منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

پنج نکته برای هدفسازی بهتر و خلق خواسته‌ها در سال جدید

به نام خدا

پنج نکته برای هدفسازی بهتر و خلق خواسته‌ها در سال جدید

همه ما با واژه‌ای به نام هدف آشنا هستیم، اما چند درصد ما از این واژه بطور کامل شناخت داریم و در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم ؟؟
اگر کمی اهل مطالعه باشید حتما در منابع متعدد به خصوص مجله پنجره خلاقیت، مطالب جسته گریخته‌ای درباره هدف از اساتید داخلی و خارجی، خوانده‌اید؛
حتما راجعبه اینکه هدف باید ‌SMART باشد، به گوش شما هم رسیده !
اما سوال من از شما عزیزان این است که آیا برای شما پیش نیامده است که هدفی را با تمام ریزه‌ کاری‌ها و قوانین ثابت و صحیح هدفسازی، بصورت حرفه‌ای طراحی کرده و نرسیده باشید ؟؟
آیا برای شما تا به حال اتفاق نیوفتاده، خواسته قلبی را که خارج از قوانین دقیق هدفسازی تعیین کرده‌ بودید، محقق شده باشد؟؟
با کمی تامل بر این سوالات مثال‌هایی برای آن پیدا می‌کنید.
همه ما در طول زندگی خود آرزوهای قلبی داریم که بعضی از آنها با برنامه‌ریزی دقیق محقق شده است و بعضی دیگر خیر، بعضی از آنها هم بدون برنامه دقیقی و خارج از در نظر گرفتن ویژگی‌های اصلی هدفسازی، محقق شده است.
اما سوال اینجاست که چطور ممکن است یک خواسته قلبی خارج از چهارچوب قوانین هدفسازی محقق شود ؟؟
در این مقاله به چند نکته مهم در این باره اشاره کرده‌ام.

نکته اول : دست‌اندازهای ذهنی

علم روانکاوی و عصب‌شناسی، ثابت کرده است، زمانی که یک خواسته قلبی در وجود ما شکل می‌گیرد، ذهن ما توان رسیدن به این خواسته را درنظر دارد و رسیدن به آن را ممکن می‌داند، اما تا زمانی که دلایل کافی برای تحقق خواسته و نتایج مثبتی که درصورت محقق شدن آن نصیب ما می‌شود، بصورت کاملا واضح و شفاف معلوم نباشد، اجزاه تحقق این خواسته را به ما نمی‌دهد، بنابر این حتی اگر هدفی را با رعایت تمامی قوانین هدفسازی طراحی کنیم، با بروز رفتاری مخلاف تحقق خواسته (مانند تنبلی در بیدار شدن، بی‌حالی جسمی و روحی، بیمار شدن، فراموشی لحظه‌ای، ناامیدی و …) باعث محقق نشدن آن می‌شود.
پس بسیار مهم هست که تمامی خواسته‌های ما دارای دلایل مثبت و مفیدی باشد که ذهن، ما را در جهت رسیدن به آن کمک کند؛
از این رو جلوی خواسته‌ها و اهداف خود دلایل منطقی برای محقق شدن آنها بنویسید.

نکته دوم : عاشق زمان ملاقات باشید

با نگاهی به زندگی‌نامه افراد موفق در میابیم این افراد برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود از شدت میل و علاقه شدیدی برخوردار بودند که حتی گاهی از همه لذات کوتاه مدت برای رسیدن به لذتِ بلند مدت می‌گذشتند و همه روزها به شوق رسیدن به خواسته خود بیدار می‌شدند و همه شب‌ها به عشق در آغوش گرفتن اهداف و خواسته‌های خود به رخت‌خواب می‌رفتند و در تمام این مدت در طول روز حریص و تشنه‌وار برای تحقق آرزوهای خود با شیفتگی خاصی تلاش می‌کردند، و برای آنها گذر زمان بی‌معنی است.
پس باید عاشق اهداف و آرزوهای خود باشیم و مانند عاشقی که هرلحظه سر به هوای عشق خویش است، تشنه لحظه دیدار باشیم.

نکته سوم : پای خود را از روی پدال ترمز بردارید (همسویی نظام باورها با خواسته‌ها)

تا زمانی که رسیدن به خواسته قلبی، برای ذهن ما باورپذیر نباشد، هیچگاه به خواسته خود نمی‌رسیم، باید هر لحظه برای خود باورهایی قوی بسازیم، باورهایی پیش‌برنده که ما را به سمت خواسته‌هایمان هدایت کند؛
آیا تا به حال برای شما رخ داده است که خواسته‌ای داشتید و همه می‌گفتند نمی‌شود ولی شما به ندای درونی خود گوش دادید و از درون باور داشتید که می‌شود و همین خواسته که همه مخلاف بودن، محقق شد ؟ علت چه بود ؟ جز باوربه اینکه، من می‌توانم ؟
پس برای رسیدن به خواسته‌ها بسیار مهم است که باور داشته باشیم که می‌توانیم و می‌شود؛
اگر خواسته قلبی خود را به پدال گاز ماشین و باور خود را به پدال ترمز تشبیه کنیم، در صورتی که خواسته‌ای داشته باشیم ولی باور نکنیم که می‌توانیم به آن برسیم، مانند این است که با یک پای خود پدال گاز را تا ته فشار می‌دهیم ولی با پای دیگر پدال ترمز را سفت نگه داشته‌ایم !!
نتیجه این عمل جز درجا زدن و خراب شدن موتور ماشین نیست !! که این عمل در زندگی ما یعنی در ماندن از پیشرفت و اذیت شدن اعصاب و روان ما؛
پس باید ضمن ایجاد خواسته‌های قلبی، باورهای پیش‌برنده‌ای برای خود ایجاد کنیم تا علاوه بر فشار دادن پدال گاز، پای خود را از روی ترمز برداریم، تا با سرعت به خواسته‌های قلبی خویش برسیم.
باور اینکه تنها من خالق شرایط زندگی خویش هستم و من هستم که فرمانده زندگیم هستم، قوی‌ترین باور برای رسیدن به خواسته‌های قلبی ست؛ و باورها پیش‌برنده با افزایش آگاهی و دیدن افرادی که به موفقیت مشابه خواسته شما رسیده‌اند بوجود می‌آید و با افزایش خود اتکایی و اعتماد به نفس، قدرت می‌گیرد.

نکته چهارم : ترتیب را رعایت کنید (همسویی نظام ارزش‌ها با خواسته‌ها)

بسیار مهم است که خواسته‌های ما و نظام ارزش‌های ما همسو و هم راستا باشند، در غیر این صورت، هیچگاه خواسته و هدفی که با نظام ارزش‌های فرد هم راستا نباشد، محقق نمی‌شود،
برای مثال خواسته شماره یک شما، افزایش درآمد و رسیدن به رفاه و آزادی مالی ست (که این خواسته شماره یک همه مردم دنیا ست) اما در لیست ارزش‌های شما، اول اینکه، بودن با خانواده در درجه اول است و دوم اینکه، بدلیل نوع باورهای و تربیت خانوادگی و جامعه، پول چرک کف دست و عامل خیانت به همسر و فروپاشی خانواده معرفی شده است، بنابراین پول بیشتر در نظام ارزش‌های شما در پایین‌ترین درجه، و بودن در کنار خانواده در درجه اول این لیست است.
پس اگر روزی برای تحقق خواسته خود (درآمد بیشتر) مجبور باشید جمعه‌ها به سرکار بروید و یا پیشنهاد کاری داشته باشید که مدتی مجبور به دور بودن از خانواده خود باشید، بدلیل همسو نبودن خواسته شما با لیست ارزش‌هایتان، احتمال زیاد آن پیشنهاد کاری که سود فراوانی دارد را رد می‌کنید و یا در حین اجرای کار با گذشت مدتی، دلتان برای دورهمی خانوادگی تنگ می‌شود و کار را نیمه‌کاره رها می‌کنید و همین امر برای شما عواقب مالی (بخاطر تعهد کاری) دارد.
پس بسیار مهم است خواسته‌هایی را به عنوان هدف انتخاب کنیم که با نظام ارزش‌های ما همسو باشد و یا با کار کردن روی ذهن خود لیست نظام ارزش‌هایمان را به سود خواسته‌هایمان تغییر دهیم.

نکته پنجم : یادداشت و یادآوری روزانه

ساختار مغز به گونه ایست که امکان حفظ همه اطلاعات را در آن واحد ندارد بخاطر همین، ذهن انسان به صورت لایه‌ای، مطالب را دسته‌بندی و بایگانی می‌کند تا هر وقتی که نیازی به آنها بود از بایگانی حافظه مطالب را استخراج کند.
در این بین اطلاعاتی که از ارزش ذهنی کمتری برخودار باشد در لایه‌هایی ذخیره می‌شود که بازیابی آنها نیاز به زمان است.
و جالب اینکه، هرچقدر یک موضوع برای ذهن دارای اهمیت و درجه ارزشی بالاتری باشد در لایه‌های قابل دسترس‌تر قرار می‌گیرد تا در کسری از ثانیه بدون درگیر کردن تمام قدرت فکر، بازیابی شود.
از این رو ذهن انسان اطلاعاتی که در یک دوره زمانی مشخص، بصورت منظم مرور شود، یک مطلب با درجه ارزشی بالا می‌پندارد و در لایه‌های مطالب مهم، ذخیره می‌کند و به این ترتیب خیلی راحت اطلاعات این بخش را در اختیار سیستم عصبی و فراحسی قرار می‌ دهد تا تمام مکانیزم رفتاری بدن را برای محقق کردن آن خواسته برنامه‌ریزی کند.
به همین منظور مهمترین بخش بعد از انتخاب لیستی از خواسته‌ها و تعیین آنها به عنوان هدف، یادآوری و مطالعه هر روزه آنها می‌باشد، در اینصورت ذهن ما این لیست را با درجه ارزشی بالایی دانسته و تمام مکانیزم رفتاری روزانه ما را طوری برنامه‌ریزی می‌کند که آن خواسته‌ها را محقق سازیم.
پس هر روز (حداقل به مدت ۴۰ روز) لیست اهدافی را که برای امسال تعیین کرده‌اید مطالعه و مرور کنید تا از قدرت ذهن خود برای خلق اهداف خویش، بهره ببرید.
در این مقاله ۵ نکته اصلی درباره علت مهم تحقق یافتن بعضی خواسته‌های بدون برنامه و یا تحقق نیافتن بعضی اهداف که با اصول هدفسازی طراحی شده بودند اشاره کردم.
نقش قدرت ذهن در تحقق خواسته‌ها و اهداف بسیار زیاد است تا جایی که در همین راستا، گروه آموزشی راز کهکشان، سمینار یک روزه کارگاهی با عنوان “مدیرت اهداف و خلق زندگی رویایی”برگزار می‌کند.
از دوستانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند، دعوت می‌کنم از طریق لینک زیر به سایت dreamgalaxy.org مراجعه کنند.

به امید دیدار همه شما عزیزان
پیروزِ همیشگی باشید
سید محمد سعید میریونسی
مربی رشد فردی و مدیریت زندگی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.