منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

دکتر محمدحسین ادیب از نکاتی بسیار مهم در ایجاد و اداره کسب‌وکار در ایران سخن می‌گوید

 

 

 

 موج چهارم تکنولوژی در کسب‌وکار یعنی چه؟

 

khalaghiat-300x163

با دکتر محمدحسین ادیب، استاد دانشگاه، تحلیل‌گر اقتصادی و مشاور کسب‌وکار در مورد وضعیت امروز کسب‌وکار در کشور گفت‌وگویی کرده‌ایم که نکات بسیار آموزنده‌ای برای کارآفرینان در اداره کسب‌وکارشان در بردارد.

 • وضعیت عمومی سرمایه‌گذاری و اشتغال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قبلا نیروی کار، چندان کار نمی‌کرد؛ ولی درآمد نفت بود. حالا درآمد نفت نیست؛ مع‌ذلک نیروی کار همچنان چندان کاری نمی‌کند.

 • این فرایند چه پیامدهایی دارد؟

در ۸۰ درصد موارد فضای کسب و کار غیراقتصادی می‌شود و فعالیت‌ها بدون توجه به ماهیت آن غیر اقتصادی خواهند شد.

 • مشکل کجاست؟

بازده نیروی کار بسیار پایین است؛ اما در کنار آن اقتصاد ایران با تکنولوژی موج چهارم مشکل دارد.

 • بیشتر توضیح می‌دهید؟

تکنولوژی موج چهارم، خانواده فولاد، از سنگ آهن تا تولید فولاد را غیر اقتصادی کرده است.

 • چرا؟

هزینه حمل سنگ آهن از معدن تا بندر در ایران ۱۵ دلار است؛ اما در بندر، قیمت خرید سنگ آهن ۱۳ دلار است. قیمت صادراتی سنگ آهن حتی هزینه حمل تا بندر را تامین نمی‌کند.

 • چرا قیمت سنگ آهن تا این اندازه سقوط کرده است؟

اول به سبب مقیاس تولید است. در هر رشته‌ای تولید نباید از حد معینی کمتر باشد. ۶۷ درصد سنگ آهن جهان را ۳ کمپانی تولید می‌کنند. این سه کمپانی همه معادن کوچک سنگ آهن در جهان را تعطیل کرده‌اند و فقط در سنگ آهن، تولید در انحصار ۳ شرکت نیست، در ۸۰ درصد موارد دیگر در حوزه تولید نیز همین‌گونه است. به عبارت دیگر ۸۰ درصد تولیدکنندگان ایران با مشکلی از جنس سنگ‌آهن مواجه‌اند.

 • رقبا جگونه سنگ آهن را تا این اندازه ارزان تولید می‌کنند؟

یکسال است که استرالیا ۴ کشتی خریده که امکان حمل ۶۰۰ هزار تن سنگ آهن را دارد و این باعث شده تا هزینه انتقال سنگ آهن از استرالیا به چین فقط ۴ دلار باشد. کاهش هزینه حمل، امکان رقابت را از ایران و بقیه جهان سلب کرده است. کشتی ۶۰۰ هزار تنی که سنگ آهن جابه‌جا می‌کند، تکنولوژی موج چهارم است.

 • یعنی مشکل سنگ آهن، تکنولوژی موج دومی تولید سنگ آهن در ایران است؟

مشکل، دو نکته است. تکنولوژی موج چهارم و صرفه‌جویی ناشی از مقیاس تولید. دو شرکت از سه شرکتی که ۶۷ درصد سنگ آهن جهان را تولید می‌کنند، استرالیایی هستند.

 • در فولاد چه مشکلی وجود دارد؟

چین اکنون فولاد را به قیمت ثابت سال ۱۳۸۱ حدود ۶۷ درصد ارزان‌تر تولید می‌کند و علت آن استفاده از تکنولوژی موج چهارم و مقیاس تولید است. چینی‌ها می‌گویند کارخانه فولاد نباید کمتر از ده میلیون تن باشد و ما در ایران در حال احداث ۸کارخانه یک میلیون تنی هستیم. عین داستانی که برای سنگ آهن تعریف شد، در مورد فولاد و نه که فولاد در مورد ۸۰ درصد صنایع مصداق دارد.

 • این روند اقتصادی و صنعتی به کجا خواهد رسید؟

تکنولوژی موج چهارم تا ۵ سال آینده در جهان به طور کامل مستقر می‌شود و تکنولوژی موج دومی ایران اگر به روز نشود، قابلیت رقابت نخواهد داشت.

 • مثلا در تولید سیمان تکنولوژی موج چهارم چه حرفی برای گفتن دارد؟

۴درصد گازهای گلخانه‌ای جهان را بخش سیمان ایجاد می‌کند و اکنون با تکنولوژی موج چهارم فقط ۳۰ درصد سیمان از کلینکر است و بقیه از مواد دیگری‌ست که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد و گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کند. اکنون با تکنولوژی موج چهارم تولید گاز گلخانه‌ای با سیمان به یک-سوم کاهش یافته است. ما در ایران بیش از ۹۰ درصد سیمان تولیدی را با کلینکر تولید می‌کنیم. طی ۵ سال آینده دغدغه‌هاییجدی برای تعطیلی این‌گونه صنایع در جهان شکل می‌گیرد.

 • چکیده مطالب شما این است که ۸۰ درصد تولید در ایران با فن‌آوری موج چهارم و مقیاس تولید مشکل دارد؟

و در کنار آن مکان‌یابی مناسب در تولید هم هست. به گزارش سازمان جهانی تجارت ۷۰ درصد تولید ناخالص ملی جهان در کنار دریاها و اقیانوس‌ها واقع شده است و این فرایند با مطالعه بسیار انجام شده است. یک پرفسور ژاپنی چند سال پیش به ایران آمد و توصیه او این بود که صنایع صادراتی ایران به کنار دریا منتقل شوند.

چرا؟

اکنون دولت قیمت سیمان را ۱۱۰ هزار تومان تعیین کرده است. اما کارخانه‌ها حتی آن را تا ۶۵ هزار تومان هم می‌فروشند. کارخانجات سیمان در خراسان به ازای حمل سیمان از خراسان تا تهران ۴۰ هزار تومان تخفیف می‌دهند و تولید با فروش ۶۵ هزار تومان غیر اقتصادی‌ست. اکنون معادنی که فاصله زیاد با دریا دارند در ایران به سبب بالابودن هزینه حمل و نقل در مواردی صادرات آن‌ها غیر اقتصادی شده است. رقابت، آن‌چنان سنگین است که صنایعی که در کنار دریا واقع نشده‌اند، امکان صادرات چندانی ندارند. نمی‌شود صنایع را به حسب دیدگاه‌های غیراقتصادی از یک استان به استان دیگر برد.

 • جمع‌بندی شما چیست؟

تولیدکنندگانی در ایران می‌مانند که از فن‌آوری موج چهارم، صرفه‌جویی ناشی از مقیاس تولید و مکان‌یابی مناسب برخوردار باشند. در غیر این صورت طی ۵ سال آینده قابلیت تداوم نخواهند داشت. در عین حال اگر کارکردن جایگزین سقوط قیمت نفت نشود فضای کسب و کار غیراقتصادی می‌شود.

 • سود بانکی در این میان چه تاثیری بر روند کسب‌وکار می‌گذارد؟

به سبب غیراقتصادی‌شدن فضای کسب و کار، همه بخش‌ها در حال فروش دارایی و سپرده‌گذاری در بانک‌ها هستند.۶۰ درصد وام‌های بانکی با وثیقه ملکی پرداخت نشده است. در عمل این دسته از وام‌ها ۳۰درصد قابل وصول است و در عمل ۷۰ درصد وام‌هایی که با چک و سفته پرداخت شده، قابل وصول نیست. ۴۰ درصدی منابع بانک‌ها در قسمت واقعی اقتصاد فعال است بقیه،اسنادی در دفاتر حسابداری‌ست.

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.