منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

آیا پولی که بعد از تورم از بیمه عمر می‌گیریم، صرف می‌کند؟/ یادداشت حمید امامی

khalaghiyat 55

برخی از دوستان در مورد پولی که در بیمه عمر در پایان دوره به آنها پرداخت می کند دچار ابهام هستند. آنها می‌گویند با وجود تورمی که در کشور ما وجود دارد، آن پول دیگر ارزش امروز را ندارد. من در اینجا می خواهم دراین مورد توضیح دهم.
برای آنکه به مشتری‌مان آینده را نشان بدهیم اول باید او را ببریم به گذشته و تصویری از گذشته را به ذهنش بیاوریم و آماده‌اش کنیم و بعد آینده را نشان بدهیم.
من برای این کار این سوالات را از مشتری می‌پرسم: «آقای مشتری آیا قدرت خرید یک میلیون تومان سالی ۸۹ برابر با قدرت خرید یک میلیون تومان سال نود بود؟»

سوال می‌کنم، سکوت می‌کنم، گوشم را باز می‌کنم تا مشتری جواب مرا بدهد و این پاسخ باید نه باشد.

وقتی گفت نه می‌گویم خیلی عالی است.

بعد می‌پرسم آیا قدرت خرید یک میلیون تومان سال ۹۰ برابر با قدرت خرید یک میلیون تومان سال ۹۱ بود.

باز هم سکوت و گوش باز تا جوابی که قطعا نه است را شنیدم سوال بعدی: آیا قدرت خرید شش ماه اول سال ۹۱ با شش ماه اول سال ۹۲ برابر با قدرت خرید ده سال دیگر هست؟ قطعا نیست. پس شما سی میلیون‌تومان را با سی قدرت خرید متفاوت به من می‌دهید، آیا منطقی و منصفانه است مبلغی که بعد از سی سال‏ فرضا چهارصد میلیون تومان‏ به شما بدهیم را با قدرت خرید چهارصد میلیون تومان امروز مقایسه بکنید؟

قطعا جواب ما را نه خواهد داد. این بخش اول جواب است. یعنی شما مطابق با سی قدرت خرید متفاوت به ما پول داده‌اید و نمی‌‌توانید قدرت خرید سی‌سال دیگر را با الان مقایسه کنید. این بحث اول صحبت ما با مشتری است و اما بحث دوم.
آقای مشتری، اگر امروز شما آمدی سه میلیون تومان حق بیمه به من دادی، شش ماه دیگر خدای نکرده دچار بیماری شدی ما باید بیست میلیون تومان هزینه بیماری‌های صعب‌العلاج‏ مثل انواع سکته‌ها،‏ انواع سرطان‌ها،‏ پیوند اعضای اصلی بدن و گرفتگی عروق کرنل قلب را به شما بپردازیم. یعنی در حالی که شما فقط سه میلیون تومان به ما داده‌اید، ما باید بیست میلیون تومان به شما بدهیم.

اگر بیمه داشته باشید ما این بیست میلیون تومان را تقدیم‌تان می‌کنیم اما اگر کسی این بیمه را نداشته باشد و این سه میلیون را نپرداخته باشد، نیاز به این بیست میلیون پیدا خواهد کرد. او این پول را ندارد به ناچار مجبور می‌شود که از بانک وام بگیرد. قسط اول را نمی‌تواند بدهد‏، قسط دوم را نمی‌تواند به بدهد و این بدهی‌ سی‌سال طول می‌کشد.

آیا بعد از سی سال این بیست میلیون با بهره بیست و هفت درصد‏ چه مبلغی خواهد شد؟

این رقم قطعا رقمی بالای دویست میلیون تومان خواهد بود. شش ماه بعد این آدم تصادف می‌کند و فوت می‌کند. ما صد و بیست‌میلیون یا صد و پنجاه‌میلیون را بلاعوض به خانواده‌ مشتری‌ای که در اثر حادثه فوت کرده می‌دهیم. آیا اگر همسر این مشتری بخواهد این صدوپنجاه میلیون تومان را از بانک بگیرد و نتواند قسطش را بدهد‏، بانک بعد از سی سال چه مبلغی از او خواهد گرفت؟ چیزی بالغ بر یک میلیارد تومان.

آیا اینها را مقایسه نمی‌کنید؟ آیا پول ما تورم ندارد؟ ما این صدو‌پنجا میلیون یا آن بیست‌میلیون هزینه‌های پزشکی را، در ازای آن در سه میلیون که درشش ماه اول هر سال به ما پرداخت می‌‌کنید، بلاعوض می‌دهیم. شما آن صدو پنجاه میلیون یا بیست میلیون را در پله ترازو بگذارید،‏ بحث تورم را هم در نظر بگیرید، پولی که در پایان دوره می‌گیرید را هم بگذارید و اینها را کنار هم مقایسه کنید تا ببینید که با خرید این بیمه عمر چه بدست آوردید و چه از دست داده‌اید، دست آوردهایتان بهتر است یا چیزی که از دست می‌دهید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.