منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

راهی برای کارآفرینی اثرگذار – سام والتون

 تحلیلی بر سرگذشت یک کارآفرین جهانی؛ سام والتون صاحب فروشگاه‌های وال-‌مارت

راهی برای کارآفرینی اثرگذار

یادداشتی از غلامرضا جامعی، کارآفرین

 

با بررسی‌هایی که در این سال‌ها در مورد کارآفرینان مختلف جهان در دوره‌های مختلف تاریخ انجام داده‌ام، به این نتیجه رسیده‌ام که یکی از اشخاصی که می‌تواند الگوی خوبی برای همه کارآفرینان از جمله کارآفرینان ایرانی باشد، شخصی‌ست به نام سام والتون. البته معتقدم که آموختن از چنین الگوهایی باید با بومی‌سازی آموزه‌های آنها صورت گیرد؛ وگرنه اگر الگوبرداری خام و عین به عین انجام شود، ما ره به مقصود نخواهیم برد. اما این کارآفرین چه ویژگی عمده دارد که بر Benchmarking  یا الگوبرداری از آن، این همه تاکید می‌کنم. به نظرم سام والتون توانست با بهره‌وری قیمتی که ایجاد می‌کند، طبقات متوسط و ضعیف جامعه را در فرآیند خرید یاری دهد و خرید آنها را باصرفه کند. این موضوعی است که می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از کارآفرینان ایرانی باشد. چون اگر چنین رویکردی را که می‌شود به آن نام ارزان‌سازی داد، در کسب‌وکارشان در پیش بگیرند، آن‌وقت می‌توانند گذشته از آن‌که کسب‌وکاری موفق را به پیش می‌برند، بر توسعه واقعی سرزمین‌شان اثرگذار باشند. چرا که همه می‌دانیم رشد طبقات متوسط و ضعیف و افزایش قدرت خرید آنها یعنی توسعه همه‌جانبه و پایدار یک کشور. در ادامه، زندگی‌نامه‌ای از این کارآفرین جهانی آورده‌ام که می‌تواند الهام‌بخش خیلی‌ها در مسیر کارآفرینی باشد.

در سال ۱۹۸۵، مجله  فوربس سام والتون را «ثروتمندترین مرد آمریکا» معرفی کرد. بیست سال بعد، همین مجله چهار عضو خانواده والتون را در ردیف ۱۰ ثروتمند اول جهان معرفی کرد. شرکت آنها یعنی، وال-‌مارت، مشهورترین شرکت جهان شد.

سام والتون در دوران کسادی رشد کرد. او از کودکی دوست داشت فروشنده شود، اما بعد از کالج و خدمت نظام وظیفه او به اتفاق جِی‌سی‌پنی که او هم یک خرده‌فروش بود، کار خرده‌فروشی را شروع کرد. بعد از ازدواج با هلن رابسون و با کمک مالی او، زوج جوان در شهر نیوپورت، ارکانزاس فروشگاهی دایر کردند. این فروشگاه یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بن فرانکلین بود.

فروشگاه اجاره سنگینی داشت،  رقابت هم بسیار زیاد بود، اما والتون توانست فروش و سود خود را چند برابر کند. وقتی زمان تجدید قرارداد اجاره فروشگاه رسید، مالک فروشگاه حاضر به تجدید قرارداد نشد. او می‌خواست پسرش این فروشگاه را اداره کند. والتون به کلی فرو  پاشید.

زن و شوهر بار دیگر در بنتونویل شروع کردند. شهری کوچک‌تر از شهر قبلی در ارکانزاس. فروشگاه جدید یک سلف سرویس بود. صندوق پرداخت جلوی مغازه و زیر نور فلئورسنت قرار داشت. والتون به این نتیجه رسید که این شهر کوچک تقاضاهای بسیار دارد. او توانست با این فروشگاه هم به موفقیت‌های بزرگ برسد. مردم از فواصل دور می‌آمدند و از او خرید می‌کردند.

آمریکای بعد از جنگ به سرعت تغییر می‌کرد. مردم برای سکونت به حومه‌های شهری می‌رفتند  و با اتومبیل به شهر رفت‌و‌آمد می‌کردند. رستوران‌هایی که غذاهای آماده می‌فروختند و متل‌ها به ترافیک بزرگراه‌ها سرویس می‌دادند. در شهرهای کوچک خرده‌فروشی به همان شکلی که در نقاط دیگر بود، وجود داشت. بعضی از فروشگاه‌های کوچک مانند قصابی‌ها تک‌محصولی بودند، و بعضی دیگر انواع فرآورده‌های غذایی و غیرغذایی را  به  فروش می‌رساندند. والتون‌ها این نظام را تغییر دادند. آنها با قیمت‌های بسیار کمتر، تنوع بیشتر و ساعات طولانی کار رضایت مشتریان را فراهم می‌ساختند.

والتون همیشه سعی داشت به طور مستقیم از تولید‌کنندگان خرید کند و این گونه دست واسطه‌ها را کوتاه می‌کرد. او معتقد بود اگر به قیمت بالا خرید کنید، در واقع ناکارایی دیگران را  خریده‌اید. استراتژی وال-‌مارت این است که با فروش بیشتر به قیمت ارزان‌تر به سود بیشتر می‌رسید، و این بهتر از آن است که به میزان کمتر و به قیمت بیشتر بفروشید.

تا سال ۱۹۶۰، سام و برادرش باد والتون ۹ فروشگاه بزرگ دایر کرده و به یک امپراتوری بزرگ دست یافته بودند. وقتی از سام والتون سوال شد که تا چه اندازه می‌خواهد کارش را گسترش دهد، جواب داد احتمالا خیلی کم زیرا نمی‌توانند به طور شخصی به همه فروشگاه‌های خود رسیدگی کنند. اما کمی بعد، برادران والتون یک هواپیمای  شخصی کوچک خریدند و در نتیجه در موقعیتی قرار گرفتند که به رشد و توسعه فراوان برسند.

اولین فروشگاه وال-‌مارت در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد. در آن سال، او ۴۴ساله بود. اولین فروشگاه کِی-‌مارت هم در همان سال تاسیس شد.

تا مدت‌ها کسی فروشگاه وال-‌مارت را جدی نمی‌گرفت. تا اوایل دهه ۱۹۷۰، کی-‌مارت ۵۰۰ فروشگاه را پر کرده بود، اما شمار فروشگاه‌های وال-‌مارت از حد ۷۰ تا فراتر نمی‌رفت. تا سال ۱۹۷۶، تعداد فروشگاه‌های کی-‌مارت دو برابر شد و به هزار عدد رسید، اما وال-‌مارت تنها ۱۵۰ فروشگاه داشت.

فروشگاه‌های اولیه وال-‌مارت زشت و بدقواره  بودند، اما قیمت‌هایشان از سایر فروشگاه‌ها ۲۰ درصد کمتر بود و همین امر سبب شد که سیل مشتریان به فروشگاه‌های وال-‌مارت سرازیر شود. با کمک توزیع بهتر، فروشگاه‌های وال-‌مارت سالانه ۳۰ تا ۷۰درصد رشد پیدا کردند و رقابت با وال-‌مارت داغ شد. تا سال ۱۹۸۰، فروشگاه‌های وال-‌مارت به ۲۷۶ عدد و در سال ۱۹۹۰، به ۱۵۲۸ فروشگاه رسید. در این سال سود خالص وال-‌مارت یک میلیارد دلار شد.

در سال ۱۹۹۲ وال-‌مارت ۲۷ میلیون شلوار جین و ۲۸۰ میلیون جفت جوراب فروخته بود که برای همه جمعیت آمریکا کافی بود.

وال-‌مارت امروزه اغلب از آن جهت مورد انتقاد قرار می‌گیرد  که با اتحادیه‌های کارگری رابطه ندارد و یک‌سوم از کارکنانش پاره‌وقت کار می‌کنند. انتقاد دیگری که از این شرکت می‌شود این است که به  نسبت  به موسسات خیریه کم کمک می‌کند.

دفاع والتون از خودش این است که می‌خواهد در پول مشتریانش صرفه‌جویی کند و به کمک این وجوه که پس‌‌انداز می‌شود، کیفیت زندگی در محل دایر‌بودن فروشگاه‌هایش را افزایش دهد. بالا‌بردن حقوق کارکنان و افزایش کمک به خیریه‌ها با این هدف مغایر است. والتون معتقد است که فعالیت او صدها هزار شغل ایجاد کرده و به صنایع تولیدی امریکا رونق بخشیده است.

روش سام والتون در تجارت و زندگی

* از روی ایده‌های تجاری دیگران نسخه‌برداری کنید.

* رقابت چیز خوبی است، از آن استقبال کنید.

* به استقبال تکنولوژی بروید تا از هزینه‌هایتان بکاهید و مشتریانتان را حفظ کنید.

* هرگز فرصت صرفه‌جویی و پس‌انداز را از دست ندهید. اتاق مدیران وال-‌مارت کوچک است و مدیران وال-‌مارت هر گاه سفر می‌کنند، در هتل اتاق دو تخته می‌گیرند.

* هرگز بازاری را به این دلیل که کوچک است از دست ندهید.

* با کارکنانتان به خوبی رفتار کنید. کارکنان شما اگر از کارشان راضی باشند، بیشتر به مشتریانتان خدمت می‌کنند.

* هرگز از شرایط به شکلی که هستند راضی نباشید. برای موفقیت در این دنیا باید پیوسته تغییر کنید.

* کار شما تولید ارزشی  است که قبلاً  وجود نداشته است.

* از اشتباه‌کردن نترسید و هرگز از تغییر‌دادن نظرتان نگران نشوید.

* قبل از اینکه دیگران با شما صحبت کنند، شما با آنها حرف بزنید.

* هدف‌های بزرگ داشته باشید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.