منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

سلطان کرم ایران چگونه ثروتمند شد؟

khalaghiyat52

پاسخ‌های مهندس خسرو سلجوقی به پرسش‌های خوانندگان خلاقیت
توضیح: یکی از شماره‌های مجله خلاقیت را به گفتگو با مهندس خسرو سلجوقی اختصاص دادیم که به سلطان کرم معروف شده است.همانطوری که انتظار داشتیم و حتی فراتر از انتظارمان، این گفتگو با استقبال گسترده شما خوانندگان مجله خلاقیت مواجه شد.خیلی از خوانندگان مجله تماس گرفتند و خواستار صحبت بیشتر با مهندس و طرح سوالات خود شدند که ما شماره تلفن ایشان را در اختیار گذاشتیم و کم‌کم این تلفن‌ها آن‎قدر زیاد شد که جناب سلجوقی خواستار این شد که شماره دفتر یا همکاران ایشان را به خوانندگان بدهیم.البته موضوع مهم این بود که بسیاری از کسانی که تماس می‌گرفتند سوالات مشترک داشتند بنابراین از مهندس خواهش کردیم که جواب این سوالات مشترک را بنویسند تا منتشر کنیم.
چرا در زمینه مدیریت پسماند سراغ کرم‌ها رفتید؟
در حقیقت من در زمینه مدیریت پسماند بر حسب تصادف با این موضوع آشنا شدم.چند سال قبل برای نخستین بار یک تن کرم قرمز خاکی حلقوی از آرژانتین وارد ایران شده بود.ضمن این که برای خرید این کرم‌ها ۵۰ میلیون تومان پرداخت شده بود و از یک کارشناس خواسته شد به موجب یک قرارداد کاری یک ساله در اجرای طرح همکاری داشته باشد.
به این فکر افتادم اگر این کرم می‌تواند از فضولات دامی تغذیه کند، ممکن است بتواند زباله هم بخورد.در حین آزمایش‌ها متوجه شدم در کشورهای توسعه یافته استفاده از کرم به عنوان راهکاری در مدیریت پسماند مواد آلی مورد توجه قرار گرفته است.استفاده از کرم‌ها می‌تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد.هر کرم یک تا سه برابر وزن خودش غذا می‌خورد.تکثیر کرم به روش تصاعد هندسی است.کرم تکثیر یک به ۱۱ دارد.همین حالا یک گروه تحقیقاتی در مشهد در تلاش هستند تکثیر کرم را یک به ۲۰ برسانند، یعنی هر کرم تا ۲۰ بچه خواهد داشت.ویژگی دیگر این کرم این است که ۷۰ درصد پروتئین دارد.این در حالی است که پروتئین گوشت قرمز ۲۲ درصد است؛ یعنی پروتئین کرم سه برابر بیشتر از گوشت قرمز است.
در بدن این کرم پنج نوع آنزیم کمیاب وجود دارد.علاوه بر این تنوعی از ویتامینهای B12 و نیاسین و غیره در بدن کرم یافت می‌شود.به همین علت پرورش کرم به عنوان شغل جدیدی مطرح شده است.شغل کرمداری از زیرمجموعه‌های دامپروری است.در آمریکا بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این شغل فعالیت می‌کنند.پیش‌بینی می‌شود در ایران نیز ۱۸۰ هزار نفر بتوانند در این شغل فعالیت داشته باشند.به این ترتیب می‌توان گفت این کرم ارزشی معادل نفت خام دارد.

کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی چه کرمی است و بومی کجاست؟
خداوند بیش از ۴۴۰۰ گونه کرم خاکی آفریده است.یکی از وظایف اصلی این کرم‌ها شخم‌زدن زمین است که برای خاک ضروری است.متاسفانه مصرف کودهای شیمیایی و سموم موجب از بین‌رفتن این کرم‌ها می‌شود.از ۴۴۰۰ گونه، تعداد محدودی از این کرم‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که این کرم یکی از آنهاست.این کرم‌ها تخم گذارند.تخم این کرم‌ها کوکون یا پیله نام دارد.
کرم قرمز حلقوی هرمافرودیت یا دو جنسیتی است، اما برای باردار شدن باید حتما دو کرم داشته باشیم که یکی از آنها نقش ماده و دیگری نقش نر را بازی می‌کند.بعد از یک هفته از دو کرم ۲۴ کرم داریم.کرم‌های تازه متولد شده پس از ۳۵ تا ۴۵ روز قدرت باروری پیدا می‌کنند.
 ویژگی منحصر به فرد این کرم‌ها داشتن پنج قلب است.نوعی که با بوم ایران سازگار است آیزینیا فوتیداست.کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی نخستین بار در دره کالیفرنیا شناسایی شد و به همین دلیل کرم قرمز کالیفرنیایی هم نامیده می‌شود.بومی ایرانی در مقایسه، جثه کوچک‌تری دارد که هم در ایران دیده می‌شود و هم از کشورهای انگلیس، آرژانتین، هند و ارمنستان وارد ایران شده است.نوع دیگر این کرم‌ها لومبریکوس روبولوس است که با آب و هوای گرم آفریقایی سازگار است.نوعی که بومی ایران است تقریبا با همه مناطق کشور سازگاری دارد و در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

چگونه می‌توان این کرم را پرورش داد؟ به عبارتی سرمایه مورد نیاز برای پرورش کرم چیست؟
در حقیقت تنها سرمایه لازم برای این کار دانش و یک مشت کرم است.در خانه ساده‌ترین راکتوری که می‌توان برای پرورش این کرم از آن استفاده کرد یک سبد میوه است که اگر چوبی باشد بهتر است.اگر سبد میوه پلاستیکی داشتیم هم می‌توانیم دور تا دور آن را با روزنامه یا کاغذ بپوشانیم.در حقیقت راکتوری که برای این کار از آن استفاده می‌کنیم یک ساختار ساده است.محیط کشت هم زباله است.می‌توانید این راکتور ساده را در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار دهید و همه زباله را به کود تبدیل کنید؟
اگر شرایط ایمن باشد این کرم‌ها از راکتور خارج نمی‌شوند، اما اگر به هر علتی خارج شوند در فاصله دو متری خشک می‌شوند؛ چرا که کرم‌ها برای زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند و نبود رطوبت و خشکی هوا موجب از بین رفتن آنها می‌شود.هر موجود زنده‌ای در صورتی که شرایط محیطی نامساعد باشد از بین می‌رود.افزایش رطوبت هم تهدید علیه زندگی این موجودات است.
اگر مواد غذایی کافی در دسترس کرم‌ها نباشد، کرم از مدفوع خودش تغذیه می‌کند یا عده‌ای به نفع عده‌ای دیگر خودکشی می‌کنند.این کرم‌ها زنده‌خوار نیستند.به جز عوامل غیرزیستی، مرغ‌ها و پرندگان نیز می‌توانند تهدیدی علیه این موجودات باشند.
با در نظر گرفتن چنین ویژگی‌هایی از این کرم برای چه کارهایی می‌توان استفاده کرد؟
کرم می‌تواند منبعی مناسب برای خوراک دام، طیور و آبزیان باشد.البته این کرم، خالص به مصرف دام نمی‌رسد.بر اساس تحقیقات انجام شده اگر این کرم به نسبت یک درصد در جیره غذایی مرغ گنجانده شود، تولید تخم مرغ ۲۵ درصد، وزن مرغ ۲۲ درصد و گوشت سینه مرغ ۷ درصد افزایش پیدا می‌کند که بسیار قابل توجه است.در همه کشورها دو روش برای تولید ثروت در نظر گرفته می‌شود که روش اول مبتنی بر سرمایه‌گذاری و روش دوم افزایش بهره‌وری از روش‌های مشابه است.از این کرم می‌توان برای تولید صابون، شامپو و کرم‌هایی با ویژگی‌های خاص استفاده کرد.مزیت دیگر این کرم که در کشور ما هنوز خیلی مورد توجه قرار نگرفته است، تولید داروهایی برای شیمی‌درمانی بیماران سرطانی است.
زباله این صنعت چیست؟
این صنعت هیچ زباله‌ای ندارد.در حقیقت تنها زباله این صنعت مدفوع کرم است که به عنوان ورمی کمپوست از آن استفاده می‌شود.در دوسلدورف آلمان شرکت‌هایی راه‌اندازی شده است که ظرف‌هایی موسوم به Bin یا رآکتورهای خانگی را تولید کرده و همراه کرم به هر خانه‌ای تحویل می‌دهند.دو ماه بعد مراجعه کرده، کرم و کود را تحویل گرفته و به ازای آن مبلغی را پرداخت می‌کنند.این روش راهکاری برای تولید، توزیع و مصرف انرژی در مبداست.
آیا می‌توان از این راهکار به عنوان شغل نمکی قرن بیست و یکم نام برد؟
دقیقا، صنعت کرمداری جایگزین شغل نمکی در قرن بیست و یکم است.نمکی نان کپک‌زده را جمع‌آوری می‌کند، اگر نان کپک‌زده صرف تغذیه مرغ شود، تخم‌مرغ با بار میکروبی داریم؛ اگر صرف تغذیه گوسفند شود شیر با بار میکروبی و اگر به تغذیه گاو اختصاص داده شود گوشت با بار میکروبی خواهیم داشت.نمکی قرن بیست و یکم به شما کرم با پروتئین ۷۰ درصدی می‌دهد و مدفوع کرم را به عنوان کود ورمی کمپوست جمع‌آوری می‌کند که به عنوان خوراک دام و طیور یا به عنوان کود مورد استفاده قرار می‌گیرد.فرآوری زباله با استفاده از این کرم ساده، کم‌هزینه و مولد ثروت است.
سلطان کرم ایران چگونه ثروتمند شد؟
سلطان کرم ایران! این لقبی است که روی خسرو سلجوقی گذاشته‌اند؛ مردی که به مفهوم واقعی کیمیاگری می‌کند.
سلطان کرم ایران! این لقبی است که روی خسرو سلجوقی گذاشته‌اند؛ مردی که به مفهوم واقعی کیمیاگری می‌کند. او از زباله‌هایی که ما آن را بی‌ارزش می‌دانیم، طلا به دست آورده و این زباله‌های به ظاهر بی‌ارزش را تبدیل به پول کرده است. سلجوقی تولید کرم پروتئینی می‌کند؛ کرم‌هایی که غذای‌شان همین زباله‌های به ظاهر بی‌مصرف است.

 

 

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. بهزاد

  با سلام
  آیا آقای سلجوقی برای کسایی که تازه میخوان این کار رو شروع کنن مشاوره و طرح میدن؟ منظورم مشاوره کامل در مورد طراحی و ساخت و نحوه نگه داری یک مجموعه است.
  ممنون از سایت مفید و زیباتون

  پاسخ
  1. زکی زاده

   سلام.بنده تولید کننده کرم هستم ولی بازاری ندارم اگر امکان داره بازار خریدش رو برام معرفی کنید با تجربه ۲ساله که تو این کار دارم میتوانم تولید زیادی داشته باشم .متشکرم

   پاسخ
  2. خسرو سجوقي

   با سلام
   حدود صد و بیست گیکا بایت اطلاعات داریم رایگان قابل دریافت است و نیاز به ارائه یک هارد اکسترنال می باشد نشانی
   تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به سیدخندان، ساختمان شماره ۲۲ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طبقه ششم
   ۸۸۴۹۸۴۰۶-۷

   پاسخ
  3. محسن

   سلام خدمت آقای سلجوقی عزیز ممنون از زحمات شما ی سوال داشتم من میخواهم تازه وارد این حرفه بشم کرم رو از کجا باید تهیه کنم آیا شما در این زمینه مشاوره میدهید ممنون

   پاسخ
 2. ‍پینگ بک: ایده های کسب و کار جدید را در 2 ساعت و هر کجا که هستید بشناسید !!!

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.