کارآفرینی در تابستان با دکتر علی اصغر جهانگیری

khalaghiyat68-1

در تعطیلات تابستانی، اول از همه باید تعیین کنید که در کدام نقطه جغرافیا ایستاده‌اید. ممکن است بخواهید در تعطیلات تابستانی به روستای پدری خود بروید یا این تعطیلات را در شهر سر کنید. در وهله اول فرض می‌کنیم شما تعطیلات تابستانی را به روستای پدری خود می‌روید. در آن‌جا غیر از فرصتی که برای مطالعه و اینترنت دارید، اگر هدف‌تان اقتصاد باشد، باید با خود فکر کنید که در این جامعه روستایی چه تحول و پیشرفتی می‌توانید ایجاد کنید. در روستا در اغلب موارد، تهاتر صورت می‌گیرد و در ضمن، آشنایی کافی با طبیعت اطراف‌شان ندارند. در ضمن این‌ها از فرهنگی هم برخوردارند، فولکلور دارند، بافته دارند، معماری دارند، شعر دارند و… باید با خود بگویید اگر افراد سالخورده روستا از خاطرات پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود سخن بگویند به یک و نیم یا دو قرن قبل می‌رسد، آن‌ها می‌توانند از داستان‌های عاشقانه، قحطی، جنگ و… سخن گویند که این خود می‌تواند سرچشمه فیلمنامه‌های ماندگار و روایت‌های مستند و… بسیاری شود که خودش یک خورجین می‌شود. در روستا ملودی موسیقی دارند که سینه به سینه انتقال یافته است و حتما از ارزش‌هایی برخوردار بوده که تا به امروز زنده مانده است. جمع‌کردن این ملودی‌ها، حداقل در حد یک ضبط، مثل جمع‌آوری یک گنجینه گرانبهاست. این در مورد بافته‌ها، معماری، معیشت، ضرب‌المثل‌ها و… هم مصداق دارد.

 

معجزه طبیعت اطراف
شما بچه هر آبادی که باشید، مواهبی در طبیعت اطراف خود دارید و تابستان فرصتی طلایی‌ست تا درک کنید در این طبیعت اطراف‌تان چه وجود دارد. گیاهانی در این طبیعت اطراف‌تان است که باید از خود بپرسید به چه کار می‌آید و آیا می‌شود از آن‌ها اقتصادی به وجود آورد. شما اگر یک روز بچه‌های ده‌تان را جمع کنید و بگویید بلند شوید برویم بابونه، گل‌گاوزبان و… جمع کنیم تا شب در واقع ما پول و ثروت ایجاد کرده‌ایم. پس باید مطالعه کنیم ببینیم خاصیت هر گیاه اطراف‌مان چیست و چه کسانی می‌خرند و در کجا می‌خرند و چگونه می‌خرند و… در این صورت ما یک منبع رایگان به دست آورده‌ایم که کالایی جهانی‌ست و جهان خواستار آن است. حالا که پول ندارید پرسنل استخدام کنید به بچه‌های مدرسه می‌گویید یک گروه چند ده نفره شوید و بزرگ‌ترتان رییس گروه شود و با هم این گیاهان را جمع‌آوری، پاک، خشک و بسته‌بندی کنید و با معلم مدرسه یا بزرگ‌تر ده به بازار بروید و عرضه‌اش کنید و این‌گونه تجارتی را راه بیندازید. حتی اگر مقداری بیشتر با این فرایند آشنا شدیم این محصولات را خودمان در روستا فرآوری کنیم. این خودش پهنه‌ای که ایجاد می‌کند بسیار گسترده است و حوزه‌های غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی، تزیینی و… را در برمی‌گیرد.
حالا به غیر از این ها در روستای شما سنگ و خاک رنگی یا خاک کویر هست و… آیا این منابع می‌توانند برای شما اقتصاد ایجاد کنند. این‌جاست که می‌روید سراغ تجربه جهانیان و به طور مثال از خود می‌پرسید دنیا با این خاک‌های رنگی یا سنگ یا ضایعات و… چه کار کرده است.

 

هزار و یک داستان ناگفته
پس در حوزه فرهنگ، روابط اجتماعی و طبیعت دنبال فرصت‌ها می‌گردیم. یادمان باشد آن پیرزنی که در روستای بلوچستان جلیقه می‌دوزد برای ۵۰هزار تومان، همان جلیقه می‌تواند قیمتش در نیویورک ۷۰-۸۰ دلار باشد. شما وقتی می‌خواهید بریانی بخورید باید بروید اصفهان. حالا می‌توانید از خود بپرسید آیا در مشهد هم بریانی هست؟ در واقع از خود می‌پرسید که روستای من چه فرآورده ای دارد که از مرز این روستا بیرون نرفته. آیا نمی‌توانید پل ارتباطی ایرانیان با حلواهای بی‌نظیر ننه زبیده شوید؟ این فقط در مورد غذاهای سنتی آن روستا مصداق ندارد و می‌تواند کلیه وجوه زندگی در آن روستا را در بر بگیرد.
احتمالا تا لحظاتی پیش فکر می‌کردید جوانی که برای تعطیلات تابستانی به روستای خود می‌رود هیچ شانس و فعالیتی جز بطالت ندارد که فرصت‌های بی‌شماری در اطراف او وجود دارد که می‌تواند زندگی خود و اطرافیانش را متحول کند. باید برای کشف این فرصت‌ها همان سوال معروف کارآفرینان را از خود بپرسد که می‌گویند: «در این مکان، در این زمان و با چه امکان…» نکته مهم این است که ذهن خود را به کار اندازیم و در واقع، ذهن خود را فرصت‌آفرین تربیت کنیم؛ آن وقت می‌توانیم فرصت‌های بکر فراوانی را شناسایی کنیم که زندگی ما و محیط اطراف‌مان را به شکل چشمگیری دگرگون می‌کنند.
در نوشتار بعدی فرصت‌های کارآفرینی در زندگی شهری را در فصل تابستان با شما خوانندگان عزیز مجله خلاقیت در میان خواهیم گذاشت.

 

مطالب مرتبط

111 نظر

  1. پویا

    با سلام اقای دکتر بنده میخام در کاشت درخت صنوبر شروع ب کار کنم ک نیم هکتار زمین کشاورزی دارم آیا ب نظر تون سود دهیش چطوره ؟؟ ممنون میشم از جوابتان

    پاسخ
  2. رزیتاقبادی بیگوند

    بسیار عالی ست اما راه ارتباط با شما وجود ندارد و نمی دانیم چگونه سوال کنیم مثلن خود من در شرایط بسیار بدی هستم و نیاز بی حد و سریعی به دست یافتن به یک درامد بسیار در یک زمان کوتاه دارم به دو دلیل ۱وضعیت زندگی بی حد خراب و بیماری که اگر نتوانم فوری این شرایط را عوض کنم مرگم حتمی ست ۲ نبود عمر دیگر من در انتهای عمر هستم انهم عمری بی حد بد

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دانلود رایگان

دانلود
close-link

ارسال رایگان محصولات

با خرید کتاب از مجله خلاقیت هزینه پستی را مهمان ما باشید

کوپن ارسال رایگان : ersalfree96

همراه با هدیه (فرصت محدود برای شما بازدید کننده گرامی)
 خرید
close-link