منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
 • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

چگونه اختلافات موجود در محل کار را رفع کنید؟

 

۱۱ توصیه برای حل اختلاف‌های اجتناب ناپذیر بین کارمندان

khalaghiat-300x163-1-300x163-3-300x163

اما جانسون

ایمیل‌هایی با لحن تند و زننده پشت سر هم ارسال می‌شوند. مرگ بر اتاق استراحت سایه فکنده است. تنش و استرس در جلسات کاری حکم فرماست. غیبت. بدگویی. تخریب دیگران و…

اختلافات بین کارمندان چنین ظاهری دارد. هنک بویر، مدیرمشاوره گروه شرکت‌های بویر می‌گوید: «هر روز اختلافاتی بین کارمندان پیش می‌آید؛ از مشکلات کوچک و چند دقیقه‌ای گرفته تا اختلافاتی به مثابه جنگ!». در حالی که درگیری‌های شخصی ممکن است طبیعی به نظر برسد، اما موضوعی هزینه‌بر است. پژوهشی در این زمینه صورت گرفته و مشخص شده است که کارمندان آمریکایی ۲.۸ ساعت در هفته را صرف اختلافات شخصی خود می‌کنند که با توجه به دستمزد ساعتی ۱۷.۹۵ دلار، سالانه ۳۵۹ میلیارد دلار هدر می‌رود.

ضمنا اختلاف به خودی خود موضوع بدی نیست. اختلافات سازنده و سالم یکی از عناصر تشکیل‌دهنده تیم‌هایی‌ست که عملکرد بالایی دارند. اختلافات از تفاوت‌های میان‌فردی ناشی می‌شود؛ همان تفاوت‌هایی که اغلب تیم‌های تشکیل شده از افراد مختلف را کارآمدتر از تیم‌هایی می‌کند که اعضای آن‌ها ویژگی‌های یکسانی دارند. زمانی که مردم با نقطه‌نظرها، تجارب، مهارت‌ها و دیدگاه‌های مختلف در کنار هم قرار میگیرند تا یک پروژه یا یک چالش را حل کنند، تلاش جمعی آن‌ها می‌تواند فرای عملکرد دیگر تیم‌ها عمل کند.

درک و به رسمیت شناختن نقطه‌نظرهای مختلف طرفین درگیر عامل کلیدی حل ماجراست. تمام اعضای تیم باید این مهارت‌های کلیدی را در خود پرورش دهند. نکته مهم حفظ تعادل مناسب و سالم بین تفاوت‌های سازنده و دوری از اختلافات منفی و مشکل‌زایی‌ست که مخرب و اخلالگر هستند.

برای این که بتوانید این‌گونه مشکلات و اختلافات را به طور ریشه‌ای حل و فصل کنید، به این یازده توصیه عمل کنید:

 1. بدانید که اختلاف امری اجتناب‌ناپذیر است.

بویر می‌گوید: «با توجه به تیپ شخصیتی شما همیشه افرادی هستند که حتی از راه رفتن‌تان در اتاق هم آزرده می‌شوند.» زمانی که پذیرفتید اختلاف امری اجتناب‌ناپذیر است، می‌توانید برنامه‌ای طراحی و مهارت‌های لازم برای رفع آن را کسب کنید.

 1. خیلی زود به اختلاف پیش آمده رسیدگی کنید.

بویر عنوان می‌کند: «اختلافی که نهفته بماند و منفعلانه و تهاجمی باشد، بدترین نوع اختلاف است.»

 1. فقط به کارمندان‌تان نگویید که بی‌خیال شوند.

بویر می‌گوید: «این کار مثل آن است که به یک کودک ۵ ساله بگویید دیگر بالا و پایین نپرد.» اگر کارمندان‌تان می‌توانستند خودشان و بدون دخالت شخص دیگری مشکل‌شان را حل کنند، تا به حال این کار را کرده بودند. اگر اختلاف به حدی رسیده است که جریان کاری به آهستگی پیش می‌رود یا روی دیگر کارکنان دیگر اثر منفی گذاشته است، شما باید وارد عمل شوید و میانجیگری کنید.

 1. از هر دو طرف اختلاف بخواهید که مشکل را بیان کنند.

این کار شامل این می‌شود که از هر دو طرف بخواهید که در مقابل یکدیگر بنشینند و چیزی را که باعث عصبانیت آن‌ها شده است، بیان کنند.

 1. روی توقعات و انتظارات تمرکز کنید.

یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد اختلاف، توقعات بی‌جا از یکدیگر است. به نوبت از هر دو طرف بخواهید تا دقیقا بیان کنند که چه انتظاری از طرف مقابل داشتند و بگویند که به نظر آن‌ها طرف مقابل چه انتظاری از آن‌ها داشته است.

 1. از آن‌ها بخواهید که خودشان راه حلی ارائه دهند.

گاهی اوقات تنش‌ها آن‌قدر زیاد هستند که شما باید برنامه‌ای برای حل مشکل ایجاد کنید. اما اگر مشکل تا حدودی کمرنگ شده و طرفین ماجرا کمی کوتاه آمده‌اند، همیشه بهتر است به آن‌ها این قدرت را بدهید تا مشکل‌شان را خودشان حل کنند. این کار همچنین هرگونه بحث در مورد جانبداری شما از شخص خاصی را نیز از بین خواهد برد.

 1. به آن‌ها در ایجاد یک برنامه کمک کنید.

به طرفین درگیری کمک کنید تا برنامه‌ای برای حل مشکل خود تدارک ببینند. این برنامه شامل بررسی‌های بعدی در روزها و هفته‌های بعدی نیز می‌شود.

 1. طرفین دعوا را جدا از هم نگه دارید.

به جای آن که طرفین دعوا را در یک پروژه با هم همکار کنید و با این کار به آتش مخاصمه دامن بزنید، تا زمانی که آن مشکل به درستی حل نشده است، سعی کنید آن‌ها را در یک پروژه یکسان قرار ندهید.

 1. از آن‌ها بخواهید برای بحران بزرگ‌تری راه حل ارائه دهند.

بویر معتقد است که شما می‌توانید از طرفین دعوا درخواست کنید تا بحران بزرگ‌تری را حل کنند.به طور مثال از آن‌ها بپرسید: «درآمد کاهش پیدا کرده است. چطور می‌توان آن را افزایش داد؟» یک مشتری ناراضی یا هزینه‌ای زیاد می‌تواند حواس آن‌ها را از درگیری قبلی‌شان پرت کند.

 1. روی ارزیابی‌های شخصیتی سرمایه گذاری کنید.

ارزیابی‌های شخصیتی باعث بهبود میزان درک و ارتباطات در محیط کاری می‌شود. آزمون‌های مشهوری مانند DISC (سنجش تسلط، نفوذ، ثبات و وجدان)، Myers-Briggs و Caliper Profile. بویر یکی از طرفداران آزمون DISC است و می‌گوید که این آزمون به شرکتی کمک کرد که مدیرانش از جلب رضایت مدیرعامل ناامید شده بودند. زمانی که پروفایل شخصیتی مدیرعامل کشف شد، کارمندان دریافتند که او به شدت تحلیل‌گراست و مایل است در مورد همه چیز سوال بپرسد. در نتیجه آن‌ها فهمیدند که سوالات بی‌امان او در مورد کار آن‌ها در واقع یک ویژگی شخصیتی بوده؛ نه انتقاد.

 1. پروسه‌ای برای حل اختلافات ایجاد کنید.

سیستمی ابداع کنید که در آن کارمندان آزرده‌خاطر بتوانند به سرعت و به طور مستقیم اختلافات شخصی خود را حل کنند. همچنین آموزش نحوه بررسی و حل مشکلات به مدیران و کارمندان نیز کارساز خواهد بود.

 

پیشگیری از اختلاف

همان‌طور که توانایی حل مشکل در زمان بروز اختلاف و درگیری اهمیت دارد، هر تیمی باید روش‌هایی برای پیشگیری از ایجاد درگیری‌های مخرب داشته باشد. اعضای تیم می‌توانند مهارت‌ها و رفتارهایی برای کمک به این موضوع بیاموزند. در زیر چند نکته کلیدی برای پیشگیری از ایجاد اختلاف بیان شده است:

 • به سرعت مشکل ایجاد شده را حل کنید و از وسوسه نادیده گرفتن آن دوری کنید.
 • رویکرد باز داشته باشید تا اگر کسی دچار مشکلی شد بتواند به راحتی با شما در میان بگذارد.
 • ارتباطات واضح و روشنی داشته باشید. افکارتان را به وضوح بیان کنید.
 • به طور فعالانه‌ای گوش دهید.
 • اجازه ندهید که درگیری‌ها شخصی شوند. به حقایق و مسائل بپردازید، نه شخصیت‌ها.
 • روی راه حل‌های واقع‌گرایانه تمرکز کنید. در مورد مسائل غیر قابل تغییر فکر نکنید.
 • دیدگاه‌های مختلف را تشویق کنید. روی مکالمه صادقانه و ابراز احساسات اصرار داشته باشید.
 • به دنبال سرزنش نباشید. کارمندان را تشویق کنید تا مشکلات‌شان را به گردن بگیرند و برای آن راه حلی ارائه دهند.
 • به یکدیگر احترام بگذارید. اگر شرایط وخیم شد، کمی به خود استراحت دهید تا احساسات منفی‌تان فروکش کنند.
 • مسائل تیمی را در داخل تیم نگه دارید و سعی کنید این‌گونه مسائل به بیرون از گروه درز پیدا نکند.

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.