با این ده نکته کارایی محل کار خود را صد برابر کنید

با این ده نکته کارایی محل کار خود را صد برابر کنید

با این ده نکته کارایی محل کار خود را صد برابر کنید

 کارایی در فرهنگ لغت چنین تعریف شده است: «حالت یا کیفیت تولید چیزی». اگر محل کار شما محل کارآمدی نباشد، کارها (به خوبی) انجام نخواهند شد؛ توضیحی ساده و شفاف.

اما افزایش کارایی به آن آسانی که به نظر می‌رسد نیست. این که فقط به شخصی بگویید بیشتر کار کند، کافی نخواهد بود. کارمندان شما برای تولید نیازمند انگیزه و تمرکز هستند. اینجاست که محل کاری که برایشان مهیا کرده‌اید، اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

در این مقاله با شش روشی آشنا می‌شویم که باعث بهبود محیط کاری شما شده و کارایی‌تان را افزایش می‌دهد.

  • فضای کاری خود را تغییر دهید.

محیط کاری خود را دسته‌بندی کنید. بخشی را به عنوان «ایستگاه تبادل اطلاعات» در نظر بگیرید تا کارمندان بتوانند با یکدیگر در مورد مسائل کاری صحبت کنند، فضایی را به استراحت و کسب آرامش اختصاص دهید و جلساتی برای ایده‌پردازی برگزار کنید. اگر این بخش‌ها را در فضای کاری خود بگنجانید، تمرکز کارمندانتان احیا می‌شود و کارایی‌شان افزایش خواهد یافت.

  • حذف وسایل بی‌مصرف محل کار را به یک قانون تبدیل کنید.

وسایل بی‌مصرف بیش از آنچه که مردم فکر می‌کنند، حواسشان را پرت می‌کند. اگر اطرافتان را پر از چیزهایی کنید که تنها کاربردشان، نشستن گرد و خاک روی آنهاست، فقط مشغله ذهنی اضافی برای خود تراشیده‌اید. اگر حذف وسایل بی‌مصرف را در محل کارتان به یک قانون تبدیل کنید، فکر و ذهن کارمندانتان متمرکز‌تر شده و حواس‌پرتی‌های بی‌دلیل را کاهش خواهید داد.

  • اجازه دهید هوای تازه وارد محل کار شود.

شاید وضع آب و هوا به شما اجازه ندهد که در و پنجره‌ها را باز بگذارید، اما این دلیل نمی‌شود که کارمندان باید هوای خفه محل کار را به مدت ۴۰ ساعت در هفته تحمل کنند. کمی گل و گیاه به محل کار اضافه کنید تا هوای تازه تولید شود. بر اساس پژوهش صورت‌گرفته به وسیله دانشگاه واشنگتون‌استیت، کارمندانی که در محیط کاری‌شان گل و گیاه داشتند، دچار استرس کمتری شده، کارایی بیشتری داشته و متمرکزتر بوده‌اند. سرسبزی و نشاط را به محل کارتان بیاورید.

  • نوتیفیکیشن‌ها را خاموش کنید.

نوتیفیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی، ای‌میل و اپلیکیشن‌ها باعث حواس‌پرتی می‌شوند. از کارمندانتان بخواهید که در هنگام کار نوتیفیکیشن‌های برنامه‌های غیرکاری‌شان را خاموش کنند (یا این‌که کلا گوشی‌های موبایلشان را کنار بگذارند) تا متمرکز‌تر شده و کارایی‌شان افزایش یابد.

  • از آنها بخواهید ورزش کنند.

ورزش و تحرک نه تنها به سلامتی بدن، بلکه به سلامتی فکر و ذهن نیز کمک می‌کند. اما با این حال هنوز برخی مدیران فکر می‌کنند که کارایی یعنی تعداد ساعاتی که کارمند پشت میز نشسته یا ایستاده است!

از کارمندانتان بخواهید از پشت میز بلند شوند و کمی قدم بزنند. هر چقدر بیشتر آنها را تشویق کنید که تحرک داشته باشند، تمرکز و کارایی بیشتری به آنها هدیه کرده‌اید.

  • اجازه دهید از هدفون استفاده کنند.

موسیقی به افراد کمک می‌کند تا با حذف حواس‌پرتی‌های بیرونی، تمرکز بیشتری پیدا کنند و فقط به کاری که در دست دارند، فکر کنند. زمانی که کارمندان با چالش دشواری روبه‌رو هستند یا به موعد تحویل کار نزدیک شده‌اند، اجازه دهید از هندزفری یا هدفون استفاده کنند.

  • زمان تحویل کار را تعیین کنید.

اگر برای کاری برنامه‌ریزی کنید، انجام خواهد شد؛ یا حداقل احتمال بیشتری وجود دارد که انجام شود. اگر از قبل موعدی برای تحویل کار مقرر کنید، هر کدام از اعضای گروه می‌داند که باید تا چه زمانی کارش را انجام دهد و همه چیز با برنامه بهتری پیش خواهد رفت.

  • شخصیت کارمندان خود را بشناسید.

زمانی که کارمندانتان به کاری که انجام می‌دهند علاقه داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را در موعد مقرر انجام دهند. برای این‌که کارمندانتان کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند، بهتر است هر کس مشغول کاری باشد که به آن علاقه دارد. اگر کارمندان نسبت به کاری که انجام می‌دهند اشتیاق داشته باشند، میزان کار بیشتری در هر روز انجام خواهد شد.

  • ساعات کاری انعطاف‌پذیری تعیین کنید.

هرکس در ساعات مختلفی از روز بالاترین کارایی را تجربه می‌کند. هرچه انعطاف‌پذیری بیشتری در مورد ساعات کاری کارمندان داشته باشید، احتمالا کارایی کارمندان در هر ساعت از کار بسیار بالاتر خواهد بود.

  • یک آشپز استخدام کنید.

ساعت ناهار زمان زیادی از کارمندان می‌گیرد؛ از برنامه‌ریزی و انتخاب غذا گرفته تا تحویل و خوردن آن. اگر بتوانید در محل کار یک آشپز داشته باشید تا منوی غذای هفته را ترتیب داده و تهیه کند، دغدغه بزرگی را از سر راه کارمندانتان برداشته‌اید.

چه چیزی باعث افزایش کارایی شما می‌شود؟

در دنیای کسب‌وکار روش‌های زیادی برای افزایش کارایی وجود دارد. نکته کلیدی این است که روش‌های مناسب کسب‌و‌کار خود را پیدا کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه