منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

راهکار پیشرفت تصاعدی در زندگی

27

سیما فاطمی‌پور:

khalaghiat-300x163-1-300x163-3-300x163

هر عادتی قابل تغییر است، فقط باید طرز کارش را بشناسیم.

مقدمه کتاب قدرت عادت

ما توسط عادت‌های‌مان کنترل می‌شویم. اگر این طور نبود و قرار بود تک‌تک کارهایمان را آگاهانه انجام دهیم، زیر حجم زیاد کارها دوام نمی‌آوردیم. اما خوشبختانه عادت‌ها به کمک ما می‌آیند. چارلز دوهیگ، در کتابش «قدرت عادت» نشان می‌دهد که چطور نیروی عادت را مهار کرده و عادت هایمان را طوری تغییر دهیم که به نفعمان عمل کنند.

«وقتی یک عادت را به اجزایش تقسیم کنید، آن را تحت کنترل خواهید داشت.»

کتاب قدرت عادت، صفحه ۲۰

عادت‌ها سرنوشت ما را می‌سازند. اغلب مردم آن‌طور که دل‌شان می‌خواهد یا آن‌طور که می‌دانند صحیح است زندگی نمی‌کنند-در خوابیدن و خوردن و کار کردن و بچه‌داری- و دلیل آن عادت‌های افراد هستند. در این کتاب، دوهیگ به ما می‌آموزد که عادت‌ها قابل تغییر هستند و به محض اینکه متوجه می‌شویم که عادت‌ها قابل تغییرند، در انتخاب آزاد هستیم. کلید ایجاد یک عادت یا شکستن آن چیزی است که دوهیگ آن را «چرخه عادت» می‌نامد.

«عادت‌های جدید به این ترتیب ایجاد می‌شوند: ایجاد حلقه‌ای متشکل از یک محرک اولیه، یک عمل یا فعالیت تکراری و یک پاداش؛ به علاوه میل و اشتیاق که این چرخه را به حرکت در می‌آورد.»

کتاب قدرت عادت، صفحه ۴۹

محرک اولیه، شروع‌کننده چرخه عادت است. روندهای تکراری در واقع همان عادت‌ها هستند. پاداش‌ها اتفاقات مثبتی هستند که بعد از انجام روندهایی تکراری می‌افتند.

 

 

 

 

وقتی برای خود اهدافی تعیین می‌کنید، باید هم زمان در خود عادت‌هایی ایجاد کنید که رسیدن به آن اهداف را تضمین کند. اصلا بگذارید این‌طور بگوییم: مثلا به جای این‌که با خود قرار بگذارید که از این به بعد بیشتر ورزش می‌کنم (تعیین هدف)، سعی کنید عادت کنید که هر روز زمان ناهار ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید (ایجاد عادت). یا به جای این‌که تصمیم بگیرید وزن کم کنید، تصمیم بگیرید عادت کنید به جای چای شیرین صبحگاهی، چای سبز بخورید. آسان‌تر می‌شود، نه؟

عادت‌های کاری میزان بهره‌وری در کار را تعیین می‌کنند، عادت‌های تغذیه‌ای تعیین‌کننده میزان سلامت شما هستند و عادت‌های ورزشی مشخص می‌کنند که چه میزان وزن می‌توانید کم کنید. به طور کلی، عادت‌ها سبک و کیفیت زندگی هر فرد را رقم می‌زنند. در واقع، به اعتقاد چارلز دوهیگ، نویسنده کتاب پرفروش «قدرت عادت»، حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فعالیت‌های روزانه ما از عادت‌های‌مان تشکیل شده است. این بدان معناست که «اگر عادت‌های درستی نداشته باشید، به اهدافتان نمی‌رسید.»

نکته طلایی

عادت‌های کوچک می‌توانند فرد را بسازند یا او را نابود کنند.

«مربی مایکل فلپس به او چیزی داد که او را از دیگران کاملا متمایز کرد؛ در او عادت‌هایی به وجود آورد که باعث شد مایکل از نظر ذهنی تبدیل به قویترین شناگر شود.»

کتاب قدرت عادت، صفحه ۱۱۱

شاید بگویید توان تغییر عادت‌های بد را ندارید. اما باید بدانید تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد سوخت تغییرات بزرگ، عادت‌های کوچک است. هر عادت کوچکی یک مزیت کوچک ایجاد می‌کند که خود عامل ایجاد یک عادت کوچک دیگر و یک مزیت دیگر می‌شود. عادت‌های کوچک الگوهایی می‌سازند که به فرد می‌قبولانند که موفقیت‌های بزرگتری در راه است. دوهیگ در کتابش تعریف می‌کند که چطور عادت‌های کوچک منجر به مدال طلای شنای المپیک برای فلپس شد. عادت‌های کوچک مایکل باعث شد که صبح مسابقه درست مثل روزهای دیگر بیدار شود، بدون هیچ نگرانی و فقط تک‌تک عادت‌های همیشگی اش را انجام دهد و به پیروزی برسد.

الماس اول

ارزش اشتیاق را دریابید، بقیه مسایل خودشان درست می‌شوند.

عامل اصلی اشتیاق است. بازاریاب‌های شرکت پروکتر اند گمبل فیلم‌هایی از مردم را در حال مرتب‌کردن تختخوابشان تماشا کردند. آنها سخت تلاش می‌کردند که محصول جدیدشان فبریز را بفروشند؛ محصولی که انتظار داشتند سود سرشاری نصیب شرکت کند اما در واقع داشت به یکی از بزرگترین شکست‌های شرکت تبدیل می‌شد. ناگهان یکی از محققان متوجه نکته ظریف اما مهمی شد. مردم از بوی اتاق تمیز لذت می‌برند. آنها در سیستم بازاریابی خود تغییراتی دادند و در آن سال فبریز یک میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد.

چرا هر روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنید؟ قبل از اینکه کلود هاپکینز عادت مسواک‌زدن را ایجاد کند، کسی مسواک نمی‌زد. دندان‌های تمام سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول پوسیده بود، و بهداشت دهانی ضعیف یک خطر جدی و فراگیر بود. هاپکینز چطور این مشکل را برطرف کرد؟ با ایجاد اشتیاق. حتما احساس مور مور یا قلقلک بعد از مسواک زدن را در دهان خود تجربه کرده اید. صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب مشتاقانه منتظر آن حس هستید. جالب اینجاست که این حس قلقلک یا مورمور لازمه داشتن دهان تمیز نیست! اما ما آن را به عنوان پاداش دندان تمیز می‌شناسیم و همین مساله ما را تشویق به مسواک زدن می‌کند. خمیر دندان او، پپسودنت، استاندارد بهداشت دهان را برای همیشه تغییر داد.

شما برای تغییر عادت‌ها چه نوع اشتیاقی می‌توانید ایجاد کنید؟

الماس دوم

می‌توان عادت‌ها را ایجاد کرد یا از بین برد. محرک و پاداش را ثابت نگه دارید و فعالیت را تغییر دهید.

«عادت ها -حتی وقتی که در ذهنمان ریشه دوانده‌اند- قرار نیست تبدیل به سرنوشتمان بشوند. وقتی راهش را بدانیم، می‌توانیم عادت‌های‌مان را تغییر دهیم.»

کتاب قدرت عادت، صفحه ۲۷۰

برای تغییر عادت‌ها، باید محرک‌ها را شناسایی کنید، و هم چنین کشف کنید که هر محرک با هدف رسیدن به چه پاداشی عمل می‌کند.

چارلز دوهیگ در مصاحبه‌ای گفت: محرک‌ها معمولا در یکی از این پنج دسته می‌گنجند:

۱.زمان خاصی از روز.

۲.مکانی خاص.

۳.حضور افرادی خاص.

۴.یک حس خاص.

۵.یک رفتار خاص که به شکل سنت درآمده است.

مثالی بزنیم: فرض کنید در سال جدید تصمیم گرفته اید که بیشتر ورزش کنید. «می‌توانید لباس ورزشی خود را کنار تخت قرار دهید تا به محض بیدار شدن چشم‌تان به آن بیفتد و برنامه‌ریزی کنید که ساعت ۸:۳۰ صبح چهارشنبه به همراه یکی از بهترین دوستانتان برای دویدن به پارک بروید.» در این مثال چند محرک با هم همراه شده‌اند؛ یک زمان و یک مکان خاص به علاوه حضور فردی خاص.

تشخیص پاداش‌ها به راحتی تشخیص محرک‌ها نیست. فرض کنید عادت دارید هر روز بعدازظهر مدام سراغ یخچال بروید و دنبال چیزی برای خوردن بگردید. محرک این رفتار ممکن است آن زمان خاص (هر روز بعدازظهر) باشد. اما مغز شما با این رفتار به دنبال چیست؟ آیا واقعا گرسنه هستید و دنبال غذا می‌گردید؟ یا به نوعی می‌خواهید یک کار تفریحی کوچک انجام دهید؟ فقط زمانی می‌توانید رفتاری را جایگزین کنید که بدانید با آن رفتار به دنبال چه پاداش یا نتیجه‌ای هستید. در این مثال، رفتار جایگزین می‌تواند خوردن یک سیب، چند دقیقه پیاده‌روی یا گشت‌زدن در اینترنت باشد.

وقتی که محرک و پاداش را بشناسید می‌توانید آنها را ثابت نگه داشته و فقط رفتار را تغییر دهید.

دوهیگ اذعان دارد که تغییر ممکن است سریع اتفاق نیفتد و البته آسان هم نیست، اما اعتقاد دارد که با وقت و تلاش کافی می‌توان عادت‌ها را تغییر داد. عادت‌ها را نمی‌توان ریشه‌کن کرد، اما می‌توان آنها را جایگزین کرد. قانون طلایی تغییر عادت این است که همان محرک اولیه و همان پاداش را حفظ کنید، فقط روند فعالیت بین این دو را تغییر دهید.

نکته طلایی

برای تغییر عادت‌ها برنامه داشته باشید. از قبل به طور دقیق تصمیم بگیرید که اگر آن میل به سراغ‌تان آمد چه خواهید کرد. سپس از برنامه خود پیروی کنید.

ما هم توان و هم مسوولیت تغییر زندگی و دنیای خود را داریم. تنها انتخاب ما در این مرحله این است که شروع به کار کنیم، به توصیه دوهیگ عمل کنیم، عادت‌های خود را در هم بشکنیم و عادت‌های جدیدی در خود ایجاد کنیم.

یکی‌یکی عادت‌های خود را تغییر دهید و این‌گونه زندگی خود را از نو بسازید.

چارلز دوهیگ کتاب را به سه بخش تقسیم می‌کند و با موضوع عادت‌های فردی شروع می‌کند و در بخش‌های بعدی به سازمان و شرکت و در نهایت به جامعه می‌پردازد.

*****

حالا نوبت شماست: کدام عادت تا امروز بیشتر از همه مانع پیشرفت‌تان بوده است؟ محرک‌های آن کدامند؟ برای کسب چه پاداشی آن عمل را انجام می‌دهید؟ فکر کنید و ببینید می‌توانید جایگزینی برای این فعالیت پیدا کنید؟

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.