موفقیت سریع در یک کسب‌وکار چگونه ممکن است؟

موفقیت سریع در یک کسب‌وکار چگونه ممکن است؟

گفت‎وگو با نوید فرزین، داریوش وایانی و حامد نوربخش، کارآفرینان برند مظفریه تبریز

موفقیت سریع در یک کسب‌وکار چگونه ممکن است؟

در این شماره با سه کارآفرین جوان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم در مورد موفقیت چشمگیر یک برند نوپا و جوان به نام رستوران مظفریه در تبریز؛ که در مدت کوتاهی بعد از تاسیس خود توانسته است مشتریان وفادار بسیار قابل توجهی را جلب خود کند. این سه کارآفرین، نوید فرزین، داریوش وایانی و حامد نوربخش در این گفت‌وگوی مشترک به شما خواهند گفت که چگونه می‌توان در یک کسب‌وکار بسیار پررقابت نظیر رستوران‌داری با استفاده از نوآوری و خلاقیت در ارکان مختلف کسب‌وکار و استفاده از ابزارهای مدرن نظیر شبکه‌های اجتماعی، موفقیت زودهنگام یک کسب‌وکار را تجربه کرد. این گفت‌وگوی الهام‌بخش را در ادامه می‌خوانید:

  • کسب‌وکار رستوران مظفریه در شمار کسب‌وکارهایی‌ست که می‌توان به آن‌ها لقب کسب‌وکارهایی را داد که یک‌شبه ره صدساله رفته‌اند و اقبال بی‌نظیری را از مشتریان، در بدو تاسیس خود به دست آورده‌اند. لطفا از پیش‌زمینه‌های ایجاد این کسب‌وکار، توسط خودتان و تیم‌تان بگویید و این‌که چگونه شد این‌چنین زود استقبال چشمگیری از سوی مشتریان به وجود آمد؟

کاملا درست است، خانه کباب مظفریه بعد از ۵ ماه فعالیت آزمایشی در دوم فروردین امسال به صورت رسمی شروع به کار کرد و در طی ۱۰ ماه به جایگاه فعلی‌اش رسید. بی‌شک چنین سرعتی در رسیدن به موفقیت، بدون وجود نیروی محرکه قوی و عشق و تلاش بسیار زیاد امکان‌پذیر نیست. علاقه زیاد ما به حرفه رستوران‌داری و انگیزه قوی ما برای ایجاد کسب و کاری موفق و متفاوت باعث مطالعه و دقت نظر بیشترمان در خصوص ایرادات و کمبودهای موجود بین رستوران‌ها گردید و از جای خالی نوآوری و کاستی‌ها در نوع سرویس‌دهی، تزیین و دورچین، عدم تناسب کیفیت، حجم و قیمت و عدم تنوع منوی رستوران‌ها به عنوان فرصتی برای پیشرفت استفاده کردیم.

بدون ترس قدم‌هایمان را برداشتیم و بعد از مدت کوتاهی پاسخ تلاش و نوآوری خود را گرفتیم. روز ۱۸ فروردین یک روز تاریخی برای ما بود. دقیقا ۱۶ روز پس از افتتاح مظفریه، رونمایی از یکی از ابداعاتمان سکوی پرتابی شد برای مجموعه. اوزون کباب که در همان دقایق اولی پس از انتشار تصویرش در صفحه اینستاگرام خانه کباب مظفریه به اکثر صفحات پرطرفدار و معروف شبکه‌های اجتماعی راه پیدا کرد و در مدت زمان کوتاهی به یکی از پربازدیدترین تصاویر شبکه‌های اجتماعی دنیا تبدیل شد. این موضوع و بازخوردی که پس از آن گرفتیم ما را به این نتیجه رساند که ارائه طرح نو و خرق عادات و چهارچوب‌های قدیمی در کنار حفظ کیفیت در سطح عالی دستمایه و تکنیک رسیدن به اهداف و پیشرفتمان ‌باشد.

  • به نظر می‌رسد کسب‌وکار مظفریه مانند استارت‌آپ‌های مدرن، اصل خلاقیت و نوآوری را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است. در زمینه نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکاری سنتی نظیر رستوران‌داری، شما چه رویکردی را در پیش گرفته‌اید و اثر آن در محصولات و خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید، شامل چه مواردی بوده است؟

پایه تصمیم‌گیری در مجموعه مظفریه در کنار احترام به نظر و سلیقه مشتری اساسا بر خلاقیت، نوآوری و ارائه خدماتی مبتکرانه و هیجان‌انگیز استوار است.

مظفریه به این موضوع ایمان دارد که در بازار پر از رقابت امروز، مجموعه‌ای که حرفی نو نداشته باشد محکوم به شکست و فناست. همین دیدگاه و طراحی غذاهای جدید و مبتکرانه و سرویس متفاوت منجر به درخشیدن نام مظفریه و اوزون‌کباب شد. این توفیق باعث شد چندین رستوران در سراسر کشور برای پیشرفت کارشان دست به تقلید از نام و محصولات اختصاصی خانه کباب علی‌الخصوص اوزون کباب بزنند که البته توفیقی برایشان دربر نداشته است. رستورانی در شیراز با نام مظفریه و کپی اوزون کباب و حتی استفاده از لوگو و شعارهای ما و یا در تهران رستورانی با تغییر نام اوزون کباب به خان کبابی و تقلید و استفاده بی‌اجازه از ایده‌های ما و یا نمونه‌های مشابه بسیاری در اطراف و اکناف تبریز  که با تقلید از ما متاسفانه موفق نبوده‌اند. البته ما این نوع تقلیدها را نشانگر محبوبیت و موفقیت و نزدیک شدن به هدفمان می‌دانیم ولی آرزویمان این است که توفیق هر کسی مدیون ایده و ابتکار و تلاش خودش باشد و اصول اخلاقی همواره در هر صنف و حرفه‌ای رعایت گردد.

  • شما در زمینه استفاده از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی در کسب‌وکارتان بسیار موفق بوده‌اید. به نظر شما یک کسب‌وکار حتی در بستر سنتی چگونه می‌تواند از پدیده مدرنی مانند شبکه‌های اجتماعی، حداکثر بهره‌برداری را کند؟ از تجربیات و راهکارهای خود در این زمینه به مخاطبان ما بگویید.

با همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی، دنیا کوچک‌تر از حد تصور ما شده است. مجموعه مظفریه با علم به این موضوع و با در نظر گرفتن سلایق مخاطبین و رعایت اصول حرفه‌ای و اخلاقی از این پتانسیل نیرومند برای برداشتن گام‌های بلند استفاده کرد.

به نظر ما دیگر دوره سیستم‌های فروش سنتی به پایان رسیده و باید منتظر غول‌های فروش و تبلیغ اینترنتی باشیم. خانه کباب مظفریه جایگاه فعلی خود را مدیون معجزه عصر حاضر می‌داند.

نکته قابل ذکر استفاده ما از ظرفیت بسیار قوی و باور نکردنی فضای مجازی است. ما حضور فعالی در اینستاگرام داریم و توانسته‌ایم تا حدود زیادی از این طریق با مشتریان‌مان ارتباط برقرار کنیم. همینطور کباب‌های جدید و اختصاصی‌مان مثل اوزن کباب، تپل کباب و کبابویچ و دیس کباب را از طریق شبکه‌های اجتماعی رونمایی کرده‌ایم.

  • مشتری‌مداری در روزگار امروز و در بازار بسیار رقابتی ایران و جهان، مفهوم متفاوتی به خود گرفته است. استراتژی کسب‌وکار شما برای مشتری‌مداری و حفظ و جلب مشتریان بیشتر چیست؟

مشتری‌مداری مقوله‌ای است که در ایران خیلی به آن پرداخته نشده است. ما در ابتدای این راه قرار داریم. فرهنگ انتقاد و انتقادپذیری ایجاد نشده، فرهنگ لغات درستی بین مشتری و رستوران‌داران تعریف نشده، از طرف مشتریان منتقد لغات جالبی مخصوصا در فضای مجازی استفاده نمی‌شود. از دیگر سو، صاحبان رستوران‌ها، مخصوصا رستوران‌های پرمخاطب اصلا در صدد پاسخگویی نیستند و متاسفانه غرور وجودشان را فرا گرفته است.

ما هم به عنوان یکی از رستوران‌های پرمخاطب شهر تبریز با داشتن دو شعبه در ابتدای این راه هستیم و درصدد تغییر و بهبود. سعی می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم خواسته‌های مشتریان‌مان را برآورده کنیم. ایرادات وارده را پذیراییم و در حد توان حین بروز مشکل سعی در جبران مساله می‌کنیم. ما نسبت به ده ماه قبل پیشرفت زیادی در سرویس‌دهی داشته‌ایم.

در کنار این موارد سعی کرده‌ایم از افزایش قیمت تا جای ممکن پرهیز کنیم چون وضعیت اقتصادی مردم زیاد خوشایند نیست و ما توانسته‌ایم با ابتکاراتی پای اقشار پایین را هم به مظفریه باز کنیم. مظفریه متعلق به قشرهای مختلف هست و پروسه قیمت‌گذاری پیچیده‌ای داشته‌ایم تا بتوانیم هر نوع سلیقه‌ای را پاسخگو باشیم. برای اولین بار کباب‌های چند نفره طراحی کرده‌ایم که بازه قیمتی مختلفی دارد.

  • در طول مسیری که برای کارآفرینی پیموده‌اید، منابع الهام شما چه مواردی بوده‌اند و چه آموزه‌هایی را برای خلق یک کسب‌وکار موفق انتخاب و مطالعه و استفاده کرده‌اید؟

همواره انسان‌ها و مجموعه‌های موفق و پیشرو منبع الهام برایمان بوده‌اند. همان‌هایی که با ابتکار و اعمالشان امید به زندگی و خوشبختی را در دل خانواده‌های بسیاری روشن کرده‌اند. از روزهای ابتدای شروع به کارمان به دنبال ایجاد بستری مناسب برای کارآفرینی بوده‌ایم و بعد از گذشت ۱۰ ماه از تاریخ افتتاح ۴۲ نفر کارمند و بهتر است بگویم همکار و رفیق داریم و هنوز مشتاق جذب نیروهای کارآمد و متعهدیم. چون معتقدیم روزی‌رسان خداست و این موضوع را به عینه لمس کرده‌ایم.

کارآفرینی لذتی دارد که قابل مقایسه با هیچ حسی در دنیا نیست، وقتی سر سفره‌ای که باز شده ۵۰ نفر ارتزاق می‌کنند به وجد می‌آییم و شعف ادامه در وجود ما شعله‌ور می‌شود.

  • برنامه‌های آینده‌تان برای گسترش برند مظفریه چیست و در سال‌های آتی چه خبرهایی را از موفقیت‌های بیشتر این برند خواهیم شنید؟

بدون هیچ شک و شبهه‌ای راهی رو به جلو و متعالی در پیش گرفته‌ایم. تمامی همکاران ما در مجموعه مظفریه با این دیدگاه و باور هر روز کاری را آغاز می‌کنند که امروزمان بهتر از دیروز خواهد بود. تلاش و افتخار ما بر این است که خانواده‌های بیشتری از همکاری با مجموعه مظفریه کسب روزی نمایند و ما قدمی در جهت کارآفرینی برای جوانان برومند کشورمان برداشته باشیم. هدف ما این است که نام مظفریه تداعی‌گر استانداردی جدید و مفهومی متعالی از کیفیت باشد.

در کنار ارتقای کیفیت و خدمات افزایش شعب تبریز به ۵ و یا ۶ شعبه جزو اهداف ماست.

بعد از تبریز به فکر اعطای نمایندگی در شهر تهران هستیم چون شدیدا از طرف مشتریان عزیز تهرانی و نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی خواستار حضور ما در تهران هستند. البته سیل تقاضاها از ما برای حضور در تهران وقتی افزایش یافت که گویا رستورانی اوزون کباب را با نام خان کباب ارائه کرده و ظاهرا کیفیت مطلوبی نداشته است. امیدواریم به زودی بتوانیم در مناطق مختلف تهران پاسخگوی محبت بی‌کران دوستدارانمان باشیم.

کلام آخر این‌که مسلما این مصاحبه را کسانی که می‌خوانند که به دنبال موفقیت هستند و به دنبال راهی برای تغییر.

دوستان، تغییر را از خودمان آغاز کنیم. بهانه‌ها را رها کنیم، نگوییم فلان اتفاق و فلان شخص باعث شده که الان موفق نیستم. بگوییم شانس تاثیری در زندگی ما ندارد و هر بلایی سرم می‌آید از اشتباهات گذشته خودم بوده است.

انرژی مثبت را در وجود خودمان نهادینه کنیم و بدانیم که اگر امروز مثبت فکر کنیم بلافاصله نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود و باید صبر کنیم تا اثرات انرژی منفی گذشته و اشتباهاتمان از زندگی‌مان برود. امروز شاید تاوان اشتباه ۲ سال قبل را می‌دهیم. امروز مثبت بیاندیشیم و دیگر اشتباه نکنیم و تصمیم درست اتخاذ کنیم شاید ۲ سال دیگر نتیجه‌اش را ببینیم، صبور باشیم. به این فکر کنیم که ۲ سال بعد می‌خواهیم کجای این دنیا باشیم و نقطه‌ی مطلوب ما کجاست.

کسب و کارمان باید ۲ سال بعد در چه وضعی باشد؟ بعد از اینکه هدفمان مشخص شد شروع کنیم به مهندسی معکوس و برگردید به امروز تا ببینید چه کارهایی را باید امروز انجام دهیم و نمی‌دهیم. امروز شروع کنیم تا ۲ سال دیگر به هدفمان برسیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه