منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

قدم صفر بازاریابی اینترنتی

khalaghiyat79-2
امیرحسین احمدی

سلام همیشه شاهد این بودم که افراد سؤال می‌کردند ما بازاریابی اینترنتی رو از کجا باید شروع کنیم و بهتر عرض کنم شروع این کار کجاست؟
همیشه شروع یک کار یا انجام یک کار برای اولین بار به‌شدت سخت به نظر می‌آید، اما این به علت این است که ما از آن کار فعلاً علم و آگاهی زیادی نداریم به همین خاطر هست که همیشه این مشکل را در اوایل کار داریم که نمی‌دانیم باید چه‌کاری انجام بدهیم و معمولاً نمی‌دانیم چه چیزی باعث پیشرفت می‌شود و چه چیزی ما را به نابودی سوق می‌دهد، پس کمی خطرناک است.
مثلاً من خیلی برخورد کردم که افراد سؤال می‌کنند که ما در ابتدای کار هیچ مشتری نداریم پس چطور باید برای مشتری که نداریم بازاریابی انجام بدیم یا به آن‌ها پیشنهاد خرید بدیم.
در این مقاله می‌خواهیم در مورد همین موضوع صحبت کنیم و باهم ببینیم که چطور می‌شود که این کار رو اصولی و قدم‌به‌قدم شروع کنیم.
قطعاً اکثر این سؤالات وقتی برای ما پیش می‌آید که یک سایت درست کردیم حالا می‌خواهیم محصولات یا خدماتمان را بفروشیم متأسفانه اکثر ماها فکر می‌کنیم که اگر یک سایت راه انداختیم و به عبارتی سایت را بالا آوردیم دیگر از فردای آن روز، فروش‌ها شروع می‌شود و علاوه بر این‌که وقت کم می‌آوریم، حساب بانکی هم پر می‌شود، ولی باید عرض کنم که رسیدن به ثروت از طریق اینترنت ممکن هست اما به این سادگی نیست و شما باید همه کارها در سایت را به همکاران واگذار کنید، به جزء بازاریابی اینترنتی که مهم‌ترین موضوع در سایت شماست.
بگذارید کمی به عمق کسب‌وکار شما وارد بشویم و کمی ازنظر ساختاری بررسی کنیم.

کلیک کنید و بخوانید: مانع پنهان در برابر ثروت | یادداشتی از جو ویتالی

Niche
Niche را به فارسی می‌شود گوشه معنا کرد که در بازاریابی گفته می‌شود گوشه بازار.
خیلی از ما تصور می‌کنیم که اگر یک محصول یا خدمتی داشته باشیم که برای همه کارایی داشته باشد، آن‌وقت افراد زیادی خرید می‌کنند و ما ثروتمند می‌شویم، ولی این تفکر کاملاً باعث نابودی است یا حداقل برای شروع یک کار اصلاً مناسب نیست، من پیشنهاد می‌کنم به‌جای اینکه بخواهید کل بازار رو احاطه کنید در عوض یک‌گوشه از بازار را به دست بگیرید و روی آن مدیریت داشته باشید و کار شما هم ساده‌تر خواهد بود و هم پردرآمدتر.
حتماً توجه کنید که بازار هدف شما باید افرادی باشند که برای محصول و خدمت شما ارزش قائل باشند و اینکه توان پرداخت و سود رساندن به شمارا داشته باشند.
و شاید جواب خیلی از افرادی که میگویند ما محصولات و خدمات خوبی داریم، اما مشتری هایمان کافی نیستند و نمی‌توانیم خوب فروش کنیم این است که بازار هدف خود را عوض کنند.
چند سال پیش با مجموعه‌ای کار می‌کردم که کار آن‌ها تولید آموزش و فروش از طریق اینترنت بود بااینکه مدرس‌های خیلی خوبی داشتند و خیلی هم در کار خبره بودند بااین‌وجود اصلاً فروش راضی‌کننده‌ای نداشتند، خیلی موارد وجود دارد که باعث این مشکل می‌شود، اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این مجموعه بازار هدفشان بود و آن‌ها بازار خود را روی افراد جوان و کم سن متمرکز کرده بودند که تازه می‌خواهند یک کاری رو شروع و پول دربیاورند، به آن‌ها پیشنهاد کردیم که بازار هدف خود را تغییر دهند و روی قشر مدیر و کارآفرین که وقت محدودی دارند ولی همواره دنبال تغییر در سازمان و مجموعه خود هستند متمرکز کار کنند، متأسفانه آن‌ها نتوانستند ترس خود را بشکنند و بازار هدف خود را تغییر دهند و چند وقتی هم گذشت همین ابتدای امسال بود که مطلع شدم مدیر آن مجموعه می‌خواهد در یک شرکت کامپیوتری استخدام شود و این تغییر ندادن بازار هدف باعث شد که شکست سنگینی را متقبل شود.
من پیشنهاد می‌کنم تا آنجایی که می‌توانید خودتان رو از رقیبان متمایز کنید و دور کنید.
آیا بازار هدفی مناسب برای کار خود انتخاب کرده‌اید؟ اگر جواب منفی است پیشنهاد می‌کنم بر روی این موضوع وقت بگذارید و بهترین بازار هدفی که مناسب کار شما است را انتخاب کنید.
مهم‌ترین وظیفه سایت را فراموش نکنید ایمیل مارکتینگ
خیلی از کسب‌وکارها اصلاً به اینکه مشتریان را جذب کنند اصلاً اهمیت نمی‌دهند و شاید اصلاً یک سیستم جمع‌آوری اطلاعات مشتریان ندارند، به شما پیشنهاد می‌کنم که یک سیستم برای جمع‌آوری ایمیل مشتریان ایجاد کنید و ایمیل مارکتینگ (رساندن پیام‌های بازاریابی از طریق ایمیل) را شروع کنید…
نگران نباشید ایمیل مارکتینگ یکی از ساده‌ترین کارها در بازاریابی اینترنتی است اما به‌شرط رعایت اصولی به شما در این زمینه کمک می‌کند
• انتخاب یک سیستم مناسب ایمیل مارکتینگ
• تفکیک مشتریان در دسته‌های مختلف مثل (خریدارها، اعضا و …)
• دادن یک پیشنهاد رد نشدنی برای دریافت ایمیل از مشتری
• برگزاری کمپین‌های بازاریابی مناسب
اجازه دهید کمی در مورد این چهار گزینه که خیلی مهم هستند صحبت کنیم.
انتخاب یک سیستم مناسب ایمیل مارکتینگ:
شاید اطلاع داشته باشید که ارسال ایمیل از طریق ‌هاست محدودیت دارد و باعث بسته شدن سایت می‌شود پس گزینه مناسب ما این است که یا یک سرور ارسال ایمیل خرید کنیم که باید هزینه‌های زیادی رو متقبل شویم ولی بهترین گزینه می‌تواند انتخاب یک سیستم آماده ارسال ایمیل باشد که این سیستم وظیفه ارسال ایمیل برای شما با امکانات فوق‌العاده را دارد، البته ممکن است که برای استفاده از بعضی از این سیستم‌ها پول پرداخت کنید ولی به نظر من ارزشش رو دارد.

کلیک کنید و بخوانید: داستان انتخاب یک مسیر تازه برای فردا
من سیستم‌های زیر را استفاده و پیشنهاد می‌کنم فقط کافی است وارد سایت‌های موردنظر شوید و با این سیستم‌ها آشنا شوید:
Mailchimp
Mailerlite
تفکیک مشتریان در دسته‌های مختلف مثل (خریدارها، اعضا و …):
شما باید برای هر دسته از مشتریان یک پیشنهاد خاص داشته باشید، شاید این عنوان رو کمتر جایی دیده باشید اما به‌شدت در عملیات بازاریابی شما مؤثر خواهد بود.
یکی از کارهایی که خیلی از سایت‌ها انجام می‌دهند ایجاد اعتماد برای کسانی است که می‌خواهند خرید انجام دهند اما شاید این مسئله برای خریدارهای سایت شما آن‌چنان مهم نباشد، چون قبلاً از شما خرید انجام داده‌اند و اگر محصول یا خدمات شما خوب بوده راضی هستند.
به همین دلیل از امکانات سیستم‌های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید و مشتریان را کاملاً دسته‌بندی کنید و این را توجه داشته باشید با این کار یک گنج ارزشمند خواهید داشت یا اصطلاحاً یک تریبون بازاریابی که وظیفه‌اش پول‌سازی برای شماست.
دادن یک پیشنهاد رد نشدنی برای دریافت ایمیل از مشتری:
اگر سایت استاندارد و خوبی داشته باشید مثلاً روی سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا و امثالهم، خیلی آسان ایمیل‌ها و اطلاعات کسانی که از شما خرید انجام داده‌اند در سایت ثبت می‌شود.
اما من باکسانی که خرید انجام داده‌اند کاری ندارم (هرچند خیلی مهم هستند) منظورم از این بخش این است که بیاییم و از افرادی که تازه‌وارد سایت می‌شوند ایمیل دریافت کنیم و محصولاتمان را به آن‌ها بفروشیم.
پیشنهاد رد نشدنی که شما می‌توانید بدهید خیلی مهم است، مثلاً من خیلی دیده‌ام که در سایت‌هایی که کتاب فروخته می‌شود برای عملیات جمع‌آوری ایمیل چند فصل از آن کتاب یا چکیده آن کتاب را به‌صورت کاملاً رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند به شما پیشنهاد می‌کنم اگر محصول دارید و این امکان را دارد انجام بدید اگر این امکان را ندارد یک آموزش از آن محصول تهیه کنید و رایگان درازای دریافت ایمیل از مشتریان به آن‌ها تقدیم کنید.
اما اگر خدمتی در سایت ارائه می‌دهید می‌توانید این خدمت را علاوه بر فایل آموزشی رایگان گسترش بدید مثلاً من دوستی داشتم که در کار بهینه‌سازی سایت مشغول بود، علاوه بر پلن‌های پولی که در سایت داشت یک پلن بهینه‌سازی رایگان هم قرار داده بود که به‌شدت تبلیغات سایت را اختصاص داده بود به پلن رایگان، کسانی که تمایل داشتند اطلاعت خود را وارد می‌کردند و این دوست من با آن‌ها تماس می‌گرفت و علاوه بر مشاوره رایگان دستی هم به سر و روی سایت مشتری می‌کشید.
خیلی از افراد این شخص را تمسخر می‌کردند که وقتی دارد رایگان خدمات می‌دهد که کسی پلن‌های پولی را خریداری نمی‌کند اما داستان ازاین‌قرار بود که این دوست من اکثر مشتری‌هایی که پول‌های خوبی برای بهینه‌سازی وب‌سایت پرداخت می‌کردند از همین افرادی بودند که پلن‌های رایگان را سفارش می‌دادند.
برگزاری کمپین‌های بازاریابی مناسب:
منظورم از کمپین‌های بازاریابی انجام قدم‌به‌قدم عملیات بازاریابی است یعنی ما به‌صورت قدم‌به‌قدم پیام بازاریابی را به مشتریان برسانیم من به شما پیشنهاد می‌کنم پیشنهاد رد نشدنی را در عملیات کمپین خود قرار دهید، یعنی اگر مثلاً شما کتاب الکترونیکی می‌فروشید بهترین روش این است که ابتدا مثلاً چند صفحه از آن را رایگان برای دانلود درازای دریافت ایمیل قرار دهید و بعدازآن به ایمیل‌های دریافت شده در کمپین خود اطلاعات اضافی ارسال کنید مثلاً یک روش کاملاً عملی و قدم‌به‌قدم به‌صورت زیر می‌شود.
دادن چند صفحه از کتاب و دریافت ایمیل از کاربران
ارسال نکات مکمل از کتاب به‌صورت ویدیو، صوت یا متن
در صورت وجود ارسال نظرات مشتریان برتر
برگزاری بازه زمانی تخفیف برای کتاب یا دریافت هدیه با هر خرید
در نظر بگیرید اگر این کارها را برای یک محصول انجام دهید چقدر موفق‌تر خواهید بود ضمن اینکه خیلی از سایت داران و صاحبان کسب‌وکار اینترنتی اصلاً با این موضوعات آشنا نیستند پس همین‌الان شروع کنید و کمپین خود را برگزار و موفق شوید.
امیدوارم که از این مقاله استفاده کرده باشید و پیشنهاد می‌کنم برای اینکه این مطالب را فراموش نکنید همین‌الان شروع به انجام ایده‌هایی که در این مقاله مطرح شد بکنید و از نتایجی که خواهید گرفت لذت ببرید.

مطالب مرتبط

15 نظر

 1. علی رضا پیشاهنگی

  سلام مقاله جالبی بود به نظر من آقای احمدی یکی از بازاریابان اینترنتی موفق و جوان هستند و من در سایت ایشون از کتاب الکترونیکی قدم صفر بازاریابی اینترنتی استفاده کردم و خیلی عالی بود جا داره که واقعا تشکر کنم و همچنین خیلی خوشحالم که ایشون با مجله وزین خلاقیت همکاری میکنن مشتاقانه منتظر خواندن مقالات دیگر آقای احمدی در مجله خلاقیت هستم

  پاسخ
 2. مهران

  سلام تشکر میکنم ازاین مقاله ی بسیار زیبا و کاربردی از امیر حسین احمدی.
  امید وارم مقالات بیشتری از این فرد در سایت خود قرار دهید ممون.

  پاسخ
 3. محسن مبصرفر

  درود فراوان
  دوست گرامی مقاله بسیار هوشمندانه ای بود و به دقت به نکات مهم و اساسی اشاره کردید، داشتن یک پیشنهاد خوب، در نظر گرفتن بازار هدف و ایجاد لیست مخاطبان و اگر هر کس معنای این موضوعات را درک کند میتواند کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشد.

  شاد، موفق و پیروز باشید.

  پاسخ
 4. علی خانه ای

  بسیار ممنونم از مطلب بسیارآموزنده و جالبی که انتشار دادید قطعا با وجود دوستان جوانی چون جناب احمدی رونق تازه ای احساس می شود

  پاسخ
 5. ali

  به نظر بنده بازاریابی اینترنتی با یک استراتژی خوب و هدفمند میتواند یک کسب و کار منفعل و غیرفعال را به یک کسب و کار پرسود تبدیل کند
  مطلب خوب و کاربردی بود
  موفق باشید دوست عزیز

  پاسخ
 6. وردپرس صفر هفت

  مطلب بسیار خوبی بود
  البته این نکته رو بگم که بازاریابی اینترنتی در ایران در این چندسال اخیر با الگوبرداری غلط از بازاریابی جهانی به هدف درستی نرسیده
  موفق باشید

  پاسخ
 7. امیرحسین ارشد

  ممنون از این مقاله عالیتون، به نظر بنده یکی از بهترین سرویس ها برای ایمیل مارکتینگ سیستم Mailerlite است. من از این استفاده می کنم خیلی عالیه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.