منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

اقتصاد در بستر گردشگری

اقتصاد-در-بستر-گردشگری

اقتصاد در بستر گردشگری

یادداشتی از دکتر علی اصغر جهانگیری، کارآفرین

 

با توجه به اینکه روزهای پایانی تابستان را پشت سر می‌گذاریم و تا یک ماه دیگر، گردشگری و سفر و سیاحت بسیار کاهش پیدا می‌کند، فرصتی است تا برای خوانندگان عزیز مطرح کنم که چرا و با چه انگیزه‌ای به سیر و سفر می‌پردازیم. آنچه ایرانیان بر اساس عادت تاکنون انجام داده‌اند، این است که به شهر و دیاری سفر و حداکثر از رستوران‌ها، موزه‌ها یا بناهای تاریخی آن شهر یا کشور دیدن کنند؛ این روال چنان قطعی و ثابت شده است که همه ایرانی‌ها، همین چند مورد را انجام می‌دهند. در نهایت هم سوغاتی ‌می‌خرند و می‌آورند. اما از دید من گردشگری، خود بستر ایده‌هایی برای خلق ثروت و فرصت‌ به شمار می‌آید. در نتیجه ما‌ با توجه به اینکه ایران از نظر تاریخی و پیشینه طولانی، جزو ۱۰ کشور نخست دنیاست و سوژه‌های بسیار متنوع گردشگری را در خود دارد، باید با گردشگری آشنا شویم و بتوانیم برای جامعه‌مان ثروت و فرصت و ایده خلق کنیم.

در سفر به شهر یا دیار دیگر، هیچ‌وقت نشده است که پای حرف سالخوردگان آنجا بنشینیم. در سفرهایی که می‌رویم، هیچ‌وقت توجه نکرده‌ایم که در این شهر یا روستا، غذاهایی محلی درست می‌کنند که بسیار دلپذیر و خوشمزه هستند؛ این غذاها فقط در همان محل متداول هستند در حالی که می‌توانند به منوی غذای کشور تبدیل شوند. آیا تا به حال پیش یک فرد سالخورده رفته‌اید تا برای شما از ترانه‌هایی که پدر یا جدش می‌خوانده‌اند، بخواند؟ و این ملودی‌های اصیل ایرانی را که در سینه مردم نهفته است، کشف و ضبط کنید؟ می‌دانید ساخت و تهیه یک آهنگ چه هزینه بالایی دارد؟ می‌دانید در کجا باید به دنبال این ملودی‌های اصیل ایرانی باشیم که اینها را حفظ کنیم یا بفروشیم؟

استاد ابوالحسن صبا در سفری که به دیلمان داشته است، پای صدای نی چوپانی می‌نشیند و دو آهنگ «زرد ملیجه» و «زنگ شتر» را به دو آهنگ جاودانه موسیقی ایران تبدیل می‌کند. از این مثال‌ها بی‌شمار داریم. شما به یک آهنگساز مراجعه کنید و از او بخواهید یک ترانه ایرانی را برای شما خلق کند؛ ببینید چه هزینه‌ای باید پرداخت کنید و تازه آن آهنگ نمی‌تواند مثل آهنگ دلنشینی باشد که نسل‌ها سینه‌به‌سینه جاودانه و ماندگار مانده است.

آیا پای روایت‌های مستند سالخوردگان جایی که به آن سفر می‌کنید، نشسته‌اید؟ که آنها از زمان پدر یا پدربزرگشان برای شما روایت‌هایی را تعریف کنند که یا عاشقانه، یا عارفانه، یا حماسی یا تراژدی هستند. آیا می‌دانید روایت‌هایی که از این انسان‌ها می‌شنوید، می‌تواند سرچشمه سناریوی یک فیلم، یک تئاتر، یک کتاب و‌… باشد؟

آیا وقتی به جایی سفر می‌کنید، به گیاهانی که در آن طبیعت روییده‌اند، توجه می‌کنید؟ چه گیاهانی در این منطقه می‌رویند که می‌توانند در اقتصاد، فناوری، تولید، صادرات و‌… نقش مهمی ایفا کنند؟

آیا به معماری‌هایی که در جای‌جای ایران می‌بینید، توجهی کرده‌اید؟ که این سبک معماری چه اصالت تاریخی دارد و می‌تواند به نماد و یک مدل معماری ایرانی تبدیل شود؟

توجه من حتی به خرافات و باورهای جایی که می‌روم هم جلب می‌شود و می‌خواهم آنها را بشنوم. از بافته‌هایشان، از آیین‌ها و مراسمی که دارند، هیچ شناختی داریم؟ اینها به زودی از بین خواهند رفت. با تحولی که در سراسر زندگی بشر در حال رخ‌دادن است، ما همه اینها را از دست می‌دهیم و با جامعه جهانی هم‌شکل می‌شویم. بسیار ملال‌انگیز و رنج‌آور است که مردم جهان را درست عین هم ببینیم. این آیین‌ها، باورها و مراسم‌ است که جوامع را متفاوت می‌کند که ما اگر دیر بجنبیم، اینها را از دست خواهیم داد. چقدر اینها می‌توانند در ایجاد فرصت برای ما راه‌گشا باشند. ضمن اینکه به فرهنگ کشورمان و غنای آن کمک کرده‌ایم، می‌تواند سوژه‌ای برای اشتغال، کسب‌وکار، خلق ایده و خلق ثروت باشد.

گیاهان، درختان، بذر گل‌ها، حیواناتی که در آن منطقه زندگی می‌کنند، خزندگان، پرندگان و‌… خیلی می‌توانند برای ما موجب خلاقیت شوند و ایده خلق کنند که من بتوانم با شناختی که از فرصت‌های بی‌شمار آن منطقه پیدا می‌کنم، اینها را ضبط و درک کنم و از دل اینها، ثروت خلق کنم. ضایعاتی که در روستاها وجود دارند -چه ضایعات کشاورزی، چه ضایعات طبیعی-، همه مواد اولیه رایگانی هستند که در اختیار ما قرار دارند ولی متاسفانه ما از آنها بهره نمی‌بریم.

امیدوارم که گردشگران عزیز، به خصوص جوانان کشورم، با شستن چشم‌هایشان، با تعویض آن عینک سنتی و کهنه، بتوانند این بار با خورجینی پر از ایده و راهکار به سفر پایان دهند و یک گردشگری بیهوده و وقت تلف‌کردن را به یک فرصت استثنایی تبدیل کنند. امیدوارم نتایج درخشانی را از این سفرهایتان بگیرید.

در این مورد اگر سوالی داشتید، یا فرصتی را خلق کردید، یا چیزی به چشمتان خورد که تصور می‌کنید نمی‌تواند ارزشمند باشد، طبق معمول می‌توانید به ای‌میل من یا به سایت بنیاد جهانگیری مراجعه کنید، من و دوستانم بدون دریافت هیچ مبلغی در خدمتتان هستیم تا شما را با این فرصت‌ها و ارزش‌های اقتصادی‌شان آشنا کنیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.