منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

پیشنهادهایی برای ایجاد یک کسب‌وکار نتیجه‌بخش در تابستان/ یادداشتی از دکتر علی اصغر جهانگیری

khalaghiyat67

در گذشته در کشورمان چگونه در طول تاریخ، تجارب کسب و کار خود را به نسل‌های آینده انتقال می‌دادند، آن هم در دورانی که نه مراکز آموزشی فعال بودند و نه دانشگاهی که بستر آموزش علم و دانش را فراهم سازد. اگر چه امروز نیز دانشگاه‌ها از آموختن کسب و کار یا بازار به آن صورت واقعی خود غافل مانده‌اند و معمولا با آموزش الگوهای غربی که با فرهنگ و آداب رسوم ما هم خوانی ندارد، نتایج ثمر بخشی به بار نیاورده‌اند.
روش‌های متداول در انتقال تجارب کسب و کار در همه دوران‌ها حضور رایگان در این مراکز به عنوان شاگرد یا دستیاری افراد باتجربه بوده است. جوان‌ها از سنین کودکی و نوجوانی به خدمت تجار، فروشنده‌ها و کارگاه‌های گوناگون درمی‌آمدند و از این طریق با حرفه یا فنی آشنا می‌شدند و روش‌های عرضه کالا و فروش آن را به صورت تجربی می‌آموختند و این روش، کوتاه‌ترین و موثرترین شیوه آشنایی با جامعه به شمار می‌رفت. شاگردان به خوبی می‌آموختند که صداقت، اعتماد و کیفیت تنها راه موفقیت کسب و کار است. در آن زمان نه بانکی وجود داشت و نه چک و سفته‌ای و تمام خرید و فروش‌ها بر پایه اعتماد و صداقت برنامه‌ریزی می‌شد. این شیوه تا امروز نیز در عرصه کسب و کار ایران جاری‌ست. گاهی تاجری بدون سوال یا دریافت سفارش براساس تجربه‌ای که دارد کالایی را برای شهرستانی ارسال می‌کند و با اعتماد کامل تحویل نماینده خود در شهرستان‌ها می‌دهد. درحالی که امروزه با ایجاد صدها روش قانونی مشکلات عدیده‌ای در داد و ستد رخ می‌دهد.
از جمله نقاط ضعف این روش آموزش، نگرانی از صاحب حرفه از انتقال تجارب خود به کارآموز بود. زیرا معتقد بودند که فوت آخر به استاد تعلق دارد. بنابراین از ارائه فوت آخر به کارآموزان خودداری می‌شد و همین امر موجب شد که رشد و تعالی هنر و صنعت دچار وقفه و عقب‌ماندگی شود.
نقش دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی
متاسفانه مراکز علمی و آموزشی ما متعلق به نسل اول آموزش و پرورش است. زیرا در یک قرن اخیر، تحولات متعددی در این مراکز رخ داده که ایرانیان از آن غافل مانده‌اند و این مراکز در ایران صرفا به صورت تئوری، آموزش خود را ارائه می‌دهند؛ بنابراین جوانان زمانی که پا به عرصه اجتماعی می‌گذارند هیچ‌گونه آشنایی با عرضه و فروش کالا ندارند، از همین رو دچار سرخوردگی و ناکامی می‌شوند.
کسب تجربه در بازار ایران
به جوانان عزیز ایرانی توصیه می‌شود که به دور از خودخواهی خود را آماده سازند که تعطیلات تابستانی خود را در یک دانشگاه واقعی سپری کنند. یعنی به هر حرفه و پیشه‌ای که علاقمند باشند به عنوان یک شاگرد پرتلاش و حتی به رایگان در این مراکز، مشغول کارآموزی شوند و بدین وسیله ده‌ها سال تجربه صاحب آن حرفه را به صورت عینی کسب کنند تا در آینده زمانی که پا به عرصه اجتماعی می‌گذارند، علاوه بر تحصیل علم و دانش که در دانشگاه‌ها کسب کرده‌اند، روابط اجتماعی و بازار و عرضه کالا را بیاموزند. چون عرضه کالا در کشوری مانند ایران که بخش عمده آن همچنان سنتی است نیاز به کارآموزی دارد و روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، اعتبار، اعتماد و کیفیت کالا از اولین ابزارهای موفقیت در بازار ایران است.
طرح یک خاطره
در زمان دانشجویی تعطیلات تابستانی یک سال خود را در یک کارگاه نجاری سپری کردم تا از نزدیک با کار و بازار و روابط اجتماعی آشنا شوم. زمانی که اوقات بیکاری خود در کارگاه را به مطالعه کتاب‌های داستانی انگلیسی می‌گذراندم، صاحب کارگاه باحیرت و با تمسخر می‌گفت که خواندن کتاب آن هم به زبان انگلیسی برای شاگرد مغازه خنده‌دار است و برایش قابل تصور نبود که شاگرد مغازه، زبان انگلیسی هم بداند. زمانی که پدرم با اتومبیل آمریکایی آخرین مدل، دنبالم آمد این حیرت صدچندان شد؛ چون سوال این بود که چگونه جوانی تحصیلکرده و از خانواده‌ای مرفه به شاگردی مجانی در این کارگاه رضایت داده بود. چرا چنین هدفی را دنبال می‌کرد؛ در حالی که نمی‌دانست که دانشگاه واقعی من همین کارگاه است که در آن با جامعه مشتری، نوع رابطه و بازار آشنا می‌شوم.
مدرک‌گرایی
اکثرجوانان امروز به این نتیجه رسیده‌اند که دوران مدرک‌گرایی سپری شده و روز به روز از ارزش آن کاسته می‌شود. زیرا این مدارک راه و رسم کار و ایجاد در آمد را به ما نمی‌آموزد و اگر شاگردی‌کردن در حجره یک بازاری را دور از شان خود ندانیم کوتاه‌ترین و موثرترین روش آگاهی از بازار و کسب و کار است.
مراکز فنی و حرفه‌ای
دانشجویانی که از قبولی در کنکور باز می‌ماندند به هنرستان‌های صنعتی یا فنی-حرفه‌ای رو می‌آوردند و در این مراکز، آموزش‌های صنعتی و فنی را فرا می‌گرفتند ولی از بازار و عرضه کالا و نوع تولید هیچ اطلاعی به دست نمی‌آوردند و به ناچار به استخدام کارگاه‌های دیگران درمی‌آمدند. تجربه و آگاهی از بازار به دست نمی‌آمد تا فرد فارغ‌التحصیل بتواند برای خود کسب و کاری راه‌اندازی کند.
حضور در کارخانجات، شرکت‌ها، کارگاه‌های صنعتی، مزارع کشاورزی یا بازار، کوتاه‌ترین و موثرترین شیوه آشنایی با جامعه و روش‌های کسب و کار براساس فرهنگ و باورهای همان جامعه است که متاسفانه دانشگاه‌ها قادر به ارائه این خدمات نیستند و از این رو حلقه‌ای از زنجیر کسب و کار یعنی بازار و فروش مفقود می‌ماند.
بارها شاهد بودم که جوانی محصولی تولید کرده و مغازه به مغازه کالای خود را عرضه می‌کرده که شاید توجه خریداری به آن جلب شود و چون هیچ‌کس راغب به خرید کالای او نبوده دچار افسردگی و یاس می‌شده. در حالی که نمی‌دانست که این شیوه به کلی غلط بوده است و عرضه کالا نمی‌تواند به آن شیوه صورت گیرد و چون مرکزی برای آشنایی افراد با شیوه عرضه کالا وجود ندارد آسیب‌های جدی را به این گروه از جوانان وارد کرده است.
عرضه و فروش کالا خود از پیچیدگی و قواعد خاصی برخوردار است و شاید بتوان گفت عرضه کالا به مراتب از تولید آن مشکل‌تر و نیاز به توانایی‌های متعددی داردکه در تولید، نیازی به آن‌ها نیست.
تولیدکننده هرکالایی باید روش‌های پخش و فروش را بداند و برای عرضه کالای خود از این روش‌ها استفاده کند.
۱-عرضه کالا به مراکز پخش و فروش.
۲-فروش کالا به صورت امانی.
۳-پخش مویرگی کالا.
۴-تعاونی‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، بازارهای مرزی یا خرده‌فروشی و بنکدارها.
و فروشنده موفق نیز باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:
• مشاور مشتری باشد.
• راست بگوید.
• خوش‌رو باشد.
• کالا را به خوبی بشناسد.
• عیب کالا را بگوید.
• جنس فروخته شده را پس بگیرد.
• قسم نخورد.
• خود را جای مشتری بگذارد.
• بعد از خرید با مشتری تماس بگیرد.
• کارت ویزیت همراه داشته باشد.
• شنونده خوبی باشد.
• کمی شوخ طبع باشد.
• کوتاه صحبت کند.
• به شکایت مشتری اهمیت بدهد.

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. laila

  سلام
  من فارق التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشگاه هنر تهران هستم. دوست دارم که کسب و کار خودم را داشته باشم یعنی طرح بزنم و به تولید برسانم نه اینکه برای شرکت خاصی کار کنم ولی احساس می کنم هم تجربه کافی را ندارم و هم اینکه از اینکه پس از صرف هزینه های اولیه، پولم بهم برنگرده می ترسم. از کجا می تونم برای مراحل انجام کارم کمک بگیرم که حتی قبل از ثبت طرح هم بتونم مشورت بگیرم در مورد کیفیت آن؟

  پاسخ
 2. ع.پورموحد

  باسلام من اهل استان اصفهان جوشقان قالی هستم خودم لیسانس حقوق وشوهرم دیپلم است ودر کارخانه سنگ مشغول ب کاربود وآشنایی ب حسابداری کارخانه سنگ دارد ولی الان مدتی است ک بی کار است و با تبلیغات برای بازاریابی سنگ پرداخت ولی مشتری برای فروش پیدا نکرد من نیز ب دوخت کیف چرم اشنا هستم میشه کمک کنید برای کارافرینی ممنون

  پاسخ
 3. علیرضا رخشانی

  سلام من دارای زمینی هستم حدود هفتصدمتر درحومه رورهن,حصارندارده واب کمی داره,البته امکان اوردن اب باتانکرهست ولی نقدینگیم خیلی نیست حدود دوسه میلیونه,شما چه پیشنهادی دارید برای کار زود بازده؟

  پاسخ
 4. علیرضا رخشانی

  سلام من دارای زمینی هستم حدود هفتصدمتر درحومه رورهن,حصارندارده واب کمی داره,البته امکان اوردن اب باتانکرهست ولی نقدینگیم خیلی نیست حدود دوسه میلیونه,شما چه پیشنهادی دارید برای کار زود بازده؟قبلا پیام دادم ولی درست راهنمایی نکردید بنده رو

  پاسخ
 5. پیام

  سلام.من تازه فارغ تحصیل رشته معماری شدم.و به رشته خودم خیلی علاقه دارم.ولی نمیدونم باید از کجا و چجوری شروع کنم تا یک معمار موفق باشم و واسه خودم کار کنم؟و در کنار اینا به درامد خوبی برسم.
  ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید؟چون خیلی سردرگمم.

  پاسخ
 6. Arezoo

  باسلام… من میخوام یه تولیدی لباس بچه راه بندازم، اما تو این بازار نابسامان وفور پوشاک چینی ارزون قیمت، نمیدونم انجام این کار موفقیت آمیز هست. لطفان منو راهنمایی کنید.

  پاسخ
 7. حسن صفری

  سلام من به وسیله ای اختراع کردم که اگه وارد بازار بشه بدون شک با بیشترین استقبال روبرو میشه … تمام برنامه ریزی ها رو کردم اگه کسی اطلاعات کامل از نحوه کارکرد شرکت هایی مثل تن تاک و … داره ممنون میشم راهنماییم کنه چون میخواهم این اختراع رو به وسیله تبلیغات تلویزیونی وارد بازار کنم

  پاسخ
 8. سمیه

  باسلام وخسته نباشید من ۳۳ دارم و فوق لیسانس ادبیات فارسی هستم دوست دارم در منزل کاری انجام دهم که کمک خرج همسرم باشم وبه تربیت فرزندانم هم بپردازم لطفا کاری به من معرفی کنید

  پاسخ
 9. sedigeh

  با سلام و خسته نباشید و ممنون از مطالب خوبتون من کارشناسی کشاورزی دارم و ارشد مدیریت اجرایی دوس دارم برای خودم کار کنم چون کاری چیدا نکرده ام میشه در بخش کشاورزی راهنماییم کنید متشکرم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.