنرانی و صحبت ، عذر خواهی نکنید مثلا ببخشید که دیر رسیدم و…  . خیلی سریع سلام کنید و توجه مخاطبان رو به مطالب جلب کنید.

۲-مقدمه بدیهی و مشخص استفاده نکنید بخصوص این که نباید مقدمه خیلی طولانی بشه چون حوصله مخاطب سر میره.

۳-از شرکتتان و یا خودتان زیاد تعریف نکنید. و این مطلب رو بدونید که اگر سوپر من هم  باشید و زیاد از خودتون تعریف کنید بسرعت بین دیگران منفور خواهید شد.

 

حل مشکلات ابتدای سخنرانی :

مشکلاتی نظیر تپش قلب ، استرس و اضطراب ، خشکی دهان ، دلشوره ، فراموش کردن مطالب .

راه حل:

۱- آمادگی :

مشخصه یک فرد حرفه ای در هر زمینه ای ، داشتن اطلاعات لازم و کافی نسبت به موضوع است.

شما بایستی برای هر ده دقیقه سخنرانی ، بیست ساعت مطالعه داشته باشید. همچنین اطلاعات کافی نسبت به شرکتی که در آنجا دعوت به سخنرانی شده اید و افراد حاضر در سخنرانی و نوع علاقه مندی نسبت به سن و جنست، داشته باشید.

ضمنا بایستی بارها سخنرانی خود را تمرین کرده باشید.

۲- تنفس را بصورت درست انجام دهید . همونطور که می دونید بدن هنگام سخنرانی به حجم بیشتری از هوا احتیاج داره و اگر به شکل معمولی نفس بکشید ، نفس کم می آرید و در نتیجه قلب شما برای تامین اکسیژن مورد نیاز بدن ، شروع می کنه به  تپش سریعتر . در نتیجه با تپش قلب تون ، استرس زیادی به شما وارد میشه  و تپش قلب شما باز هم شدیدتر می شه و.. .

و اما تنفس درست به این صورت است که بایستی بجای وارد کردن هوا در شش ها بصورت عادی ، بایستی هوا را وارد دیافراگم یا همون شکم بکنید یعنی وقتی نفس رو وارد بدنتون می کنید به جای شش ها ، شکم تون جلو می ره و  وقتی نفس رو خالی می کنید شکم عقب می آد.

با این کار ذخیره هوایی کافی برای شما حین سخنرانی وجود خواهد داشت.

۳- یکی از دلایل دیگه اضطراب ، ترس شماست که بایستی عزت نفس و اعتماد به نفس تون رو تقویت کنید.

 

عزت نفس یعنی این که آیا در مورد خودم باور مثبت دارد یا منفی . و برای تقویت عزت نفس همیشه بهترین نوع لباس و غذا را برای خودتون فراهم کنید.

و اما اعتماد بنفس یعنی اینکه آیا در شرایط سخت ، خودم رو قبول دارم و می تونم به خودم اعتماد کنم؟
راه های  تقویت اعتماد بنفس :

الف) تکرار مداوم جمله :من می تونم  .

این جمله اثرات فوق العاده داره . چون که از کودکی تا می خواستیم یه کاری رو انجام بدیم بهمون گفته میشد نکن ، خطرناکه ، می خوری زمین و … و به این شکل در ناخودآگاه ما، من نمی تونم، شکل گرفته.

ب) لیست موفقیت هاتون رو بنویسید و هر روز بخونید.

ج)لیست هر چیزی که دارید رو  بنویسید و شکر گزارش باشید.

برای مثال کفش تون ، ماشینتون و..  .

د) لبخند ، شانه عقب ، سینه جلو و چانه بالا و نگاه رو به جلو.

این حالت بدنی باعث ترشح تستوسترون میشه که هورمون اقتدار و موفقیت هست.

و یادتون باشه که فقط آدم های موفق لبخند می زنند و لبخند نشانه صلابت، اقتدار و موفقیت شماست.

انتقال پیام :

دوستان عزیز یادتون باشه که انتقال پیام همزمان به سه شکل انجام می شه از طریق زبان بدن ۵۵ درصد ، لحن و احساس صدای شما ۳۷ درصد و کلمات ۸درصد.

جالبه که کلمات شما فقط ۸ درصد در انتقال پیام اهمیت داره ، بنابراین خیلی خیلی مهم هست که زبان بدن و احساس خوبی در سخنرانی داشته باشید.

ویژگی یک سخنران حرفه ای این هست که نسبت به مخاطب خودش احساس خوبی داره و حتما اونها رو دوست داره و با تمام وجود سعی می کنه از زمانی که در اختیارش گذاشتن ، بهترین استفاده رو بکنه وبهترین مطالب  رو ارایه بده.

نکته بعدی در مورد زبان بدن هست یادتون باشه که صاف و خط کشی  بایستید ، پاها به هم چسبیده نیست و به اندازه عرض شانه باز هست ، شانه عقب، سینه جلو ، چانه بالا و نگاه رو به جلو بایستی باشه .

هیچ گاه وزنتون رو  روی یک پا نیندازید . دست ها با نزدیک به بدن باشه و خیلی نباید که از شما فاصله بگیره . سعی کنید کف دست رو مرتبا در سخرانی به مخاطب نشان بدید چون نشانه صداقت شماست.

زبان بدن اشتباه این هست که نگاه رو به زمین باشه و یا دائما به مخاطبان پشت کنید ، شانه ها افتاده باشه ، پاها به هم چسبیده باشه، سر رو به  پایین باشه .

خیلی مهم هست که کمر به بالا شما حین سخنرانی دیده بشه مخصوصا برای کسانی که در ردیف آخر نشسته اند و حتما بایستی شما ، محور اصلی توجه در سخنرانی باشید و به هیچ وجه پاورپونت ، محور اصلی نباید باشه.

در تمام لحظات سخنرانی ارتباط چشمی با مخاطبان داشته و بصورت اتفاقی به طرفین سالن و مخاطبان نگاه کنید.

چنانچه زبان بدن و ارتباط چشمی درستی نداشته باشید ، به راحتی جو سخنرانی رو ازدست خواهید داد.

حتما مهم ترین فرد را از قبل شناسایی کنید و در بیشتر اوقات به او نگاه کنید.

 

چند تمرین برای داشتن صدای رسا :

۱-همین متن را با صدای بلند بخوانید.

۲-با صدای بلند بگویید افقی – عمودی – غنچه  .این تمرین کمک  می کنه تا دهان شما بطور کامل باز بشه و صداتون کاملا برای مخاطب واضح باشه.

۳-یک خودکار بین دندان جلویی بگذارید و شروع به صحب کنید . البته مراقب باشید به فک تون فشار وارد نشه.

۴- خواندن اشعار زیبای حافظ می تونه خیلی بهتون کمک بکنه.

 

امیدوارم لذت برده باشید.

حسن شوندی، مشاور افزایش فروش

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.