توصیه‌هایی به فروشنده‌ها برای بازار شب عید

توصیه‌هایی به فروشنده‌ها برای بازار شب عید

توصیه‌هایی به فروشنده‌ها برای بازار شب عید

حمید امامی/ مدرس فروش:

اسفند، ماه فروش شب عید است و کسب‌وکارها رونق و مشتریان بیشتری را تجربه می‌کنند. در این میان یکی از مواردی که می‌تواند باعث رونق هر چه بیشتر فروش شب عید شود، رفتار حرفه‌ای فروشندگان در یک کسب‌وکار است که باید بنا بر شرایط ویژه فروش شب عید توصیه‌هایی ویژه برای این مقطع زمانی به آن‌ها ارائه کرد. بینش اولی که فروشندگان به عنوان پیش‌فرض باید در نظر بگیرند این است که مشتری‌ها منحصر به شب عید نمی‌شوند. با مشتری باید به گونه‌ای رفتار کرد که از همان ملاقات اول، در او وفاداری پدید آورد. به عنوان فروشنده گمان نکنیم که صرفا در شرایط خاص بازار شب عید با آن‌ها تعامل داریم و محصولی را به آن‌ها می‌فروشیم و با چنین بینشی در حق آنها اجحاف کنیم و محصول را با هر قیمت و هر شرایطی به آنها بدهیم و از این فرصت که مشتریان اجبار به خرید دارند، سوءاستفاده کنیم.

اگر فروشندگان در زمان بازار شب عید، رفتار خوبی با مشتریان‌شان داشته باشند، آنها بعد از عید و در شرایط عادی هم مشتری ما خواهند شد و رونق کسب‌وکار را تداوم خواهند بخشید. یادمان نرود فروشی که انجام می‌شود، آخر یک رابطه نیست؛ بلکه شروع یک رابطه است و بر فروشندگان است که سعی کنند کاری کنند تا مشتریان‌مان همیشه راجع به ما صحبت کنند و با شیوه بازاریابی ویروسی و دهان به دهان، ما را به دیگران معرفی کنند. در بازار شب عید، به عنوان فروشنده آن‌قدر به مشتریان خود احترام بگذاریم که اگر پیش رقبای ما برای خرید رفتند، احساس کنند که به آنها توهین شده است. یک فروشنده حرفه‌ای اگر بداند که مشتری‌اش ضرر می‌کند، نباید پروسه فروش را ادامه دهد.

چون اگر فروشنده صرفا به منافع خود فکر کند و منافع مشتری را نادیده بگیریم، این مشتری دیگر سراغ ما نخواهد آمد و مانع مشتریان دیگری هم خواهد شد که می‌توانستند به واسطه توصیه آن مشتری، در شمار مشتریان کسب‌وکار ما قرار گیرند. نفع اصلی برای فروشنده‌ها پایداری روابط با مشتری‌ست و نه انجام یک‌بار فروش به او. این نکته در بازار شب عید، خود را بیش از پیش نشان می‌دهد.بازار شب عید، در درون خود، هم واجد تهدیدها و هم واجد فرصت‌های فراوانی‌ست. اگر محصول وخدمات خوب و شایسته به مشتری ارائه دهیم، آن‌وقت از خیل مشتریانی که می‌آیند، می‌توانیم مشتریان وفادار زیادی را برای کسب‌وکار خود در روزهای عادی سال فراهم کنیم و اگر از این فرصت صرفا به عنوان فروش و سودآوری بیشتر نگاه کنیم؛ دچار بینش کوتاه‌مدت شده‌ایم که آسیب‌های بسیار خود را روی کسب‌وکارمان به مرور نشان خواهد داد.

 

حمید امامی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه