منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

حمید سپیدنام، خالق برند مسترتیستر، از راه‌های ایجاد برند شخصی می‌گوید

قرار است همراه هم موضوع برندسازی شخصی یا Personal Branding را پیش ببریم. از این جهت بحث برندسازی شخصی را با شما خوانندگان خلاقیت مطرح می‌کنم، چون «مسترتیستر» را که با آن آشنا هستید با همین برندسازی شخصی ایجاد کرده‌ام. البته تخصص من برندینگ نیست. من در زمینه بازاریابی  و برندینگ اینترنتی، تخصص دارم؛ ولی استفاده از برندسازی شخصی به طور مشترک هم به کاسپید کمک کرد و هم به مستر تیستر. یعنی از روز اول که شرکت کاسپید را شروع کردیم، هدف‌مان چند مورد بود. اولین‌اش در جا انداختن برند کاسپید خلاصه می‌شد. به هر حال، کاسپید یک شرکت خدمات اینترنتی‌ست که حیطه فعالیت مشخصی دارد؛ اما در کنار آن، من به برند شخصی حمید سپیدنام هم توجه کردم؛ آن هم در موقعی که هنوز مسترتیستری وجود نداشت. در آن زمان روزی ۷-۶ جلسه می‌رفتم که در این جلسات سعی می‌کردم یک ارتباط خاص بگیرم و با ارائه قوی خود را متفاوت از دیگران نشان دهم. خیلی از همایش‌ها را هم می‌رفتم و سخنرانی می‌کردم؛ حتی شاید بدون هزینه؛ آن هم فقط به خاطر این‌که در همایش‌ها دیده شویم و کاری کنیم تا چهره در ذهن‌ها بماند. چون اعتقاد داشتم قابلیت‌های خاصی برای تبدیل شدن به برند را دارم؛ مثلا و با استفاده از این برند شخصی،می توانم به راحتی محصول یا خدمات‌ام را بفروشم. در واقع می‌خواهم بگویم که از روز اول، برای برندسازی شخصی هدف داشتیم. اولین مصاحبه من در این زمینه با نشریه کارآفرینان بود که تجربه خوبی بود و بعد، همکاری با روزنامه‌های آسیا و دنیای اقتصاد پیش آمد که دنیای اقتصاد روی خود اسم حمید سپیدنام متمرکز شده بود و روزنامه آسیا هم عکس بزرگی از من را چاپ کرده و نقل قولی آورده بود به این مضمون که: «آمده‌ام جوانان ایرانی را با بازاریابی اینترنتی آشنا کنم.» پس در واقع برندسازی کاسپید و برندسازی حمید سپیدنام را توامان با هم پیش می‌بردیم. با ایجاد برند مسترتیستر، سرعت این روند چند برابر شد. دلیل‌اش هم این بود که من به کشور انگلستان سفر کردم و در یک کنفرانس بازاریابی اینترنتی حضور یافتم و در آن‌جا متوجه شدم که اهمیت شبکه‌های اجتماعی در ایجاد، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. مدتی بعد، صفحه‌ای برای کاسپید ایجاد کردم، ولی در ادامه به این نتیجه رسیدم که بازاریابی اینترنتی موضوعی نیست که علاقه‌مندان زیادی را جذب خود کند. به همین خاطر به ذهن‌ام رسید که بیایم درباره رستوران‌های مختلف، مطلب بنویسم و این را در قالب یک برند شخصی به نام مستر تیستر دنبال کنم. به هر حال، همه غذا را دوست دارند. همین الان که من این‌ها را برای شما می‌نویسم، چیزی حدود ۹۵ هزار نفر، طرفدار صفحه مسترتیستر هستند و ۱۷ میلیون نفر هم دوستانی هستند که دوست این هواداران هستند؛ با این اوصاف، خودتان حساب کنید که وقتی مطلبی از طرف مستر تیستر گذاشته می‌شود چه تعداد، آن را می‌بینند. در ضمن، همین مستر تیستر باعث شد که کاسپید و حتی حمید سپیدنام هم، معروف‌تر شوند. پس درس اول در برندسازی شخصی این است که در خیلی از کسب و کارها اگر می‌خواهید تجارت‌تان آن‌طور که می‌خواهید رونق بگیرد، نیاز به ایجاد برند شخصی دارید.
ممکن است اشخاصی وجود داشته باشند که چندان اجتماعی نباشند و می‌دانم که تعدادشان کم هم نیست. احتمالا خیلی از آن‌ها دوست دارند که اسمی یا عکسی از آن‌ها دیده نشود. مثلا ممکن است کالا یا خدمات آن‌ها ضعیف باشد و بنابراین ترجیح دهند که اگر اتفاقی منفی می‌خواهد بیفتد چه بهتر که روی کالا یا خدمات‌شان یا اسم شرکت بیفتد و نه اسم شخصی خودشان. از طرف دیگر، خیلی‌ها در ایران ترجیح می‌دهند که چندان دیده نشوند. چون معتقدند شخصی که شهرت پیدا می‌کند، تبدیل به حبابی می‌شود که خیلی‌ها می‌توانند به راحتی او را بترکانند. خیلی از این دلایل، منطقی به نظر می‌رسند؛ ولی من معتقدم که برندسازی شخصی کاری که می‌کند این است که می‌آید چهره‌ای متمایز از شما نسبت به رقبای‌تان ایجاد می‌کند و آن چهره به شما کمک می‌کند که به شکل آسان‌تری، آن پروژه‌ها و کارهایی را که علاقه‌مند هستید، بگیرید و باعث رونق تجارت‌تان شوید. در واقع، برندسازی شخصی، این امکان را فراهم می‌کند که در نظر مشتری، متفاوت جلوه کنید و اهل فن می‌دانند که این در هر تجارتی، اتفاق کمی نیست.
اما حالا بیاییم به این موضوع بپردازیم که چگونه برند شخصی‌مان را ایجاد کنیم. اولین نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد، این است که باید جنبه متفاوتی در خود داشته باشید. این از لباسی که پوشیده‌اید شروع می‌شود و به حرف‌زدن، اعمال و… می‌رسد. حتی ممکن است کارت ویزیت متفاوت شما باعث ایجاد برند شخصی‌تان شود. مجموعه همه این‌هاست که کمک می‌کند یک شخص، متفاوت از بقیه شود. باز هم برگردیم به تجربه برندسازی شخصی خودم. در آن روزهایی که به جلسات متعددی می‌رفتم، ده‌ها شرکت دیگر هم در آن‌جا بودند که شاید در آن مقطع، رزومه قوی‌تری نسبت به ما داشتند. ولی هدفگذاری ما بیشتر روی SEO و بازاریابی اینترنتی بود و چون شرکت‌های دیگر، این موارد را نداشتند، بنابراین ما موفق شده بودیم تمایزی را که مدنظرمان بود ایجاد کنیم. علاوه بر این، ارتباطی که من با مدیریت آن شرکت‌ها می‌گرفتم، خودش تمایز بیشتری را به وجود می‌آورد. یعنی کسی به حمید سپیدنام فقط به عنوان شرکت کاسپید نگاه نمی‌کرد و همین مورد مهمی بود و نشان می‌داد برندسازی شخصی چقدر در پیشبرد اهداف تجاری، می‌تواند موثر باشد.
دومین موردی که در برندسازی شخصی، روی آن تاکید می‌کنم، بحث مهم سناریوسازی‌ست. این سناریوست که می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید هدف‌تان از ایجاد برند شخصی چیست و با آن چه کار می‌خواهید انجام دهید و خلاصه این‌که از برندسازی شخصی‌تان چه برداشتی خواهید کرد. روزی که ما مسترتیستر را شروع کردیم خیلی‌ها می‌گفتند سایت X، در زمینه بانک اطلاعاتی رستوران‌ها خیلی قوی‌تر از شماست. من هم به آن‌ها جواب می‌دادم که اصلا من هدف‌ام ایجاد بانک اطلاعاتی رستوران‌ها نیست که بخواهم دنبال‌اش بروم. در واقع با یک دید ویژه و خاص سراغ برندینگ مسترتیستر رفتیم و به نظرم همین هم جواب داد. مثلا چند روز پیش که رفته بودم از کیوسک روزنامه‌فروشی مجله خلاقیت را بخرم، یک نفر آمد کنارم ایستاد و گفت: «این‌جا کجا، مستر تیستر کجا؟» از این موارد، هر روز که پیش می‌آید برای من نشانه این است که کارهایی که روی برند شخصی مسترتیستر انجام داده‌ایم جواب داده است و این به همان جنبه‌های متمایزی برمی‌گردد که ما در مسترتیستر ایجاد کرده‌ایم. پس دوستان من، در برندسازی شخصی، دو مورد را هرگز فراموش نکنید؛ یکی، تمایز و دیگری؛ سناریوسازی؛ که اگر این دو مورد را به خوبی استفاده کنید، بخش چشمگیری از راه را پیموده‌اید؛ هر چند که این راه، پیچ و خم‌های دیگری هم دارد که بعدا با شما در میان می‌گذارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. مشاورین املاک بسپار

  سلام

  نکات آموزنده و جالبی بود که از استاد عزیزم جناب آقای سپیدنام آموختم.

  امیدوارم سایر دوستان نیز همانند ایشان در انتقال تجارب ارزنده خود، بخشنده و رحیم باشند

  جناب آقای سپیدنام، همچنان موفق و مستدام باشید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.