چگونه در تولید واقتصاد تفکر تکنولوژی‌محور جای تفکر ملک‌محور را می‌گیرد؟

چگونه در تولید واقتصاد تفکر تکنولوژی‌محور جای تفکر ملک‌محور را می‌گیرد؟

چگونه در تولید واقتصاد تفکر تکنولوژی‌محور جای تفکر ملک‌محور را می‌گیرد؟

تولید

آن بخش از تولید در ایران که با رقیب خارجی روبه‌رو است یا آن بخش از تولید که کالا ما‌به‌ازای خارجی دارد و امکان وارداتش در ایران فراهم است، نتوانسته با رقیب خارجی رقابت کند و در حال حاضر کاملا تعطیل شده است. اگر امروز در ایران تولید وجود دارد که امکان واردات آن کالا باشد و همزمان در ایران هم تولید شود، فقط از طریق چهار عامل این پدیده ممکن است: افزایش بدهی بانکی، افزایش استقراض از بازار، یارانه انرژی و انحصار. یعنی تولید قابل رقابت با خارج فقط با این چهار عامل امکان بقا دارد. ما در انطباق تولیدمان با جهانی‌شدن اقتصاد فاقد استراتژی بودیم؛ از این رو  تولید قابل رقابت با خارج در ایران به وسیله تولید خارجی بلعیده شد. اگر در حال حاضر تولید در کشور وجود داشته باشد که دارد، در یکی از چهار عاملی که ذکر کردیم خلاصه می‌شود. اما پرسش این است برای آن دسته از کالاهایی که ما‌به‌ازای خارجی ندارد، یعنی امکان واردات آنها ممکن نیست، شرایط به چه صورت است و بهره‌وری در چه جایگاهی قرار دارد؟

در شرایط امروز جهان واحدها برای این که موفق باشند، نیاز به ملک ندارند. کسب‌وکارها پولی را که در ملک سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید صرف سرمایه‌گذاری در فناوری موج چهارم کنند. سرمایه‌گذاری در فناوری موج چهارم بسیار گران است و اگر این موضوع بخواهد با زمین و ملک گران همراه شود، کسب‌وکار، توجیه اقتصادی‌اش را از دست می‌دهد. بنابراین سرمایه‌گذاری در فناوری موج چهارم فقط در مناطقی ممکن است که برای ملک وزن چندانی قائل نباشد.

البته در داخل کشور و در وضعیت موجود، در مورد تولید غیرقابل رقابت با خارج و تولید ملی که ما‌به‌ازای خارجی ندارد، آنهایی که از فناوری‌های موج چهارم استفاده می‌کنند، رقبای موج سومی‌شان را همین امروز از میدان به در کرده‌اند و سهم بازار آنها را گرفته‌اند و در حوزه‌هایی که فناوری موج سوم هم بوده، فناوری موج سوم هم تولید با فناوری موج دوم را از میدان به در کرده است. بنابراین در داخل، در حوزه تولید غیرقابل رقابت با خارج، این فناوری است که حرف آخر را می‌زند. بستر سرمایه در جهان و در برخی کسب‌وکارهای موفق ایرانی، به سمت خرید فناوری است تا خرید ملک. تفکر تکنولوژی‌محور در حال جایگزینی با تفکر ملک‌محور است. در عین حال به نظر می‌رسد صنایعی که بیرون از حداقل معاش هستند و بهره‌وری موج چهارمی را هم سعی می‌کنند ایجاد کنند، همچنان با رکود عمیقی مواجه هستند!

در این مورد، گفتنی است که تقاضا برای سبد مصرفی بیرون از حوزه خرید ماهانه یک و نیم میلیون تومان ویژه یک خانواده چهارنفره، تقریبا به یک‌سوم سابق کاهش پیدا کرده است و اگر کسی عدد ۳۰درصد را هم خوشبینانه ارزیابی کند، من مشکلی با او ندارم. و در این حوزه حداقل پنج برابر نیاز جامعه، فعال اقتصادی وجود دارد. این می‌طلبد ۳۰درصد که بهره‌وری چشمگیرتر دارند، بمانند و ۷۰درصدی که بهره‌وری کمتر دارند حذف شوند و هیچ عاملی هم نمی‌تواند مانع این تغییر شود. پس ۳۰درصد از فعالان اقتصادی در حوزه سبد مصرفی بیش از یک و نیم میلیون تومان باقی می‌مانند و بقیه که غیرحرفه‌ای هستند باید حذف شوند. از این فرآیند هم نباید ارزیابی منفی داشت.

بازار در حال خوداصلاحی است. این سالم‌سازی بازار است. کسانی هم که دولت را متهم به این می‌کنند که برنامه اقتصادی ندارد، از اتفاق در حوزه سبد مصرفی بیرون از یک و نیم میلیون تومان خرید در ماه که ۸۰درصد از فعالان اقتصادی کشور را شامل می‌شود، قرار دارند. بر این اساس می‌توان گفت یک تجزیه بزرگ در محیط کسب‌وکار حال اتفاق است. ۷۰درصد از فعالان در این حوزه به خاطر ضعف توان رقابتی در حال حاضر غیرفعال شده‌اند و ظرف یک سال آینده به مرور بازار را ترک می‌کنند. عده زیادی از اینها فاقد توانایی‌های مدیریتی برای این بوده‌اند که به صورت خویش‌فرما وارد بازار شوند.

اینها باید به عنوان کارمند استخدام می‌شدند، ولی تحت شرایط رونق شدید نفتی به عنوان کارفرما حضور پیدا کردند. بازار در حال تصفیه این افراد است و این روند را می‌توان اجتناب‌ناپذیر هم دانست؛ به طوری که هیچ‌کس هم نمی‌تواند مانع آن شود. سیاست‌های تاخیری هم فقط زیان اینها را بیشتر می‌کند. کمک به اینها هم فقط باعث می‌شود که اینها با زیان بیشتری بازار را ترک کنند. اقتصاد علامت می‌دهد که اینها همین امروز باید بازار را ترک کنند. در این مورد، نکات گفتنی دیگری هم وجود دارد که در شماره‌های آینده خلاقیت بدان می‌پردازیم.

تولید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه