چگونه میتوانید با استفاده از خاک کارآفرینی کنید ؟

چگونه میتوانید با استفاده از خاک کارآفرینی کنید ؟

چگونه میتوانید با خاک کارآفرینی کنید ؟

 کارآفرینی : سلسله یادداشت‌های دکتر علی اصغر جهانگیری  از منابع سرزمین ایران بخش هشتم

 

از فرصتی که فراهم شده تا با شما هموطنان عزیزم در مورد کارآفرینی و منابع و ثروت‌های بی‌کران کشور گفت‌وگو کنیم بسیار خرسندم. از شما خواننده عزیز تقاضا می‌کنم در هر شهر و روستایی که حضور دارید، به اطرافتان بنگرید و حتی آنچه که برای شما ارزشی به حساب نمی‌آید یا تصور می‌کنید که اینها نمی‌تواند منشأ ثروت باشد، لطفا برای ما ارسال کنید تا به نام خود شما در کتاب منابع سرزمین ایران چاپ شود. به شما قول می‌دهم که در عالم هستی چیزی وجود ندارد که به ثروت  و کارآفرینی تبدیل نشود. آنچه را که اصلا باورش ندارید به من اطلاع دهید تا متوجه شوید که مطلقا این‌گونه نیست و از آنچه که خداوند در عالم هستی آفریده می‌توان ایجاد ثروت و ایجاد فرصت یا تبدیل زیان به سود کرد.

نکته دیگری که می‌خواهم مطرح کنم این است که خوانندگان عزیز تصور نکنند که منابع کشور ما فقط ماده و مواد است؛ یعنی بگوییم سنگ و خاک و آب و گیاه و… ان‌شالله در شماره‌های بعدی بحث جدیدی را خواهیم گشود که منابع سرزمین ما به غیر از آنچه که مادی است، چه چیزهایی می‌تواند باشد. یعنی ما منابع عظیم معنوی داریم که پرداختن به آنها هم خالی از لطف نیست و شما را متوجه خواهد کرد که این منابع چقدر متنوع باعث کارآفرینی و بی‌شمار است.

به عنوان مثال من بیمه را یک منبع عظیم اشتغال در اقتصاد می‌دانم. ۹۴درصد مردم کشور فرانسه تحت پوشش بیمه هستند ولی در ایران ۶درصد؛ که این در مورد همه انواع بیمه‌هاست؛ شامل حمل و نقل، آتش‌سوزی و عمر، یعنی انواع بیمه‌هایی که کشورهای مترقی از آنها استفاده می‌کنند. برنامه‌ای ترتیب داده‌ام تا مجله خلاقیت، شما عزیزانی را که مایل هستید بدون هیچ پولی در یک کلاس رایگان شرکت کنید، به شما آموزش کارشناسی بیمه داده شود (یعنی دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه و رشد بیمه در کشور، نیاز به شما جوانانی دارد که پول ندارید؛ شما می‌توانید در یک کلاس رایگان شرکت کنید و به کارشناس بیمه تبدیل شوید).

اگر وارد این عرصه شوید، در هر قراردادی ۲۰درصد آن قرارداد به شما داده می‌شود و هر قراردادی مادام‌العمر برای شما درآمد خواهد داشت؛ یعنی اگر شما امسال قراردادی را با کسی بسته باشید، تا روزی که زنده هستید، سود این قرارداد به حساب شما ریخته خواهد شد. و اگر علاقه‌مندی و استعداد خودتان را نشان دادید، به شما نمایندگی بیمه پاسارگاد به رایگان داده می‌شود. پس شما می‌توانید به تنهایی یا با چند نفر این دوره رایگان را بگذرانید و به کشور و مردمتان خدمت کنید. این کار درآمد بسیار قابل توجهی دارد و در نهایت به شما نمایندگی بیمه داده خواهد شد.

اگر بخواهم از منابع غیرمادی سرزمینمان صحبت کنم، فرض کنید مثلا در یک دوره رایگان اینترنتی شما حمل و نقل را می‌آموزید؛ حمل و نقل یک سرمایه عظیم کشور ماست که می‌تواند ابعاد گوناگونی از درآمد و اقتصاد به همراه داشته باشد که باز هم نیاز به پول شما نیست. با گذراندن یک دوره سه‌ماهه رایگان اگر قبول شدید، در ارگان‌ها و سازمان‌های معتبر و بزرگ ایران استخدام می‌شوید. افرادی که این دوره را بگذرانند و مورد تایید من باشند، بدون تردید به عنوان یک کارمند برجسته و ارزنده در  سازمان‌ها می‌توانند مشغول کار شوند و به کارشان ادامه دهند.

ادبیات، روایت مستند، فرهنگ، موسیقی و بافته‌ها و باورها همه و همه جزو منابع سرزمین ماست که شاید سال‌ها طول بکشد که ما به طور گذرا از اینها عبور کنیم. وقتی صحبت از ادبیات یک کشور باستانی مثل ایران می‌کنیم، وقتی صحبت از روایت‌های مستند مردم می‌کنیم، از موسیقی‌های محلی صحبت می‌کنیم، از معماری، از بافته‌ها، از باورها و… صحبت می‌کنیم، متوجه می‌شویم که منابع عظیم بی‌شمار دیگری هم هست که لزوما ماده و متریال نیست.

امروز می‌خواهیم از یکی از این منابع عظیم که در همه جای کره زمین در دسترس ماست، یعنی از خاک، صحبت کنیم.

 کارآفرینی

آیا خاک هم می‌تواند برای ما اشتغال و اقتصاد ایجاد کند؟ ما امروز می‌خواهیم با انواع خاک‌ها آشنا شویم.

به عنوان مثال  برای کارآفرینی به طور طبیعی در سرزمینمان ما خاک‌هایی داریم مثل سیلیس، بنتونیت، فلدسپات، کائولن، خاک چینی یا سولفات از شوره‌زار و کویر؛ اینها خاک‌هایی هستند که در جای‌جای کشور ما وجود دارند. من حتی می‌خواهم در مورد خاک اره هم با شما صحبت کنم. اگر خاک اره را هم یک خاک بدانیم که در کشور ما هنوز رایگان و دورریختنی است، می‌تواند چه فرصت‌هایی برای اشتغال و اقتصاد ایجاد کند! اگر ما خاک اره‌ها را بتوانیم آسیاب کنیم و به اندازه‌های مشخص دربیاوریم، خیلی ساده می‌توانیم در یک چارچوبی که ایجاد می‌کنیم، این خاک اره‌ها را با چسب پلی واینیل استات (PVA) یا همان چسب چوب، به ملات تبدیل کنیم و با رنگ‌های صنعتی به رنگ‌های مختلف دربیاوریم.

پس ما ملاتی از خاک اره داریم که می‌توانیم از آن دیوار پیش‌ساخته، سقف کاذب، پارتیشن و حتی اشیایی مثل گلدان یا هرنوع اشیایی را از این ماده تولید کنیم. خاک اره می‌تواند در فرآیند تولید کود ورمی هم یک کود سلولزی برای ما ایجاد کند و مورد استفاده کرم تیلادنسیا یا کرم آرژانتینی قرار بگیرد. برای ما محصولی تولید می‌شود که ارزش ویژه خودش را دارد. اگر ما از خاک اره با پلی استر رزین ملاتی درست کنیم، چون غیرقابل نفوذ هم هست، لوازم ساختمانی، لوازم تزیینی، مجسمه‌ها و انواع اشیا را می‌توانیم با خاک اره تولید کنیم.

از مصارف دیگر خاک اره این است که مثلا اگر ما این را به صورت آرد دربیاوریم، می‌توانیم با یک تکنولوژی ساده آن را به پارکت تبدیل کنیم؛ امروز پارکت‌هایی که در دنیا بسیار مورد استقبال قرار گرفته،‌ چون نه دفرمه می‌شود نه ترک می‌خورد و نه باد می‌کند، پودر خاک اره‌ای است که می‌تواند فقط با یک دستگاه پرس ساده به پارکت تبدیل شود.

 کارآفرینی

یک نوع دیگر خاک : خاک بستر است. خاک بستر چیست؟

در کشاورزی‌های دنیا برای بهره‌وری مناسب از خاک، از محصولی به نام کوکوپیت استفاده می‌کنند. کوکوپیت یعنی خاکی که از نارگیل به دست می‌آید؛ ضایعات نارگیل با کود و با مواد غذایی ارزنده، همراه با ماسه تبدیل به محصولی می‌شود که به آن کوکوپیت می‌گویند و قیمت جهانی آن هفت دلار است. اخیرا آفریقایی‌ها وارد این عرصه شده‌اند و آن را به سه چهار دلار رسانده‌اند. حالا تصور کنید در کشور اگر ما نارگیل نداریم، پالم داریم، خرما داریم؛ می‌توانیم پالمپیت تولید کنیم. یعنی بافته‌های دور درخت خرما را که بکنیم، مثل یک تور، یک بافت، رایگان در دسترس ماست. با ضایعات تنه خرما، با ماسه، با کود مایع و با عناصر مختلف ما هم می‌توانیم در کشورمان تولیدکننده پالمپیت بشویم. این کالا چنان بازار داغی دارد که اگر مایل به سرمایه‌گذاری در آن باشید، خرید آن را من شخصا با صد درصد سود تضمین می‌کنم. اگر می‌خواهید وارد این عرصه شوید،  اطلاعات، راهنمایی، مشاوره و راهکار به شما داده خواهد شد و محصول شما را به طور تضمینی می‌خریم.

سومین مورد، خاک‌های رنگی است؛ که خوشبختانه در کشور ما بسیار متنوع است. این خاک‌های رنگی چه نقشی در صنایع جهان دارد؛ صنایع کود، صنایع شیشه، صنایع پتروشیمی، صنایع آرایشی، صنایع ساختمانی، صنایع رنگ، صنایع لاستیک و صدها صنعت غول‌پیکر جهان نیاز به خاک‌های رنگی دارند و ما یکی از غنی‌ترین کشورها در این زمینه هستیم.

در اینجا یادآور می‌شوم که پکیج جامع و کاملی که ثمره  شش ماه تلاش دوستان و همکاران است درست شده به نام: «برخیز تا هزار قیامت به پا کنی». چنانچه امکان حضور در سمینارها را ندارید، چنانچه وقت و مشغله‌تان مانع از حضور فیزیکی شما می‌شود، می‌توانید به مجله خلاقیت پیام بدهید و این پکیج جامع را تهیه کنید. گفتنی است که اطلاعات این پکیج، هر ماه یک بار به‌روز می‌شود، هر ایده و راهکار جدیدی که به دست بیاورید به این مجموعه اضافه خواهد شد و شما می‌توانید به‌روز باشید و همواره از این مجموعه کامل و جامعی که شاید تکرارش ممکن نباشد، بهره ببرید.

کارآفرینی

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
به کانال تگرام مجله خلاقیت بپیوندید و از مطالب به روز استفاده کنید
دیدگاه شما چیست؟


فروشگاه خلاقیت
اشتراک مجله خلاقیت
دانلود رایگان مجله خلاقیت شماره 101
در کانال تلگرام خلاقیت نیستید؟!
جدیدترین مطالب + کوپن‌های تخفیف
جایزه + کلی فیلم و صوت رایگان
عضویت در مجله خلاقیت همراه با جایزه