استارت‌آپ های جدید را بشناسید

استارت‌آپ های جدید را بشناسید

شرکت نوپا یا استارتاپ طبق تعاریف به یک شرکت یا یک مشارکت و یا یک سازمان موقت گفته می‌شود که در جهت جستجوی راه حلی برای یک مدل کسب و کار قابل توسعه و تکرار پذیر راه اندازی می‌شود.

دستگاه ردیاب کودکان درفضاهای باز و بسته

استارت‌آپ  Jiobit مستقر در شیکاگو قصد دارد از تکنولوژی وایرلس به منظور فراهم‌کردن آرامش هر چه بیشتر والدین در زمان مراقبت از فرزندان خردسالشان همیشه و در همه جا استفاده کند. جدید‌ترین محصول این استارت‌آپ یک دستگاه ردیاب است که در برابر تمامی فعالیت‌های کودکان یا نوجوانان به خوبی مقاومت می‌کند و با توجه به عمر بالای باتری این دستگاه و اپلیکیشن موبایلی که برای آن طراحی شده، در مواقعی که کودک از محدوده تعیین‌شده از طرف والدین برای وی فراتر می‌رود، هشدارهای ضروری را برای والدین ارسال می‌کند. جان رنالدی مدیرعامل و موسس این استارت‌آپ که پیشتر نایب رئیس موتورولا موبیلیتی بوده در مورد این محصول گفته که می‌داند دستگاه‌های ردیاب کودکان مجهز به جی‌پی‌اس چیز جدیدی نیستند.

اما خیلی از این دستگاه‌ها تا پیش از این عملکرد خوبی نداشته و همزمان در فضاهای بسته و فضاهای باز کاربردی نبودند. دستگاه‌های کنونی قابلیت استفاده در موزه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، پارک‌ها و فضاهای مختلف را دارا هستند. این دستگاه را می‌توان به آسانی با یک کلیپس به کمربند یا کاپشن یا کوله‌پشتی کودکان متصل کرد. دستگاه‌های ردیاب از ماده سیلیکونی نرمی ساخته شده‌اند که حتی ضرری برای پوست‌های حساس کودکان هم نخواهند داشت. وزن آنها تقریبا معادل باتری‌های AA بوده و براساس استفاده‌‌ای که از آنها می‌شود، به طور متوسط هر دو هفته یک بار نیاز به شارژ آنها خواهد بود. اپلیکیشن Jiobit به والدین این امکان را می‌دهد که وقتی فرزندانشان در جایی که نباید باشند حضور پیدا کنند، از طریق نوتیفیکیشن ارسالی روی تلفن‌های همراه خود متوجه این امر شوند. این اپلیکیشن همچنین خلاصه‌‌ای از فعالیت‌های روزانه کودکان هم در اختیار والدین قرار می‌دهد. از آنجا که حریم شخصی کودکان برای بسیاری از والدین مسئله‌‌ای است که نگرانی‌های زیادی ایجاد می‌کند، تمامی اطلاعات رد‌وبدل‌شده از طریق اپلیکیشن این کمپانی به صورت کدهای ناخوانا خواهد بود.

شبکه اجتماعی مختص مادران

استارت‌آپ Peanut که به زودی فعالیتش را در لندن آغاز می‌کند، به وسیله مدیرعامل سابق Badoo و موسس سابق Deliveroo طراحی شده و یک شبکه اجتماعی برای ایجاد ارتباط میان مادرانی است که علایق و ایده‌های مشابه دارند. این اپلیکیشن ابتدا برای دیوایس‌های iOS قابل استفاده بوده و از چند هفته دیگر در اپ‌استور قابل دانلود است. این استارت‌آپ در همین ابتدای کار خود با حمایت‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی از سوی شرکت‌های مهم مواجه شده است. مادران یا خانم‌های بارداری که در آستانه مادرشدن قرار دارند، از طریق فیس‌بوک دراین اپلیکیشن ثبت نام می‌کنند و در ابتدا سوالاتی را در مورد اینکه چند ماه از زمان بارداری آنها می‌گذرد یا سن فرزندان خود پاسخ دهند. سپس براساس محل زندگی آنها و اطلاعاتی که در لحظه ثبت نام در مورد علایق آنها سوال شده، این اپلیکیشن علایق و سرگرمی‌های مشترک بین مادران را به آنها نشان می‌دهد. Peanut که دفتر اصلی آن در لندن مستقر است، گروهی از اعضای این استارت‌آپ را هم در نیویورک مستقر کرده است.

انقلاب Forward در مطب‌های پزشکان

مطب‌های پزشکان در آینده‌‌ای نزدیک با تحولی بزرگ مواجه خواهند شد. Forward یکی از استارت‌آپ‌های فعال در عرصه پزشکی مستقر در سن فرانسیسکو در واقع استارت‌آپ بخش سلامتی موسس Googler و Wavii است که مطب‌های پزشکان را برای آینده‌‌ای نه چندان دور با مجهزترین تکنولوژی ممکن طراحی می‌کند. درواقع به گفته مدیرعامل این استارت‌آپ مطب‌های پزشکان درآینده چیزی شبیه یک اپل استور خواهند بود. خیلی‌ها Forward را با One Medical مقایسه می‌کنند که استارت‌آپی متشکل از بهترین برندهای پزشکی مستقر در شمال کالیفرنیاست. اما Forward فراتر از بقیه رقبایش عمل کرده و با دراختیار گرفتن یک دفتر بسیار بزرگ که به شش اتاق معاینه مجهز بوده و آخرین تجهیزات پزشکی و یک آزمایشگاه مستقر در محل دفترش، تحولی بزرگ در این عرصه ایجاد کرده است. اتاق رادیوگرافی این استارت‌آپ به یک صندلی ارگونومیک و یک صفحه نمایش فوق پیشرفته و تجهیزات و ابزار پزشکی مدرن مجهز است. به عنوان مثال در این مطب نوع جدیدی از اشعه مادون قرمز به کار گرفته می‌شود که در زمان خون‌گیری از بیماران به پیدا‌کردن هر چه سریع‌تر رگ‌های آنها کمک می‌کند. یا گوشی طبی ساخته‌شده از طرف همین استارت‌آپ به اندازه‌‌ای قدرتمند بوده که صدای قلب بیمار را حتی از روی لباس‌هایی که بر تن دارد، به خوبی به گوش می‌رساند. صفحه نمایش بزرگی هم که روی دیوار اتاق معاینه نصب شده شامل فهرست کاملی است و به بیماران در مورد اینکه کدام داروها از نظر ژنتیکی برای آنها مفید یا مضر هستند یا اینکه افراد باید رژیم غذایی بدون گلوتن بگیرند یا نه، اطلاعات لازم می‌دهد. کل این پروژه به این منظور طراحی شده که ابزاری را که در حال حاضر برای تصمیم‌گیری پزشکان در زمان معاینه وجود ندارد در اختیار آنها قرار دهد.

پیش‌بینی مصرف نفت و گاز با Kayrros

شاید خیلی‌ها بخواهند بدانند که کوچک‌ترین شهرها و دهکده‌های دورافتاده در سراسر جهان چه اندازه نفت و گاز مصرف می‌کنند. تقریبا هر روز در سراسر جهان ۹۵ میلیون بشکه نفت مصرف می‌شود و با این حال هیچ کشوری با این حجم بالای مصرف جهانی، از نفت و گاز بی بهره نمی‌ماند و تقریبا در تمامی روستاهای دورافتاده هم می‌توان به این مواد دسترسی داشت. این دقیقا همان هدفی است که استارت‌آپ Kayrros بر اساس آن راه‌اندازی شده است. این استارت‌آپ در تخمین و پیش‌بینی مصرف نفت و گاز، تولید و ذخایر آنها به کشورها کمک شایانی می‌کند. سیستم کار آن دقیقا مثل پیش‌بینی وضع هوا خواهد بود. این استارت‌آپ با سرمایه‌گذاری‌های اخیر صورت‌گرفته از سوی شرکت‌های بزرگ دیگر به مبلغ ۶/۹ میلیون دلار در حال حاضر در حال بررسی خدمات خود برای مشتریان بوده و قصد دارد ۴۰ کارمند جدید استخدام کند. البته برای راه‌اندازی این پروژه به دلیل نیاز به حجم بالای اطلاعات پزشکی و مهندسان متخصص در زمینه هوش مصنوعی برای ساخت الگوهای کاری موفق، راه سختی پیش‌رو خواهد بود. این استارت‌آپ با جمع‌آوری اطلاعات زیادی می‌تواند مصرف نفت و گاز را که شامل ترافیک جاده‌ای، لوله‌های نفتی و اطلاعات مربوط به تانکرهای نفتی و تصاویر ماهواره‌‌ای و اطلاعات شبکه‌های اجتماعی است، تخمین بزند. برای بهترین شیوه تخمین مصرف، این شرکت به جمع‌آوری اطلاعات هرچه بیشتر نیاز دارد. بازار انرژی همواره بازار پرسودی بوده و شرکت‌های نفت و گاز بزرگ‌ترین سهم را در این بازار دارند. این شرکت‌ها بیش از هر زمان به اطلاعات بیشتر نیاز دارند تا بتوانند تصمیم‌های لجستیکی مناسب و بالاترین سوددهی را داشته باشند. اگرهمه چیز مطابق برنامه پیش برود، این استارت‌آپ به زودی قادر به ثبت قراردادهای سنگین بزرگی خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه