نکاتی از کسب‌وکار در ایران؛ که در هیچ کلاسی به شما یاد نمی‌دهند

نکاتی از کسب‌وکار در ایران؛ که در هیچ کلاسی به شما یاد نمی‌دهند

نکاتی از کسب‌وکار در ایران؛ که در هیچ کلاسی به شما یاد نمی‌دهند

یادداشتی از مهدی حمزه‌ای، کارآفرین

ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید پله‌های دادگستری مملو از کسانی است که با هم آشنا هستند و با وجود آشنایی دیرینه، به اختلاف خورده‌اند. اگر از ابتدای کار به شکل جدی و غریبه‌وار توافقات تجاری صورت می‌گرفت، بسیاری از اختلافات و انحلال‌ها در کسب‌وکارها پیش نمی‌آمد. فردی به شما زنگ می‌زند و سفارش سنگینی برای خرید می‌دهد، اما چون آشناست؛ سفارش او بدون دریافت پیش‌پرداخت و ضمانت‌های دیگر ارسال می‌شود. در پرداخت‌ها خلف وعده و امروز و فردا صورت می‌گیرد و از همین‌جا بنای اختلافات شدید گذاشته می‌شود. در حالی که اگر از ابتدا به شکل اصولی و عقلایی، کار به پیش می‌رفت؛ آن وقت بسیاری از مشکلات در روند کسب‌وکار پیش نمی‌آمد. در آغاز شراکت‌ها هم شاهد چنین مسیری هستیم. در ابتدای راه، بر مدار دوستی و رفاقت، بسیاری از مسوولیت‌ها و تعهدات شفاف نمی‌شود و وقتی درگیر پیچ و خم کسب‌وکار می‌شوند، این شفاف‌نشدن‌ها و کم‌کاری‌ها در شکل‌گیری همکاری، خودش را در ادامه نشان می‌دهد و حتی می‌تواند به مرحله‌ای برسد که حیات کسب‌وکار را تهدید کند.

شاید باید در اصول کسب‌وکار یک موضوع مهم به نام «مستندسازی» آورده شود. مستندسازی همه‌چیز؛ اعم از هزینه‌ها، شراکت‌ها، خرید و فروش‌ها و… منظورم آن نوع از مستندسازی‌ست که قابل استناد و قابل پیگیری باشد. گاهی شکست کسب‌وکار ما ناشی از کمبود فروش، استراتژی غلط، بازاریابی ناکارآمد و مسائلی از این قبیل نیست. اشتباهات کوچکی رخ می‌دهند که با وجود موفق‌بودن کسب‌وکار و فروش خوب، اساس کسب‌وکار را زیر سوال می‌برند و آن را به شکست می‌رسانند و این ناشی از انجام‌ندادن اقدامات کوچکی است که تاثیراتی بزرگ بر جا می‌گذارند. مثلا در حالی که ما فروش انجام می‌دهیم، اما چون ضمانت‌های لازم برای دریافت مبلغ‌مان را نداریم، به بحران می‌خوریم. چه بسیار کسب‌وکارهایی که به خاطر چک‌های بی‌اعتبار که به سختی قابل پی‌گیری هستند، مشکلات عدیده‌ای را از سر گذرانده‌اند. بگذارید اتفاق عجیبی را برای‌تان تعریف کنم. فردی در بازار بوده که چک یکی از مشتریانش پاس نمی‌شده. چک را نزد صاحب چک برده و گفته چرا چک را پاس نمی‌کند.

صادرکننده چک، آن چک را از دست شخص گرفته و بلعیده؛ به همین راحتی! و چون اسناد قابل اتکایی در مورد دریافت این چک وجود نداشته، زمانی بسیار طولانی و دردسرهایی فراوان و دادگاه‌های زیادی از سر گذرانده شده تا مبلغ آن چک که قابل توجه هم بوده، وصول شود. حتی در این مورد، نگرفتن رسید هم مشکلات بزرگی ایجاد کرده است. مثلا ما در کسب‌وکار خودمان همیشه حتی برای رقم‌های بسیار کوچک، رسید می‌گیریم. رسیدی که مهرشده باشد. در خیلی از موارد، رسید بدون مهر فاقد ارزش خواهد بود. در عین حال توجه داشته باشید که رسید امضاشده، قابل استناد در دادگاه است و در مواردی حتی اعتبار بیشتری از چک دارد.

در این زمینه پیشنهادی که می‌توان به مخاطبان ارائه داد، این است که باید مشتریان‌تان را اعتبارسنجی کنید و بر اساس آن اعتبارسنجی با آنها وارد تعامل تجاری شوید. فیلترهای مطمئنی بر مراحل فروش‌تان حاکم کنید. فیلترهایی که باعث می‌شود پول شما به هیچ‌وجه سوخت نشود. این رویه را برای استخدام‌های‌تان هم به کار ببرید. اگر قرار است نیرویی استخدام کنید، از آنها سفته‌ای بگیرید که کارمند دولت، آن را امضا کرده باشد و مراحل امضا و درج اثرانگشت هم باید در محل دفتر شما صورت گیرد تا تقلبات ناشی از امضا شکل نگیرد. چون اگر امضای پای سفته‌ها با امضای واقعی شخص، همخوان نباشد، لازم‌الاجرا نیست و سفته شما قلابی است.

مواردی از این دست که برای‌تان در این شماره برشمردم و در شماره‌های بعد هم به بخش‌های دیگری از آن اشاره خواهم کرد؛ جزو مواردی است که در هیچ کلاس ام‌بی‌ای و دی‌بی‌ای پیدا نخواهید کرد و مختص فعالیت تجاری در ایران است و حاصل تجربیات تعامل با کف بازار. توصیه می‌کنم هرگاه به فردی برخوردید که در این زمینه اطلاعاتی داشت، حتما از او این اطلاعات را بگیرید و به کار ببندید؛ چون نباید در کسب‌وکارتان از جایی ضربه بخورید که اصلا حواس‌تان به آن نبوده.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه