ایده‌های دکتر علی اصغر جهانگیری برای خوداشتغالی

دکتر جهانگیری اشتغال کارآفرینی
دانلود فیلم هزار راه نرفته دکتر جهانگیری

 

قصد داریم خوانندگان عزیز مجله پنجره خلاقیت را با روش‌های قرن بیست و یکم در زمینه اشتغال آشنا کنیم. این برنامه برای هر ایرانی در هر سنی، با هر سوادی، در هر جایی، با هر امکانی، قابل دسترس نیست. متأسفانه دانشگاه‌های ما به دلیل کهنه بودن‌ آموزه‌های‌شان، مطالبی از زمینه¬ کاربردی دانش نداشته‌اند و فقط تئوری به بچه¬ها آموخته شده است. امروز من به عنوان یک کارآفرین که دغدغه اشتغال جوان‌های کشور را دارم می‌خواهم با شما گفت‌وگو کنم و بگویم که چرا به این سرنوشت دچار شدیم. اگر به اختصار بخواهم توضیح بدهم، باید به این موارد اشاره کنم:

۱. درآمد نفتی.

۲.  نقش کم‌رنگ دانشگاه¬ها.

۳. آشنا نبودن جوانان کشور با مدیران اجرایی.

۴. وفور مدرک. ۵. کپی‌کاری (چون ایده‌ای نداشتیم از کارهای دیگران کپی کردیم و چون این کار به دلیل نرخ تورم، بهره بانک، نزول پول سودآور نیست و درآمدزایی مشکل شده است، کارهایی را کپی کردیم که معلوم بود زیان‌ده هستند.)

برای این‌که به دنیای جدید راه پیدا کنیم باید بیاموزیم که چه روش‌هایی در دنیا اجرا شده و از این تجارب موفق الهام بگیریم و هم‌وطن‌های عزیزمان را با شیوه‌های جدید کار و تجارت و درآمد و اشتغال آشنا کنیم.
در این سلسله نوشتارها قرار بر این شد که بر بستر کشاورزی، صنعت، بازرگانی، فرهنگ، خدمات و… ایده‌هایی را با شما عزیزان در میان بگذاریم. لازمه پیشرفت هر جامعه‌ای، حتما خلاقیت و کارآفرینی است و امروز این نیاز معمولی نیست بلکه شرط بقای یک کشور است و اگر تا دیر نشده این ها را یاد نگیریم، باید با فقر و تنگنای مالی زندگی کنیم.
اگر ما از امروز بیاموزیم که چه نیازی از بشر هنوز بی‌پاسخ مانده، یک مخترع خواهیم شد. کشف نیازهای بی‌پاسخ ما را به یک مخترع و کارآفرین تبدیل می¬کند. اگر بخواهیم به این چالش‌ها بپردازیم در وهله اول می‌بینیم با امکاناتی که در سرزمین ماست و دارایی‌های عینی ما محسوب می‌شوند آشنا نیستیم. ما هنوز نمی‌دانیم که چگونه انتهای همه رشته‌هایی که درس خوانده‌ایم به بازار و اقتصاد ختم می‌شود و این بخش از زنجیره مغفول مانده ¬است. ما درسی را خوانده‌ایم اما نمی‌دانیم چگونه از این رشته می‌توان پول ساخت. چگونه می‌توان اقتصاد را رشد داد. ما در این سلسله مقالات می‌خواهیم آن حلقه مفقوده را پیدا کنیم و از تجربیات و دانشی که کسب کرده‌ایم استفاده کنیم و بخش اقتصادی آن را هم بیاموزیم.
به عنوان مثال اگر بخواهیم درباره کشاورزی صحبت کنیم، کره زمین بدون دخالت بشر، در سال سی و سه هزار میلیارد دلار تولید می‌کند. منظورم آن‌هایی نیست که بشر در تولید آن دخالت دارد، منظورم مواردی بدون دخالت بشر است. ما اگر این توانمندی را بشناسیم، تردیدی نیست که می‌توانیم از این ثروت بیکران که هر سال تولید می‌شود بهره‌مند شویم. یک خانواده کُره‌ای را برای شما مثال می‌زنم که روی طناب رخت خانه‌شان، با آویختن کیسه‌های خرید و ریختن آب دریا در آن کیسه‌ها، جلبک اسپیرونا تولید می‌کنند و کیلویی صد دلار به سازمان‌های جهانی می‌فروشند. یعنی این خانواده ماهی پنج شش هزار دلار از طناب رخت خانه‌شان درآمد ایجاد می¬کنند.

ما نمی‌دانیم که سازمان جهانی خوار و بار، اعلام کرده که هفتاد هزار فرصت کشاورزی وجود دارد ولی آن‌چه از کشاورزی در کشور ما باقی است، به دویست یا سیصد عنوان نمی‌رسد. یعنی شصت و نه هزار و هشتصد فرصت کشاورزی در کشور ما مغفول باقی مانده¬است. ما هنوز نیاموخته‌ایم که سرزمین ما هزاران گونه گیاه خودرو در طبیعت دارد، که خیلی از این‌ها ثروت‌های بسیار زیادی را برای ما تولید می‌کنند. به عنوان مثال: کتیرا کیلویی دویست و چهل هزار تومان است، گل¬ گاوزبان کیلویی صد و هشتاد هزار تومان، بابونه کیلویی سی هزار تومان است و بی¬شمار از این گیاهان خودرو که خداوند به ما ارزانی داشته است. ما باید کارهایی را که تا امروز پول‌محور بوده است به دانش‌محور تبدیل کنیم؛ چون جوانان ما پول ندارند و ما باید به جای پول و سرمایه دانش را جایگزین کنیم تا هر کس در هر سطح از سرمایه وارد مرحله کارآفرینی شود. به طور مثال، گیاه استدیا چهارصد برابر از شکر شیرین‌تر است و شما اگر این گیاه را در منزل داشته باشید کیلویی پنجاه هزار تومان قیمت برگ آن است؛ ولی هنوز هم‌وطنان من با خون دل و رنج، گندم می¬کارند و کیلویی سیصد تومان می‌فروشند. پوست میوه‌هایی که شما دور می‌ریزید یک طعم¬دهنده¬ بسیار عالی برای محصولات غذایی مثل بستنی، نوشابه، کیک و شیرینی است؛ ولی ما از آن بی‌خبریم و از آن بهره نبرده‌ایم. ما هنوز یاد نگرفته‌ایم ضایعات میوه‌ای را در بازار تره‌بار، جمع‌آوری، شست‌وشو، برگه‌برگه و به خشکبار تبدیل و به بازار عرضه کنیم. این کار سرمایه‌ای نمی‌خواهد و فقط اراده و تصمیم شما را نیاز دارد. الان بشر موفق شده که با کار علمی درختان را بدون شاخه کند. یعنی ما که درختان را به فاصله ۵۰ متر از هم می‌کاشتیم، حالا به فاصله ۱۰ سانت ۱۰ سانت می‌کاریم. یعنی اگر ما یک هکتار زمین کشاورزی می‌گرفتیم، جوانان ما با پنجاه متر زمین می‌توانند همان کار نسل گذشته را انجام بدهند. کشور ما با مشکل کم‌آبی روبرو است بنابراین باید با این روش‌ها ارزش افزوده را زیاد کنیم.

بگذارید مثال دیگری بزنم. اگر ما بذرهای نایابی را که ایرانی‌ها ندیده‌اند بکاریم و بعد از چند ماه بذرگیری کنیم و مشابه¬ خارجی‌ها بسته¬بندی کنیم از هر مترمربع بین یک تا سه میلیون تومان می‌توانیم درآمد ایجاد کنیم. ما هنوز نمی‌دانیم کاکتوس‌های میوه‌دار یعنی چه. کاکتوس‌ها را می‌شناسیم اما کاکتوس‌هایی در جهان هست، که میوه‌های گران قیمت می‌دهد. ما هنوز بلوبری، رزبری، کرانبری را نمی‌شناسیم که در آمریکا صد و بیست سال سابقه دارد. ما هنوز نمی‌دانیم که با یک عدد گندم می‌توانیم ده هکتار را گندم بکاریم. ما هنوز نمی‌دانیم در شش ماه زمستان که گندم می‌کاریم تا در بهار شکوفه بزند می‌توانیم این کار را در فریزر خانه انجام دهیم و زمین‌مان را شش ماه آزاد کنیم. گندم پانزده روز در فریزر می‌ماند مثل اینکه شش ماه زمستان و پاییز را در زمین مانده است. ما برای روز مادر، گل‌های گوشت‌خوار را در یک پشت‌بام تولید کردیم و چند ده میلیون تومان فروختیم.
در کشور ما که در صبح و ظهر و شام نود میلیون سفره باز می‌شود (یعنی خانواده‌ها به اضافه واحدهای تجاری، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و…)، اگر ما قادر باشیم چیزی روی این همه سفره بگذاریم و از هر یک میلیون سفره یک ریال به ما برسد، ۳۴۷ میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت.

در این یادداشت، که بحث ما درباره کشاورزی است می‌توانیم هزاران فرصت کشاورزی را با هر توانی یا هر امکانی در هر استانی به سرانجام برسانیم و درآمد جدید و جالبی را به دست بیاوریم که قابل مقایسه با شیوه‌های گذشته نباشد.
از یازده اقلیمی که در جهان وجود دارد کشور ایران صاحب نه اقلیم است؛ امّا چرا ما میوه‌های جدید را روی سفره‌های‌مان نمی¬بینیم؟ چرا این همه فرصت‌هایی که در زمینه لوازم آرایشی از طبیعت می‌توان به دست آورد، در فرهنگ ایرانی وجود ندارد؟ ما پانزده کشور همسایه داریم که ۲میلیارد از ۶کشور جهان در آن ساکن هستند و همه¬ آن¬ها نیازمند همه چیز هستند. آیا به بازارهای گسترده پیرامون خودمان فکر کرده‌ایم؟ آیا هنوز به این نکته پرداخته‌ایم که تک‌تک شما خوانندگان خلاقیت می‌توانید چه میزانی از این نیازها را تأمین کنید و در زندگی و کارتان تحول عمده ایجاد کنید؟ آیا ما نمی‌توانیم فرآوری محصولاتی را که دیگران تولید می‌کنند انجام دهیم؟ یعنی اگر ما زمین، امکانات و آگاهی نداریم، می‌توانیم از محصولات دیگران در منزل خودمان کارگاهی ایجاد کنیم و با مجوز قانونی در آن¬جا مشغول به فرآوری محصولات شویم. به عنوان مثال فرض کنید که می‌خواهیم یک ماسک صورت تولید کنیم که صد در صد طبیعی و بسیار برای مصرف‌کنندگان مفید و پر جاذبه است. احتیاج به بیست متر اتاق داریم. می‌توانیم در سایت مشاغل خانگی ثبت‌نام کنیم:
www.mosa.gor.ir

و فرم ثبت‌نام را پر کنیم تا بیایند اتاق ما را ببینند و برای تولید محصولات غذایی، آرایشی، بهداشتی، دارویی و… مجوز بگیریم. این مجله متناسب با توان و امکانات و پول‌تان ایده‌هایی را در بستر کشاورزی به شما معرفی می‌کند که بتوانید اوقات فراغت خود و خانواده‌تان را به درآمد و تولید اشتغال برگزار کنید.

ما در شهر‌های بزرگ کشور هزاران هکتار فضای سبز داریم. در تهران پانزده هزار هکتار فضای سبز داریم که همه ساله صدها میلیارد هزینه می‌کنیم. آیا نمی‌توانیم در این فضای سبز، گونه‌هایی را بکاریم که سی سال دوام دارد و هرچقدر از آن را که خواستیم قیچی ‌‌کنیم، روی ترازو بگذاریم و پول دریافت کنیم؟ پانزده هزار هکتار زمین مناسب با آب تصفیه شده و امکانات اقلیمی گوناگون هدر می‌رود. آیا شما هموطنان ما نمی‌توانید برای اولین بار در جهان این شیوه را دگرگون کنید؟ آیا می‌دانید که در بستر کشاورزی چه ضایعات ارزشمندی وجود دارد که ما اصلا از آن استفاده نکرده‌ایم؟
سی و هشت میلیون درخت خرما در ایران است. اگر برگ‌های خشک شده درخت خرما را به پول تبدیل کنیم برای صنایع کاغذ، مقوا، MDF یا ساخت بلوک ساختمانی قابل استفاده است.

آیا می‌دانید که پوشال برنج چه مواد اولیه‌ ارزشمندی برای ایجاد هزاران هزار شغل است؟ آیا می‌دانید اگر زمین‌مان را، بدون آن‌که فضایی اشغال کند لیف حمام بکاریم و آن را بسته‌بندی کنیم و به جای این لیف‌های ایتالیایی و اتریشی که به ایران می‌آورند و به دلار به ما می‌فروشند، بفروشیم چه سودی خواهیم برد؟ این کار با سرمایه‌ای اندک، مثلا با دویست- سیصد هزار تومان قابل انجام است. می‌توانیم با این مبلغ و رنگ‌ها و شکل‌های مختلف لیف حمام بکاریم و به بازار عرضه کنیم. آیا هیچ‌وقت نشسته‌ایم ببینیم در جای جای ایران چه پتانسیل‌هایی اطراف‌مان ریخته است که تا امروز از آن بی‌خبر بوده‌ایم؟

 

دکتر جهانگیری اشتغال کارآفرینی
دانلود فیلم هزار راه نرفته دکتر جهانگیری

مطالب مرتبط

953 نظر

 1. موسوی

  سلام
  من مهندس عمران و فوق لیسانس ژئوتکنیک هستم.توی یک شرکت عمرانی کارمیکردم،که استعفا دادم چون که احساس میکردم که باید برای خودم کار کنم،میخوام فروشگاه سنگ ساختمانی بزنم،اما سرمایه میخوام حداقل ۵۰ میلیون،راهنماییم کنید لطفا
  با سپاس

  پاسخ
 2. بهروز رضایی

  بله جناب استاد من که شرکت کارگر ساده بودم به دلیل ورشکستگی شرکت اخراج شد چی ایا من هم تقلید کردم یا کمکاری کردم تنها من اخراج نشدم بلکه میتونم بگم ۷۰ درصد کارگرا اخراج شدن بعدشم تنها اون شرکتی که من توش کار میکردم نخوابیده اکثر شرکتهای منطقه ما خابیدن نرخ بیکاری تا اونجایی که من دارم میبینم به چه درصد میرسه ولی میگن ۱۷ درصده من شاهد این بیکاری هستم بی مردم هستم مردمی هستم روابط عمومی م هم بالاست۴۰ درصد مردم بیکارن و ایران رتبه اول جهانی رو داره بعد از ایران افغانستان و کمترین بیکاری رو یهودی های کافر دارن

  پاسخ
 3. نجمه

  سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که واسه پاسخگویی میذارین من خودم رشتم مهندسی مکانیک همسرم دانشجو مهندسی پزشکی و الان کارهای پیمانکاری انجام میده و سرمایه ۱۰۰ میلیون هم پول داره البته شرکت از خودش نداره ولی علاقه به کار کشاورزی یا کار مربوط به غذا مثل رستوران و اینا داره حالا به نظرتون شرکت تاسیس کنیم؟یا کار کشاورزی حالا چه کاری بهتره؟خودش به پرورش گوسفند میخواست شروع کنه؟یا کار مربوط به غذا و اینا؟ممنون از راهنمایتون

  پاسخ
 4. رامین

  جناب آقای جهانگیری
  با سلام
  احتراماً از جنابعالی خواهشمند است یک کار برای بنده معرفی کنید تا بتوانم در رشت کار کنم و هم خودم مشغول شوم و هم بتونم ایجاد اشتغال برای دیگران کنم
  با تشکر

  پاسخ
 5. سمیرا

  سلام دکتر
  من ۳۰ ساله هستم با مدرک شهرسازی و پروانه اشتغال از نظام اما کار نظام خیلی راکده نمیدونم چه کاری رو شروع کنم ، ساکن تاکستان سرمایه اندک حدود ۲ میلیون یک اتاق و بالکن خالی آفتابگیر در منزل هم دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید اگر نیاز به آموزش هم باشه علاقه مند به یادگیری هستم

  پاسخ
 6. مهران

  مهندس برق قدرت هستم آذربایجان غربی با ۲۰ میلیون تومان سرمایه و یکی از دوستام که همکلاسی خودم بود میخواستیم یه تولیدی بزنیم اگه میشه راهنماییمون کنید ممنون

  پاسخ
 7. ارسلان

  با سلام آقای دکتر، ممنون از ایده های ناب شما. من شهروند افغانستان هستم، فعلا دانشجوی فوق لیسانس در رشته اقتصاد کشاورزی در یکی از کشورهای اروپایی هستم. خرداد ماه سال ۹۶ درسم تموم میشه میخوام برگردم افغانستان و واسه همون سال میخوام حداقل یک هکتار کاشت گیاهان صنعتی داشته باشم و واسه ۵ سال آینده میخوام همون یک هکتار رو به ۵ هکتار و طی ده سال آینده ۵ برابرش کنم یعنی ۲۵ هکتار، زمین به اندازه یک هکتار برای فعلا موجود هست، سرمایه ندارم، توانایی و تجربه کاشت محصولات کشاورزی را خیلی دارم، علاقه ام نسبت به رشته ام خیلی خیلی زیاده، میخوام طی ده سال آینده حداقل نیم میلیون دلار سرمایه درست کنم. بنظر شما بهترین گیاه برای کشت چی میتونه باشه؟ و اینکه سرمایه اولیه رو چجوری درست کنم اینو بگم که در افغانستان سیستم وام وجود نداره متاسفانه. ممنون میشم راهنمایی ام کنین.

  پاسخ
 8. هوتی

  با سلام
  ممنون از مطالب آموزنده تون واقعا بدرد خورد.
  فقط خواستم عرض کنم کار راه انداختن در ایران خیلی راحته مشکل اصلی ما بازار فروش می باشد. من در زمینه خوداشتغالی به تفکر و ایده های شما نیاز دارم چطوری میتونم با شما در این زمینه صحبت کنم.
  با سپاس

  پاسخ
 9. علی نادری

  با سلام مدرک تحصیلی دیپلم دارم با دفتر کار ۱۵۰ متری میخاو یه کار جدید با ایده ی خوب شرذوع کنم نوع کار و ایده برام مهمه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 10. فرشید

  کارهایی که آقای دکتر فرمودند میشود انجام داد اما به شرط اینکه بازار فروش را بتوانیم با قیمت عادلانه پیدا کنیم نه اینکه محصول روی دستمان بماند و مجبور شویم آن را به یک دلال بی انصاف با یک قیمت ناعادلانه بفروشیم…………..مشکل اصلی دلالان و مافیا هستند

  پاسخ
 11. عبدالقادر عیدوکی

  من ذمین در ساحیل چا بهار دارم اذ کارخنه اب شریکن است اب شروب ازاب دریا تولید میکنیم می شود راهنمایی کنید با پساب کارخانه چه باید کرد

  پاسخ
 12. هادی

  سلام. بحث بازیافت بطری های آب معدنی و نوشابه جهت تولید الیاف پلی استر ایده خوبیه. شرکت پویاپلاست زاینده رود به مدیریت جناب آقای شفیعی رو پیشنهاد میکنم. تجربه و تخصص بالایی دارند

  پاسخ
 13. محمد

  من لیسانس معماری دارم و متخصص نرم افزار های سه بعدی هستم .اینها بماند تو کار تولید نرده سنگی و تزیینات نمای رومی هستم و دستگاهی ساختم نیاز به سرمایه گذار دارم برای توسعه کارم MOTALLEBIMOHAMMAD@YAHOO.COM

  پاسخ
 14. حميد

  با سلام
  من یک زمین به مساحت ۱۵۰۰۰ متر دارم که تقریبا ۱۰۰۰ متر ساختمان و سوله و برق سه فاز و سایر امکانات داره! حدود ۳۰۰ میلیون سرمایه دارم. لطفا برای سرمایه گذاری راهنمایی کنید.

  پاسخ
 15. محمد

  سلام
  تا حالا کسی به این جناب دکتر گفته شما خیلی رویا پرداز و خوشبین هستین….
  اینایی که پیشنهاد داده کار یه جون با دست خالی نیست……..” شما میدانید چند میلیون نخل و ….” چرا مطابق انچه سیستم آموزشی ما به ما میاموزه. چرا مطابق داشته ها و نداشته هامون صحبتی نمیشه
  با رویا پردازی نون میره سر سفره مردم؟!…. کی میتونه این همه نزول به بانک بده
  چرا اینقدر چرت و پرت مینویسین

  پاسخ
 16. مهران یگانه

  باسلام مرسی از مطالبی که گذاشتین من چندین ساله کارتاسیساتی انجام میدم باکیفیت عالی مثله لوله کشی اب وفاصلاب وگازوتعمیرات پمپ وتصفیه آب ورنگ آمیزی ساختمان ولی کارثابتی ندارم مشکل مالی پیداکردم لطفا کمکم کنید من ساکن اهوازهستم ۰۹۱۶۵۴۳۴۸۵۱

  پاسخ
 17. پیمان

  سلام و خسته نباشید.من ۲۱ سالمه از شهر اردبیلم ما دوتا زمین زراعی داریم تو روستامون یکیش آب داره و خاکش خوب نیست یکیش ولی آب نداره ولی در عوض خاک حاصلخیزی داره که جمع دو تا زمین حدودا ۴ هکتار میشه که چند ساله به حال خودش ول کردیم میخواستم باهاتون مشورت کنم چیکار میتونم بکنم من خودم واقعیتش تخصص آنچنانی ندارم الان دارم رشته نقشه برداری میخونم برای لیسانس فعلا فوق دیپلمم .لطفا راهنمایی کنین برای این زمینا چیکار میتونم بکنم

  پاسخ
  1. جمشید

   سلام دوست من
   منم دقیقا زمینهایی مثل شما دارم با همون مشخصات و ویژیگیها
   لطفا اگه جوابو گرفتید به منم بگید ممنون میشم ازت
   ۰۹۱۸۸۷۱۹۷۲۲ شمارمه

   پاسخ
 18. هوشنگ صیرفی دلیر

  این مطالب مثل اینه بود من خودم در ان دیدم متعجب شدم که چیزی در دستم نبود.
  با سلام به بزرگواران متفکر

  پاسخ
 19. sara

  با سلام وتشکر از راهنمایی های ارزنده شما. مهندسی شیمی بیوتکنولوژی خواندم .من یک ایده در مورد استفاده از یخ (البته ظاهر یخ وشکل آن را دارد ولی لزوما یخ نیست) به منظور جذاب کردن کارهای تبلیغاتی در هایپر مارکت ها وفروشگاه ها حتی آتلیه ها دارم. چون اصولا تبلیغات روی کاغذ واینترنت برای عموم عادی شده است به نظرم اگر در یک قالب درست ارائه شود راهکار خوبی خواهد بود. این نوع یخ تا دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد حالت خود را حفظ می کند. برای نحوه ارائه آن ممکن است راهنماییم کنید.

  پاسخ
 20. سید محمد رضوی

  با سلام من یک ساعت در کلاس شما شرکت کردم ممنونم کار تهیه الوچه و لواشک را پیش گرفتم واز این راه درطول ۸ سال بیش از ۲۰۰ میلیون سود بردم و حالا دنبال تاسیس شرکت هستم و ایده ای زیادی دارم ممنون میشم بیشتر راهنمایی ام کنید.

  پاسخ
 21. مجید غضنفری

  باسلام.من ساکن اهواز هستم چهل سال سن دارم در یک شرکت مشغول کار هستم.دراستان ایلام شهرستان دره شهر حدود دو نیم هکتار زمین ابی دارم که اب ان از طریق شخص ثالثی که پمپاژ دارد و به کشاورزان اب میفروشد تامین میگردد.از شغل اکنونم که رانندگی است خسته شده ام و درضمن درامد خوبب ندارد.خودم مدرکم دیپلمه و خانمم فوق لیسانس جامعه شناسی.درضمن چون بچه روستا هستیم تا حدودی به کشاورزی واردیم خواهش میکنم درضمن حدود پانزده میلیون تومان میتونم سرمایه جور کنم .خواهشمندم مرا راهنمایی کنید.
  با تشکر مجید غضنفری از اهواز

  پاسخ
 22. نادرجهانگیری

  با سلام و عرض خسته نباشید و با تشکر از از اینکه وقت گرانبهای خود را دراختیار من و امثال من میگذارید .خدا خیرتان بده/
  ساکن اندیمشک هستم و چهل سال دارم یک قطعه زمین ۲۵۰متری دارم که چهارطرفش ساخت وسازه (منازل مسکونی) که یه کوچه ماشین رو داره . چه کاری با سرمایه کم میتونم راه اندازی کنم که منبع درآمدی بشه برام؟
  با تشکر مجدد

  پاسخ
 23. عباس محمدی

  سلام.استاد من ۴۳ سالمه از کارم بدلیل ورشکستگی کنار کشیدم علاقه زیادی به کشاورزی دارم تو ارومیه زندگی میکنم این جا زمین زراعی فراوان است هر چند بنده زمینی ندارم اما میتونم اجاره کنم .
  متاسفانه سرمایه ای ندارم اما اهل کارم.
  ممنون میشم با شناختی که از خاک این منطقه ممکنه داشته باشین بنده رو راهنمایی بفرمایید. با درود فراوان.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دانلود رایگان

دانلود
close-link

75 دقیقه ویدئو آموزشی

هزار راه نرفته در اشتغال و کارآفرینی از نگاه دکتر جهانگیری

تخفیف ویژه فقط 39 هزارتومان
همین الان خرید کنید
close-link

ارسال رایگان محصولات

با خرید کتاب از مجله خلاقیت هزینه پستی را مهمان ما باشید

کوپن ارسال رایگان : ersalfree96

همراه با هدیه (فرصت محدود برای شما بازدید کننده گرامی)
 خرید
close-link