منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

با فرصت کارآفرینی بی‌نظیری به نام تعاونی آشنا شوید

با فرصت کارآفرینی بی‌نظیری به نام تعاونی آشنا شوید

سلسله یادداشت‌های دکتر علی اصغر جهانگیری در مورد کارآفرینی از منابع سرزمین

قبل از آغاز سخن بار دیگر از خوانندگان عزیز تمنا می‌کنم که چنانچه سوالی، خواسته یا ایده‌ای دارند برای آشنایی با خدمات بنیاد جهانگیری به سایت بنیاد جهانگیری قسمت باشگاه اشتغال مراجعه و طرح انتخابی خود را برای مجله خلاقیت اعلام کنند. لازم به ذکر است کسانی که دنبال اشتغال و کسب‌وکار هستند باید فرم سنجش پر کنند با ذکر این مطلب که من اینقدر پول دارم چه کنم؛ یا من بیکارم چه باید کنم. در غیر این صورت هیچ کار کارشناسی و بررسی‌ای مقدور و ممکن نیست. لطفا به سایت بنیاد مراجعه و فرم سنجش را پر کنید و پاسخ آن را در ای‌میلی که مجله خلاقیت در اختیار شما می‌گذارد بخوانید.

 تعاونی

آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

این شعر زیبا که در فرهنگ و ادب ایران می‌درخشد، از نصایح نیاکان ماست که چگونه به اتفاق می‌توان جهان‌گشایی کرد. متاسفانه جوامع پیشرفته به خوبی از این مضمون بهره بردند و جهان امروز را ساختند. به ایده بورس بنگریم که چگونه جامعه و توده اجتماعی با پرداخت مبلغی اندک از دارایی خود، سرمایه عظیمی را فراهم می‌آورند که برای کشور می‌تواند اقتصاد و اشتغال ایجاد کند. یکی از روش‌های بسیار مهم و ضروری کار گروهی یا تعاونی است. در قانون جمهوری اسلامی قرار بر این بود که ۲۵ درصد اقتصاد کشور را وزارت تعاون عهده‌دار شود ولی بسیار متاسفیم که شاید بیش از ۹۰ درصد افراد جامعه ما اطلاع و آگاهی از این توانمندی و این پتانسیل نداریم. شما در خیابان از ده نفر بپرسید که می‌دانید تعاون یعنی چه؟

حتما ۹ نفرشان خواهند گفت که هیچ اطلاعی نداریم. از این‌رو جوانی که درسی را خوانده است و تخصصی پیدا کرده و پول اندکی دارد چگونه می‌خواهد در رویای یک کار بزرگ باشد و خودش را در آبادنی کشور سهیم بداند؟ اما اگر ما ده‌ها یا صدها‌ نفر از این جوانان را که هر کدام در یک رشته‌ای تخصص دارند و توانایی‌های اندکی دارند، همه توشه و توانایی‌هایمان را در یک کاسه بریزیم به یک توفان، یک سیل و یک موج عظیم تبدیل خواهیم شد. فرهنگ غلطی که در ذهن ما ایرانیان نقش بسته این است که می‌گوییم اگر شریک خوب بود، نستجیربالله خدا هم شریک داشت و این واژه ذهن ما را چنان جامد کرده که از این پتانسیل و توان عظیمی که به‌راحتی در دسترس ماست، نمی‌توانیم استفاده کنیم.

پس خوانندگان عزیز به این موضوع توجه کنند که چطور می‌توانند با این فکر یک فامیل، یک روستا یک همکلاسی و… را تشویق کنند که دور هم جمع شوند و فرزندی را به دنیا بیاورند که این فرزند، تنومند، برومند و توانا خواهد بود. برای این کار وقتی ما ۵۰ یا ۱۰۰ نفر از دوستانمان را به این کار گروهی دعوت می‌کنیم یعنی ۵۰ نوع تخصص را به رایگان در اختیار داریم. و اگر پول‌های اندکمان را در این کار بگذاریم به بودجه قابل توجهی دست خواهیم یافت. به عنوان مثال این تیم ۵۰نفره تصمیم می‌گیرند که از میان خود یک هیات‌مدیره هفت‌نفری انتخاب کنند. کسانی که مایل و داوطلب این کار هستند با معرفی خود و تجربیات خود به مجمع یا کل اعضا خودشان را معرفی می‌کنند و اعضا با رای‌دادن از میان متقاضیان هفت نفر را به عنوان هیات‌مدیره انتخاب می‌کنند.

