منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

با این ۳ توصیه عالی وارن بافت برای یک کسب‌وکار موفق آشنا شوید

با این ۳ توصیه عالی وارن بافت برای یک کسب‌وکار موفق آشنا شوید

نویسنده: لیدیا بلنجر؛ کارمند کارآفرین، معاون سردبیر/ مترجم: سعیده فراهانی

وارن بافت

وارن بافت، به هر کسی مشاوره نمی‌دهد. اگرچه اغلب برای سخنرانی در دانشگاه‌ها دعوت می‌شود، اما دانش و مهارتش را برای صاحبان تجارت‌های کوچک یا برای آن دسته از کسانی که مشتاق به کارآفرین‌شدن هستند، نگه می‌دارد.

او در هفته گذشته در برنامه شرکت گلدمن ساکس، موسوم به ۱۰ هزار برنامه کسب‌وکار کوچک برای فارغ‌التحصیلانِ کالج محلی لاگواردیا واقع در لانگ ایسلند نیویورک و دوباره در این هفته در اجلاس زنان در کاخ سفید، نکات بسیار مهمی را برای موفقیت در تجارت، پیشنهاد داد. نکاتی که باعث شد مدیرعامل شرکت ‌هاتاوی برکشایر نیز بتواند در ۸۵سالگی ارزش کیفیت خدمات به مشتری را بیاموزد.

همچنینوارن بافت به اهمیت کارآفرینی زنان باور دارد، مسئله‌ای که محور سخنرانی‌های او در انجمن‌های زنان در روزهای سه‌شنبه است.

توصیه‌هایی را که بافت به کارآفرینان جوان می‌کند و همچنین دیگر موضوعاتی که وی در طول دوران کسب‌وکارش فراگرفته به دقت مطالعه کنید:

  • ایجاد فرصت برای همه

بافت این نکته را خاطر‌نشان می‌کند که در طول تاریخ آمریکا، زنان مانند مردان فرصت مشابهی برای کارکردن نداشته‌اند. این امر باعث می‌شد که کشور هیچ وقت نتواند به پتانسیل کامل خود دست یابد. در این باره بافت می‌گوید: «مانند این است که شخصی یک دستش را بسته باشد و فقط با دست دیگرش بازی کند.»

وقتی بیشتر به این موضوع می‌پرداخت، ذهنش آشفته می‌شد که چرا تفاوت زیادی بین انتظاراتی که از مردان و زنان می‌رود، وجود دارد. بافت دو خواهر داشت که هر دو به اندازه او باهوش بودند. گاهی شوخی می‌کرد و می‌گفت خواهرانم از من شخصیت و ظاهر بهتری داشتند اما برخلاف من از آنها انتظار می‌رفت که در جوانی ازدواج کنند و ازدواج خوبی نیز داشته باشند که این خوب است؛ اما کاش در آمریکا فضایی هم برای شکوفاشدن استعدادهای‌شان هم فراهم می‌شد.

۶۰ سال بعد از توجه‌کردن به این پدیده ناعادلانه، در سال ۲۰۰۳، بافت با همسرش درباره کسانی که ممکن بود به عنوان مدیران جدید استخدامشان کند، صحبت می‌کرد. همسرش زنی به نام شارلوت گایمن را پیشنهاد داد. بافت بلافاصله قبول کرد.

وی در این مورد می‌گوید: «من می‌دانم که این پیشنهاد را همسرم مطرح کرد ولی هنوز آن لحظه از ذهنم بیرون نرفته است.» بافت این موضوع را قبول دارد که انتخاب شارلوت به عنوان یک مدیر، به ذهن خودش نرسیده بود، احتمالا به این علت که او یک زن بوده است.

او به اهمیت دیدگاه‌های مختلف در هدایت کارکنان تاکید می‌کرد. در گردهمایی شرکت ‌هاتاوی برکشایر، بافت می‌گوید: «ما درحال حاضر فقط شش زن مدیرعامل در شرکت‌های مهم و معتبر داریم. البته در بین کارمندان، سه نفر از پنج نفر، زن هستند. و این تعداد رو به افزایش است.»

  • مشتریان خود را خشنود سازید.

وقتی یکی از مدیران حاضر در گردهمایی، به نام دینا حبیب پاول، از وارن بافت درباره مهم‌ترین توصیه به کارآفرینان، سوالی پرسید، او صرفا بر تفاوت بین راضی نگه‌داشتن و خشنود‌کردن مشتریان تاکید کرد. از نظر بافت «اگر تنها یک موضوع برای به یادآوردن وجود داشته باشد، آن موضوع، خشنود کردن مشتری است. اگر افراد بتوانند این نکته را روی آینه بنویسند؛ هر روز صبح وقتی از خواب بیدار شوند آن را می‌بینند و به خاطر می‌سپارند.»

او بر اینکه چه اندازه هزینه‌های یک محصول، اهمیت کمتری نسبت خدمات فروش آن دارد، تاکید زیادی داشت. در این راستا می‌گوید «اگر به درستی و صادقانه رفتار کنید، اگر مشتری‌تان را خشنود سازید، دوباره آن فرد به سوی شما بازخواهد گشت، همچنین باید با همکارانتان نیز رفتار خوبی داشته باشید؛ زیرا آنها بسیاری از اوقات واسطه‌های شما با مشتریان هستند.»

  • سرگرمی داشته باشید.

بافت در جایی می‌گوید: «من در ۸۵سالگی با شوق و آهنگین به محل کارم می‌روم، به این علت که می‌خواهم کاری را که علاقه‌مند به انجام آن هستم با کسانی که دوست‌شان دارم، انجام دهم و هیچ چیزی بهتر از این برای من نیست.»

هر زمانی که بافت با دانشجویان ملاقات دارد، آنها را با گفتن توصیه‌هایی از زندگی بسیار فرح‌بخش خود، تحت تاثیر قرار می‌دهد. بافت می‌گوید: «من تنها به آنها می‌گویم که شور و شوق خود را پیدا کنید، حتی اگر به کارکردن نیاز ندارید باز کاری را پیدا کنید که به شما حس خوبی بدهد، در این صورت است که هر روزتان سرگرم‌کننده می‌شود، به این علت که اگر به همان اندازه که من در ۸۵سالگی برای خودم سرگرمی دارم شما نیز برای خود سرگرمی داشته باشید، که امیدوارم همین طور هم باشد، زندگی‌تان متفاوت خواهد شد.»

معجزه‌ بزرگ فکرکردن
کتاب معجزه‌ بزرگ فکرکردن

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.