منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

راه استفاده ازروش‌های قرن بیست‌ویکمی درکسب‌وکار

کجا روم چه کنم چــاره از کجا جویــم/ که گشــته ام ز غم و جور روزگار ملول
صحبــت از بیمــاری یــاویروس کشــنده ای به نام بیکاری است.
درد مزمنی که رفته رفته روح و روان و جسم را می کاهد و از انسان موجودی دردمند و فقیر و سربار جامعه میسازد.
این فاجعه می تواند هر جامعه ای را به تباهی بکشاند و موجی از فساد و فحشا و ناهنجاری ها را به راه اندازد و کشوری متمدن و تاریخی با تنوع رنگارنگ قومی را تباه سازد.
۱-به زودی ۵/۱ میلیون نفــر فارغالتحصیل بیکار به لشــکر بیکاران اضافه می شوند
که بیش از ده میلیون فارغ التحصیل بیکار را در اردوی خود دارد.
۲ -دولت با عوامل گوناگونی دست و پنجه نرم میکند
که انبوهی از مشــکالت مالی، تورم، رکود و همچنین روابط بین المللی بخشــی از آن است
و دولت آمریکا درصدد تحریمهای بیشــتر است که می تواند بر انبوه مشکلات بیفزاید
پس دولت چه راهکاری می تواند بیابد تا این سونامی خطرناک را مدیریت کند.
۳ -دولت مدعی است که برای عبور از این بحران سالانه باید یک میلیون شغل جدید ایجاد شود

که در شرایط مطلوب و با خوشبینی ایجاد ۷۰۰هزار شغل در سال را در برنامه دارد که در حقیقت ۳۰۰ هزار نفر ســوار این قطار نخواهند شد.
۴ -در صورت موفقیت کامل هرگز از این آمار کاسته نخواهد شــد ضمن آنکه سالها زمان نیاز دارد که متقاضیان تا رسیدن به این شرایط سالها در انتظار خواهند ماند و افراد با افزایش سن شرایط حضور در بازار کار را از دست خواهند داد.
۵ -با یک محاسبه ساده میفهمیم سرمایه عظیمی از بیت المال صرف آموزش افراد میشــود که رقم قابل توجهی خواهد شد.                                          ۶ -آیا موضوعی مهمتر از این در جامعه وجود دارد و آیا زمان آن نرســیده که در یافتن راهکاری ضربتی و فوری چاره ای اندیشه شود؟
۷ -آیا وقت آن نرســیده که با ایجاد ســتادهای بازرگانی قوی و تولیدات محدود و کوچک، خانواده ها را از این طریق روانه بازار کنیم؟
۸ -آیا نباید مراکز مشاورهای ایجاد کرد تا بتوان متقاضی را هدایت و راهنمایی کرد و آیا اصوال مکانی در کشور وجود دارد که هموطنی مراجعه کند و امکانات و توانمندی خود را ارائه داده و از سوی کارشناسی خبره و کاربردی هدایت شود؟
۹ -دولت چین محصوالت هزاران روستا را در سراسر جهان عرضه میکند و مهمترین بخش هر تولید را که بازار و فروش است از دوش تولیدکنندگان برمیدارد.
۱۰ -آیا زمان آن نرسیده که منابع عظیم و متنوع و سرشار کشور را شناسایی کرده و در تبدیل آن به ثروت متقاضی را هدایت کرد آن هم کشــوری که در جایجای خود هزاران منابع کوچک  و بزرگ دارد که با فناوری یا تکنولوژی قابل ایجادکردن نیست                                                                                ۱۱ -گفتنی است که تا ۱۵ سال آینده ۷۰درصد مشاغل جهان از بین خواهد رفت و این هشــدار نگرانی عمیقی را برای کشورها به وجود آورده است
چون فناوری و تکنولوژی اکثر مشاغل جهان را از بین میبرد.
کارت عابربانک یا وجود اکثر نیازها مثل دوربین عکاسی، ماشین حساب، چراغ قوه که در گوشی همراه شما جای گرفته نمونه هایی از این بیکاری عظیمی است که در راه است.
۱۲ -چرا در کشورهای پیشرفته هیچ مهاجرتی رخ نمیدهد ولی در کشــورهایی نظیر ایران با به جانخریدن خطرات گوناگون موج مهاجرت و فرار مغزها همچنان ادامه دارد.
۱۳ -مشاغل خانگی ابتکار ایرانیان است مانند هزاران دار قالی در روستاها ولی کشور چین با همین روش آن هم برای یک میلیارد انسان شغل ایجاد میکند ولی ما که مبتکر این روش در طول تاریخ بوده ایم هیچ بهره ای از آن نمی بریم.
آیا نمیتوان تولید خانگی یا مونتاژ را به روستاها برد؟
۱۴ -آیا زمان آن نرسیده که دانشگاه ها که حاصل کارشان علم بیعمل بوده و نتیجه آن درخت بی ثمر شده کلینیک سرمایه در دانشگاه ها ایجاد کنند تا در طول تحصیل جوانان را با ایدهها، بازارها و نیازها و راهکارها آشنا سازند.
یا نظاره گر آمدن نسلی باشیم که از امروز میدانیم نسل خاکستر شده است.
۱۵ -آیا بهتر نیست که چند سال تمامی طرحهای عمرانی را تعطیل کرده و به جای آن به عمر یک جامعه جان ببخشیم.
چون باید نسل سالم و شــادابی وجود داشته باشد که از آن طرحهای عمرانی استفاده کند.
چون پیرشدن جامعه، نبود امکان برای ازدواج جوانان و خساراتی که برای کشور بر جای میگذارد قابل مقایسه با چند طرح عمرانی نیست.
ین بودجه عظیم میتواند با روشهای قرن ۲۱ تحولی عظیم ایجاد کند.
باید توجه داشته باشیم که ساخت پل، راه آهن و زیرساختها برای نسلی که تباه شده چه سودی خواهد داشت.
۱۶ -آیا داشتن کشوری کهنه مهمتر است یا نسلی کهنه و درمانده؟
۱۷ -اگر مســئولان کشور چون من نگران چنین آینده ای هستند فرصتی پیش آورند تا روشهای نوین اشــتغال کسب وکار را بازگو کنم تا اگر مورد تایید و قبول قرار گرفت دســت بالا زنیم، چون معتقد هستم که ای خواجه درد نیست وگرنه طبیب هست.
۱۸ -آیا تجارب کشورهای بزرگ مانند هند و چین آن هم با جمعیتی بیش از یک میلیارد انسان نمی تواند برای کشوری ۸۰میلیونی فرصت طالیی باشد؟
۱۹ -آیا تجربه جهانیان در یک قرن گذشــته که موجب رشــد و آبادی و ثروت شده آن هم کشورهایی بدون نفت و گاز و معادن نمی تواند الگویی برای ما باشد؟
۲۰ -پیشرفت هر جامعهای با داشتن مردمی بانشاط، سالم و آگاه ممکن است و اگر برای کشورمان چنین هدفی داریم باید افراد جامعه برای این هدف تربیت شوند.
امیدوارم شاهد کنفرانس، جلسه یا نشستی باشم تا این باور را به مسئولان انتقال داده تا گام های نخست برای گذر از بحران برداشته شود.
هزاران فرصت شــغلی که به تنهایی در سراسر کشور با موفقیت اجرا کرده ام می تواند نشانگر موفقیت روش هایی باشد که در صورت لزوم ارائه خواهد شد. باشد که راهی به صبح روشن در این زمینه پیدا کنیم.

 

 

 

یادداشتی از دکتر علی اصغر جهانگیری، کارآفرین

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.