این هفت نفر هیات‌مدیره از میان خود یک نفر را به عنوان مدیرعامل تعاونی انتخاب می‌کنند. از افراد توانمندی که در این تیم وجود دارند یک نفر را مامور یک طراحی لوگو یا آرم خواهیم کرد. یکی را مامور جلب ثروت خواهیم کرد. یکی را مامور مراجعه به اداره کل تعاون آن شهر خواهیم کرد که اسامی و توانمندی‌های ما را ببرد درخواست مجوز بدهد. یکی را مامور تهیه طرح توجیهی خواهیم کرد. و هر کدام ما با پرداخت ۱۰ هزار تومان سهامدار این مجموعه خواهیم شد. وزارت تعاون و رفاه اجتماعی به طرح‌های شما با هفت درصد سود اعتبار خواهد داد. پس اگر امروز با این کار، گروهی با تعاونی، با هیات مدیره و مدیرعامل و تقسیم وظایف به دنیا آ‌مد و مجوزش را گرفت دیگر قیمت آن سهمی ۱۰ هزار تومان نیست. چون امروز دیگر این بچه به دنیا آمده و وجود دارد.

 تعاونی

شاید بعد از یک ماه سهام ۱۰ هزارتومانی ما به ۱۰۰ هزار تومان یا ۲۰۰ هزار تومان یعنی دو هزار درصد افزایش پیدا کند. حالا دو راه برای تامین بودجه داریم؛ یکی اینکه این تعاونی به دنیا آمده ما یک طرح خوب تجمیعی نوشته شده در موردش وجود دارد یا اگر ایده‌ای ندارید می‌توانید از ما این ایده را بگیرید و این را اعلام کنید. متقاضیان می‌بینند که تعاونی‌ای وجود دارد که این تعاونی طرحی مشخص با سود مشخص دارد و با ۵۰ درصد متخصص کارآزموده روبه‌روست. آنگاه سهام خودمان را ۲۰۰ هزار یا ۵۰۰ هزار تومان می‌توانیم عرضه کنیم، ۵۱ درصد این سهام هنوز به نام بنیانگذاران است و با این روش و با عرضه ۴۹ درصد از سهام سرمایه مورد نیاز هر طرحی را را تامین کرده‌ایم و راه دوم این است که با ارائه طرح ودرخواست وام از وزارت تعاون وام ارزان هفت‌درصدی بگیریم و با این بودجه و با این تیم کارآمد یک کار درست و ارزنده برای شهر و کشورمان راه‌اندازی کنیم و ما از فردای آن روز از یک جوان بیکار، بی‌پول و ناامید به یک سهامدار، یک عائله مفصل، موفق و کارآمد تبدیل می‌شویم. از فردای آن روز می‌توانیم از میان اعضایمان نیروهایی را که نیاز داریم استخدام کنیم.

این تعاونی نیاز به مدیر، حسابدار، روابط عمومی، بازرس و مدیر پروژه و … نیاز دارد که خود شما می‌توانید جزو پرسنل و اولین افرادی باشید که این تعاونی‌ را به گردش درمی‌آورید. شما ماهی یک بار جلسه مجمع عمومی تشکیل می‌دهید و گزارش مدیرعامل را می‌شنوید و اگر عملکرد مدیرعامل شما موفقیت‌آمیز است و به خوبی کار می‌کند کار را ادامه می‌دهد در غیر این صورت با رای مجمع مدیرعامل را عوض خواهید کرد. پس شما ماهی یک بار از پیشرفت کار مطلع می‌شوید و می‌توانید با انتخابات مجدد اعضا را تغییر دهید.

نکته‌ای که همیشه عنوان می‌‌شود این است که پولی که می‌دهیم می‌ماند و از بین می‌رود. اولا که ده هزار تومان پول نیست که ما از این هدف بزرگ و زیبا خودمان را محروم کنیم. دوم اینکه می‌توانیم سرمایه‌های جمع‌شده‌مان را به یک کالا و دارایی تبدیل کنیم و به نام تعاونی و برای تعاونی زمین و ماشین می‌خریم. اموالی خریداری می‌کنیم که آن اموال به نام تعاونی است نه به نام شخص مدیرعامل که در مورد آن نگرانی داشته باشید. ضمنا امور مالی را با سه امضا اداره می‌کنیم؛ علاوه بر امضای مدیرعامل، دو نفر از معتمدین گروه نیز می‌توانند حق امضا داشته باشند ضمن اینکه اموال ما به صورت کالا و مال درآمده که متعلق به خود تعاونی است. اگر در مورد تحقق این موضوع سوال دارید می‌توانید با ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنیم یا اینکه شما را با تعاونی‌هایی آشنا کنیم که توانسته‌اند در یک ماه به دو میلیارد تومان سرمایه برسند و با توضیحات بیشتر شما را هدایت کنیم که از همین امروز دست به کار شوید. دوست، آشنا، فامیل، همکلاس؛ ۱۰، ۲۰، ۳۰ یا ۵۰ نفر جمع شوید و با انواع تخصص‌ها یک کار بزرگ به نام خودتان به بار بنشانید و به ثمر برسانید و از فردای آن روز مدیر یا سهامدار این مجموعه هستید به جای بیکاری و افسردگی احساس بسیار خوبی خواهید داشت.

این یک تجربه جهانی است. یک تجربه‌ مقطعی و سنتی نیست که ما نگران آن باشیم. چون در دنیا این پروژه‌های عظیم و طرح‌های سودآور به این روش به اجرا درآمده‌اند.

اما چرا در ایران زیاد این روش‌ها عمومیت ندارد و عمدتا به اختلاف می‌خورند؟ علت این اختلاف این است که بر اساس یک چارچوب و قواعد و اصول پیش نمی‌رویم و بیشتر بر اساس اعتماد و رفاقت همکاری می‌کنیم. به عنوان مثال یک دلیل این که چرا به اختلاف می‌خوریم این است که نگرانیم پولی که در این تعاونی داریم حیف و میل ‌شود. اول این که چرا این پول باید به صورت سرمایه باشد که حیف‌ومیل شود؟ چرا این پول به صورت سهام نباشد؟ سهام بخرم به نام تعاونی نه به نام یک شخص. دوم، من امضای مجاز از این دریافت و پرداخت را به یک نفر واگذار نمی‌کنم. مصوبه هیات مدیره امضا می‌کند بعد اجرا می‌شود. یعنی ما به بانک اطلاع می‌دهیم که هر دریافت و پرداختی با مصوبه مجمع یا هیات مدیره باشد؛ هفت نفر امضا می‌کنند همراه یک چک که در صورت وجود یک صورتجلسه این چک‌ها پرداخت می‌شود.

پس چک می‌تواند چند امضا داشته باشد. با این روش می‌توانیم ضریب ایمنی‌ را چند برابر کنیم چون پولی در اختیار کسی نیست و این سهام، زمین یا ملک به نام تعاونی است و شما پولی پرداخت نکرد‌ه‌اید که نگران آن باشید. در کل ۱۰ هزار تومان به این تعاونی پرداخت کرده‌اید. ولی این ۱۰ هزار تومان شما، به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. اینجا ما این را صرف یک پروژه خواهیم کرد و به صورت نقدینگی آن را نگه نمی‌داریم بلکه در قالب یک طرح، یک خرید این کار انجام خواهد شد.

به هر حال در این مورد اگر با وکیلتان مشورت کنید که بر اساس راهکارهای قانونی و نه بر اساس عواطف، اعتماد و احساس، تنظیم شود قطعا از آسیبی که به آن فکر می‌کنید در امان خواهید بود. همان‌طور که دنیا به این شیوه توانسته توانمندی‌‌های اندک افراد را به یک توفان و سیل تبدیل کند می‌تواند شما را به سرعت از یک آدم افسرده، بیکار یا بی‌پول به یک سهامدار و مدیر تبدیل کند و در این مجموعه کار کنید.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.