دیجی‌کالا به کدام سمت حرکت می‌کند؟

دیجی‌کالا به کدام سمت حرکت می‌کند؟

دیجی‌کالا به کدام سمت حرکت می‌کند؟

رضا شیرازی مفرد

دیجی‌کالا در حال حاضر پرطرفدارترین فروشگاه اینترنتی در ایران است. بسیاری از افراد برای خرید اقلام مختلف ترجیح می‌دهند از دیجی‌کالا استفاده کنند و در حال حاضر فروشگاه اینترنتی ‌دیجی‌کالا بعد از گوگل و ورزش ۳ سومین سایت پربازدید ایران از دیدگاه سایت الکسا محسوب می‌شود. دیجی‌کالا اخیرا در اقدامی عجیب گروه محصولات جدیدی در سایت خود اضافه کرد که بر اساس آن فروش خودرو در دیجی‌کالا امکان‌پذیر شد. این اتفاق تعجب همگان را برانگیخت و کاربران اینترنت در مورد آن صحبت کردند و در شبکه‌های اجتماعی و سایر محافل شاهد گفت‌وگو در مورد فروش خودرو در دیجی‌کالا بودیم. نکته جالب اینکه به سرعت کاربران اینترنت برای این موضوع جوک و لطیفه هم ساختند، که از جمله آنها می‌توان به مورد زیر اشاره کرد :

«اگر دیدید یک ماشین سانتافه ۲۰۱۷ را پشت موتور سی جی ۱۲۵ بار زدند، تعجب نکنید، پیک دیجی‌کالا است.»

برخی از کاربران انجام این کار را نشانه توسعه و رشد دیجی‌کالا می‌دانستند و عده‌ای دیگر معتقد بودند که ‌دیجی‌کالا به بیراهه می‌رود. به خصوص زمانی که اتومبیل‌هایی را که در ‌دیجی‌کالا به فروش گذاشته شده بررسی می‌کنیم، سوال بزرگی در ذهن ما شکل می­گیرد: محصولات گروه خودرو ‌دیجی‌کالا اکثرا ناموجود هستند، ‌دیجی‌کالا چگونه می‌خواهد اتومبیل‌های لوکسی مانند فراری، بوگاتی و لامبورگینی را که ورود آنها به کشور ممنوع است به فروش برساند و هدف از انجام چنین کاری چه بوده است؟

از طرف دیگر، اگر به سایت الکسا مراجعه کنیم و کلمات کلیدی را که سایت ‌دیجی‌کالا از آنها ورودی دریافت می‌کند بررسی کنیم، متوجه نکته ظریف و جالبی خواهیم شد. دومین کلمه کلیدی که سایت‌‌دیجی‌کالا از طریق آن ورودی گوگل دریافت می‌کند، کلمه باما است. همانطور که در جریان هستید، سایت باما بزرگ‌ترین وب‌سایت در زمینه خرید‌و‌فروش خودرو در ایران است. اگر عبارت باما را در گوگل جست‌وجو کنیم، متوجه می‌شویم که ‌دیجی‌کالا در صفحه سوم گوگل قرار گرفته است و این سوال برای ما پیش می‌آید که آیا میزان جست‌وجوی کلمه باما به قدری زیاد است که دیجی‌کالا با وجود اینکه در صفحه سوم گوگل قرار دارد ورودی قابل توجهی از این عبارت دریافت می‌کند؟ آیا ‌دیجی‌کالا به عمد ‌می‌خواهد سایت خود را بر روی برند سایت باما که به صورت تخصصی در زمینه خرید و فروش خودرو فعالیت می‌کند، در گوگل ارتقا دهد تا بتواند افرادی را که به دنبال خرید خودرو هستند به سمت سایت خود جذب کند؟ با بررسی میزان جست‌وجوی عبارت باما در گوگل، متوجه خواهیم شد که این عبارت جست‌وجوی زیادی ندارد و قرار‌گرفتن در صفحه سوم گوگل، نمی‌تواند ورودی قابل توجهی را به سمت ‌دیجی‌کالا هدایت کند، بنابراین تنها دلیلی که این موضوع می‌تواند داشته باشد، استفاده از روبات‌های ارسال بازدیدکننده مجازی است!

نکته جالب دیگر در مورد اطلاعات سایت دیجی‌کالا در الکسا، این است که دیجی‌کالا تنها ۹ درصد از ورودی خود را از طریق گوگل دریافت می‌کند و چنین آماری در سایت‌های اینترنتی غیرعادی است. به خصوص اینکه اکثر افرادی که می‌خواهند به صورت مستقیم به یک وب‌سایت مراجعه کنند، از طریق گوگل این کار را انجام می‌دهند.

شاید در نگاه اول این نکته به ذهن ما برسد که هدف دیجی‌کالا از این کار صرفا یک نمایش تبلیغاتی است یا اینکه با این کار به دنبال تبلیغات منفی برای خود است و به عنوان مثال می‌خواهد با جست‌وجوی اسم این نوع از اتومبیل‌ها در گوگل رتبه کسب کند و ورودی خود را افزایش دهد، یا اینکه صرفا به دنبال بهبود رتبه سایت خود الکسا است و ممکن است با چنین اقداماتی به برند خود لطمه وارد کند.

اما اگر دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که هدف دیجی‌کالا از فروش خودروهای لوکس ناموجود، فراتر از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم. شاید اولین و مهم‌ترین هدفی که ‌دیجی‌کالا از این کار دنبال می‌کند، ایجاد اثر اجتماعی و بازاریابی ویروسی است. در واقع با انجام این کار غیرعادی و فروش محصولاتی که امکان فروش آنها وجود ندارد، ‌دیجی‌کالا باعث می‌شود که کاربران در مورد این موضوع در شبکه‌های اجتماعی و محافل خصوصی و عمومی به بحث و گفت‌وگو بپردازند، نتیجه چنین اقدامی باعث می‌شود که برند دیجی‌کالا بیش از پیش شناخته شود و فروش کالاهای دیجی‌کالا رشد چشمگیری داشته باشد. بنابراین، هدف دیجی‌کالا فروش خودروهای لوکس نیست، بلکه ایجاد موج اجتماعی در جامعه در مورد برند خود با هدف افزایش فروش و برندسازی است.  بازاریابی ویروسی یکی از روش‌های کم‌هزینه و در عین حال اثربخش است که دیجی‌کالا با انجام این حرکت هوشمندانه توانسته است نهایت استفاده را از آن ببرد و باعث شود که افراد مختلف در مورد دیجی‌کالا با هم گفت‌وگو کنند.

از طرف دیگر، تعداد علاقه‌مندان به صنعت خودرو در کشور ما بسیار زیاد است و جست‌وجوی عبارات مرتبط با خودرو عددی قابل توجه است، بنابراین با تولید محتوا در زمینه خودرو و قرار‌گرفتن در رتبه‌های بالای گوگل، ‌دیجی‌کالا می‌تواند ترافیک بیشتری را از طریق اینترنت به سمت سایت خود هدایت کند. انجام چنین اقداماتی از طریق یک برند مطرح شاید برای بسیاری از افراد عجیب به نظر برسد، اما دیجی‌کالا با ریسک و جسارتی که انجام داده به نظر می‌رسد تا حد زیادی توانسته است به اهداف از پیش تعیین‌شده خود دست پیدا کند و موفق شود.

رازهای موفقیت یک کسب‌ و کار ایرانی

رازهای موفقیت یک کسب‌ و کار ایرانی غلامرضا جامعی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه