منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

لطفا با کفش مشکی جوراب سفید نپوشید

خلاقیت 50

دکتر کامران صحت بهترین پوشش در محل کار را معرفی می‌کند

آمارها نشان می‌دهد سه ثانیه اول در ارتباطات از سه ساعت بعدی مهمتر است. آیا می‌دانید سه ثانیه اول شما در ارتباطات حضوری چیست که می‌تواند بیشترین تاثیر را روی طرف مقابل بگذارد؟
بر اساس آمار دکتر آلبرت مهرابیان، ۵۵درصد تاثیری که شما روی دیگران می‌گذارید، به وضعیت ظاهری شما بستگی دارد. در کسب و کار آدابی وجود دارد که می‌تواند روی مدیران، همکاران یا مشتریان اثرات ویژه‌ای بگذارد بنابراین توجه به ظاهر مناسب در آداب معاشرت حرفه‌ای کسب و کار، بسیار حایز اهمیت است.
ظاهر شما بیشترین تاثیر را در ارتباطات حضوری دارد. در این بین نوع پوشش شما اثرات ویژه‌ای را روی مخاطب می‌گذارد. تصور کنید فردی را با لباس اسپورت و ظاهری به هم ریخته به شما معرفی کنند و بگویند که ایشان یک فرد حرفه‌ای در بازاریابی و فروش هستند. آیا شما ایشان را باور می‌کنید؟ حال تصور کنید فردی با کت و شلوار رسمی و ظاهری مرتب به شما معرفی کنند و بگویند که ایشان آهنگر هستند؟ حال چگونه تصویر اول و دوم را با تطبیق می‌دهید؟
متاسفانه بسیاری از مردم هنوز در انتخاب نوع پوشش در امکان مختلف به خصوص کسب و کار دچار سردرگمی و کمبود اطلاعات هستند. ارزان‌ترین یا بدترین لباس‌ها را سرکار می‌پوشند. با کفش‌های راحتی یا کفش‌های اسپورت مثل کتانی سرکار می‌روند. در این‌جا می‌کوشیم تا استاندارد پوشش در محیط‌های کاری را معرفی کنیم.

بهتر است از کفش شروع کنیم. اولین فاکتوری که معمولا به آن توجه زیادی در محیط کار نمی‌شود. سازمان‌های زیادی هستند که به لباس فرم در محل کار فکر کرده‌اند ولی برای کفش پرسنل خود هیچ گونه برنامه‌ای ندارند. کفش رسمی برای آقایان باید چرمی از نوع بنددار، نوک گرد و جلو بسته دارای پاشنه سه سانت باشد. برای خانم‌ها هم کفش چرمی جلو بسته دارای پاشنه چهار تا هفت سانت توصیه می‌شود. البته بسیاری از خانم‌ها یا مدیران‌شان ممکن است به صدای کفش خانم‌ها معترض باشند که توصیه می‌شود روی پاشنه از لاستیک‌هایی استفاده شود که صدای کفش را بگیرد. اگر قرار است آقایان یک جفت کفش داشته باشند، کفش مشکی در اولویت است که با هر کت و شلواری قابل ست‌کردن است؛ و برای دست دوم کفش قهوه‌ای که با کت و شلوارهای قهوه‌ای، شیری، شکلاتی و رنگ‌هایی در این تناژ، مناسب است. به خاطر داشته باشید که کت و شلوار خط‌دار نیز امروزه از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است. البته در ایران به پارچه دیپلمات یا آلکاپونی معروف است این نوع کت و شلوار را برای اولین بار پرسنل بورس آمریکا به علت تشابه خطوط به آمارهای بورس استفاده کردند.
لطفن با کفش مشکی جوراب سفید نپوشید. سال‌ها پیش رسم بر این بود که مردان از جوراب سفید استفاده کنند تا تمیزی را نشان دهد. این رسم متعلق به سال‌ها پیش است و حرفه‌ای‌ها می‌دانند که منسوخ شده است. جوراب شما باید همرنگ کفش یا شلوار شما باشد.

در خصوص نوع لباس، به خاطر داشته باشید که رسمی‌ترین نوع لباس کار در بسیاری شرکت ها، کت و شلوار برای آقایان است. رسمی‌ترین رنگ لباس در این بخش لباس‌های رنگ تیره و بین لباس‌های رنگ تیره سورمه‌ای رنگ مناسب‌ترین رنگ در دنیا محسوب می‌شود.

کت و شلوار آقایان باید تک دکمه یا دو دکمه باشد. کت شما نباید بیش از دو دکمه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که در حالت ایستاده دکمه بالایی کت باید بسته باشد که این مورد در ایران معمولا رعایت نمی‌شود و در حالت نشسته باید دکمه باز باشد. کت باید یقه انگلیسی باشد. از پوشیدن کت‌های یقه‌گرد یا تمام دکمه خودداری کنید. کت شما باید تک چاک یا دو چاک باشد. پوشیدن کت‌های بدون چاک توصیه نمی‌شود. پوشیدن کت تک، اسپورت محسوب می‌شود بنابراین پوشیدن کت تک در جلسات رسمی توصیه نمی‌شود. لطفن لیبل روی آستین کت را جدا کنید. متاسفانه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که لیبل روی آستین کت نباید جدا شود. لیبل روی آستین کت برای این نصب شده است که خریدار در فروشگاه‌های پوشاک از روی رگال متوجه شوند که متعلق به چه برندی است. بنابراین پوشیدن کت با لیبل روی آستین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. پیراهن زیر کت باید آستین بلند و ساده باشد. پوشیدن تی‌شرت یا پیراهن آستین کوتاه زیر کت ممنوع است. در ضمن استفاده از پیراهن‌های راه‌راه، چهارخانه یا طرح دار توصیه نمی‌شود. بهترین رنگ پیراهن زیر کت برای کت و شلوار سورمه ای، پیراهن سفید رنگ یا آبی روشن است. در ضمن بهترین حالت پوشش آن است که آستین پیراهن شما از زیر کت، یک سانت بیرون آمده باشد. در گذشته کمربند برای نگه داشتن شلوار استفاده می‌شد. ولی امروزه کمربند جزو الزامات پوشش محسوب می‌شود. کمربند شما باید همرنگ کفش یا کیف شما باشد. شلوار شما حتما باید پارچه‌ای ساده و بدون پلیسه باشد.

امروزه استفاده از ساعت چیزی بیش از نشان‌دهنده زمان است. بسیاری از مردم به این دلیل که دارای تلفن همراه هستند و تلفن همراه‌شان ساعت دارد، از ساعت استفاده نمی‌کنند. ولی به خاطر داشته باشید که بستن ساعت بسیار ضروری است. ساعت رسمی باید بند فلزی و عقربه‌ای باشد. بستن ساعت‌های بند چرمی یا دیجیتال، اسپورت محسوب می‌شود. در ضمن ساعت باید دست چپ بسته شود.
استفاده از عطر و ادکلن در مذاکرات رسمی ممنوع است. علت آن ایجاد حساسیت برای بسیاری از مردم است که این حساسیت می‌تواند تمام برنامه کاری شما برای عقد یک قرارداد بزرگ را زیر سوال ببرد. برای جلوگیری از تعرق بدن و بوی بد عرق، پوشیدن عرق‌گیر زیر پیراهن الزامی است. در ضمن شما می‌توانید از اسپری‌های بدن برای جلوگیری از عرق کردن و بوی بد بدن استفاده کنید. در ضمن در صورتی که در فصل‌های گرم سال احساس کردید بدن‌تان بو می‌دهد، توصیه می‌شود از عطر و ادکلن زیر لباس خود استفاده کنید.
استفاده از زیور آلات در کسب و کار ممنوع است. شما نهایتن می‌توانید از انگشتر حلقه در انگشت خود استفاده کنید. پوشیدن انگشتر در سایر انگشتان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

موهای خانم‌ها باید بالازده و از پشت بسته شده باشد. برای آقایان موی کوتاه که در شرایط عادی حالت نمی‌گیرد توصیه می‌شود.
آراستگی ظاهری برای آقایان و خانم‌ها بسیار مهم است. آرایش ملایم برای خانم‌ها توصیه می‌شود؛ و به آقایان توصیه می‌شود، اول هر هفته موهای پشت گردن، موهای بینی و موهای گوش خود را مرتب نمایند.
بنابراین می‌بینید که عوامل بسیار زیادی در وضعیت ظاهری وجود دارد که می‌تواند تاثیر زیادی روی مخاطبین شما در کسب و کار دارد. اگر می‌خواهید جاذبه اولیه در ارتباطات داشته باشید، به ظاهر خود بیشتر توجه کنید.

 

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. sina

  سلام جناب دکتر صحت
  از مطالب فوق خیلی خوشم اومد,اما کار من بازاریابی برای صنعت بیمه هستش,برای همین باید در این فصل سال زیر اقتاب حدودا۴۰ درجه برم سراغ مشتریان…
  اگه کت و شلوار تیره بپوشم و دکمه اش رو هم ببندم از شدت گرما خیس عرق میشم و دیگر رمقی برای ادامه کار برام نمی ماند.
  خواهشمندم برای رفع چنین,مشکلی مرا راهنمایی نمایید
  با تشکر فراوان نوری

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.