منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

نکاتی مهم برای شناخت اقتصاد جدید ایران

نکاتی مهم برای شناخت اقتصاد جدید ایران

یادداشتی از دکتر محمدحسین ادیب- بخش اول

۱: بخش انرژی‌ پیشران اقتصاد

هزار مترمکعب گاز معادل شش بشکه نفت ارزش حرارتی دارد. تولید گاز بر اساس ارزش حرارتی نفت ۹۳۷/۲ میلیون بشکه در روز، تولید میعانات گازی ۵۱۱ هزار بشکه، تولید نفت خام ۸/۳میلیون بشکه و جمعا ۲۴۸/۷ میلیون بشکه است که از تولید قبل از تحریم بیشتر است. تولید نفت و گاز بر اساس ارزش حرارتی نفت در سال ۹۰ قبل از تحریم هفت میلیون بشکه در روز بود و اکنون تولید سه درصد بیش از قبل از تحریم است.

افزایش تولید تا سال ۹۷

میانگین تولید میعانات گازی ایران امسال به روزانه ۷۰۰ هزار بشکه می‌رسد و تا سال ۹۷ به روزانه یک میلیون بشکه خواهد رسید. افزایش تولید گاز از پارس جنوبی با اتمام فازهای پارس جنوبی معادل ۱۶۵ میلیون متر مکعب نسبت به تولید فعلی افزایش می‌یابد که اضافه تولید معادل ۰۸۹/۱میلیون بشکه ارزش حرارتی نفت است. بر این اساس تولید انرژی در سال ۹۷ به ۸۲۷/۸ میلیون بشکه خواهد رسید، تنها سه کشور در جهان روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز انرژی تولید می‌کنند. روسیه، عربستان، آمریکا و ایران از سال ۹۷ به این باشگاه می‌پپوندند. برای اتمام پروژه‌های پارس جنوبی به ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است و اولین اولویت کشور سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی است

۲:‌ بدهی خارجی ۸۰ درصد از کشورهای دنیا از حد مجاز عبور کرده و این کشور‌‌ها طی ده سال آینده باید ارزش افزوده اقتصادشان را صرف بازپرداخت فقط بهره وام خارجی کنند. بحران آینده جهانی، بحران کشورهای بدهکار است. ایران ۲۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد. بحران آینده جهانی ایران نقش تماشاچی را دارد.

۳: بزرگ‌ترین عامل رکود در جهان عبور بدهی خانواده‌‌ها از ۸۰ درصد از تولید ناخالص ملی است. در ایران بدهی بانکی خانواده‌‌ها بسیار حداقلی است از این رو در صورت آماده‌شدن دیگر شرایط ورود اقتصاد به فاز رونق به سادگی ممکن است.

۴: ایران ۱۰۰ هزار دانشجوی دکترا و ۳۰۰ هزار دانشجوی فوق‌لیسانس دارد. نسل جوان بسیار تحصیل‌کرده ویژگی جامعه ایران است.

۵: ۷۵ درصد یارانه انرژی در داخل نسبت به سال ۱۳۹۰

در سال ۱۳۹۰ یک بشکه انرژی در داخل ۱۰ دلار و اکنون ۲۰ دلار به فروش می‌رسد اما قیمت یک بشکه نفت از ۱۰۵ دلار در سال ۹۰ به ۴۰ دلار (متوسط قیمت فروش نفت ایران در سال ۲۰۱۶) کاهش یافته است. یارانه یک بشکه انرژی مصرفی از ۹۵ دلار به ۲۰ دلار کاهش یافته است. یارانه انرژی ۷۹ درصد کاهش یافته است.

۶: قیمت یک بشکه نفت در آذر ۹۲، ۱۰۵ دلار و بر اساس گزارش اوپک در سال ۲۰۱۶ میلادی متوسط قیمت نفت فروخته‌شده ایران ۴۰ دلار بوده است. قیمت نفت ۶۲ درصد کاهش یافته است. ارزش نفت و گاز تولیدی در ایران بر اساس ارزش حرارتی نفت قبل از تحریم ۲۶۸ میلیارد دلار و اکنون با ۳ درصد تولید بیشتر ۱۰۶ میلیارد دلار است. سقوط قیمت نفت ۱۶۲ میلیارد دلار اقتصاد ایران را کوچک کرده است. مشکل اصلی اقتصاد ایران اکنون سقوط قیمت نفت است، نه تحریم. سقوط قیمت نفت باعث شد تا سهم دولت از درآمد نفت به تامین حقوق دو صندوق بازنشستگی محدود شود و دولت در هر حوزه‌‌‌‌‌ دیگری به استثنای دو صندوق بازنشستگی بخواهد دخالت کند مردم باید هزینه آن را با مالیات پرداخت کنند.

۷: رها‌‌‌کردن ‌‌‌شرکت‌های دولتی به حال خود

دولت سه منبع درآمد دارد؛ نفت، مالیات و سایر.

درآمد نفت که به خزانه دولت واریز ‌‌‌‌‌‌می‌شود در سال جاری ۳۷هزار میلیارد تومان است. کمک دولت به دو صندوق بازنشستگی ۸۲ درصد درآمد نفت است و ۱۸ درصد از درآمد نفت نیز صرف بقیه مستمری‌بگیران ‌‌‌‌‌‌می‌شود همه درآمد دولت از سهم نفت مجموعا ۳۹۰۱۸ میلیارد تومان فقط صرف پرداخت حقوق به بازنشستگان و مستمری‌بگیران ‌‌‌‌‌‌می‌شود.

۵۵ درصد درآمد مالیاتی صرف بخش آموزش شده و ۱۴ درصد در بخش درمان هزینه ‌‌‌‌‌‌می‌شود. در مجموع ۶۹ درصد درآمد مالیاتی صرف آموزش و درمان ‌‌‌‌‌‌می‌شود.

در مجموع ۱۰۰ درصد درآمد مالیاتی صرف سه حوزه آموزش، درمان و دفاع ‌‌‌‌‌‌می‌شود.

«سایر» درآمدهای دولت ۳۱ هزار میلیارد تومان است که معادل ۲۰ درصد بودجه است. درآمد سایر دولت صرف بقیه امور به استثنای چهار حوزه صندوق‌‌های بازنشستگی، آموزش، درمان و دفاع ‌‌‌‌‌‌می‌شود.

کشورهایی که عضو سازمان تجارت جهانی می‌شوند دولت حق دارد در پنج رشته دخالت کند؛ آموزش، بهداشت و درمان، دفاع، تامین اجتماعی و محیط زیست. اگر خارج از پنج حوزه فوق دخالت کند با ضوابط سازمان تجارت جهانی مغایرت دارد. ایران اگر بخواهد به اقتصاد جهانی بپیوندد نباید بیرون از پنج بخش یادشده دخالت کند.

در ایران ۸۰ درصد بودجه در پنج مورد بالا هزینه ‌‌‌‌‌‌می‌شود.

با این شیوه خرج‌‌‌کردن دولت، هیچ کمکی به ‌‌‌شرکت‌های دولتی نمی‌شود از این رو ‌‌‌شرکت‌های دولتی باید روی پای خود بایستند. بزرگ‌ترین بازنده ‌‌‌شرکت‌های دولتی‌‌‌‌اند و البته بزرگ‌ترین برنده هم بخش خصوصی رقیب است.

۸: با قطع کمک دولت به ‌‌‌شرکت‌های دولتی و ‌‌‌شرکت‌های ظاهرا خصوصی اما با ماهیت دولتی، این ‌‌‌شرکت‌ها کسری منابع را با استقراض از سیستم بانکی جبران کردند یعنی وام بانکی را جایگزین شیر نفت کردند. شرکت نفت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است، در حالی که کل تسهیلات بانکی بدون معوقه و سود آتی اکنون ۶۶۵ هزار میلیارد تومان است. بدهی شرکت نفت به سیستم بانکی معادل ۳۰ درصد تسهیلات شبکه بانکی است. در مرحله بعد شرکت نفت با مصوبه مجلس برای پرداخت بدهی استمهال سه‌ساله گرفت.

۹: بدهی ‌‌‌شرکت‌های بورسی به بانک و بازار در اسفند ۸۹، ۳۴ هزار میلیارد تومان بود و در اسفند ۹۴ به ۹۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. اگر بدهی به بانک و بازار در اسفند ۹۴ با نرخ ۲۲ درصد رشد می‌کرد این بدهی در اسفند ۹۴ باید به ۹۲ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یافت در حالی که بدهی ۹۸ هزار میلیارد تومان است و این نشان می‌دهد ‌‌‌شرکت‌های بورسی نه اصل بدهی را پرداخت کرده‌‌‌‌اند، نه فرع آن را. با تحریم و پس از آن سقوط قیمت نفت، نحوه اداره ‌‌‌شرکت‌ها باید تغییر می‌کرد اما ‌‌‌شرکت‌ها با استقراض از ‌‌‌بانک‌ها و بازار تغییری جدی در نحوه اداره خود ایجاد نکردند، بدهی به بانک و بازار جایگزین شیر نفت و یارانه انرژی شد.

۱۰: بر اساس مقررات بال ۳، بدهی بانکی ‌‌‌شرکت‌ها نباید از۵۰ درصد فروش سالانه بیشتر باشد. در صورت عبور بدهی بانکی از ۵۰ درصد فروش، آن شرکت هر چه باشد الگوی موفق آینده نیست. ‌‌‌شرکت‌های ایرانی به طور میانگین بسیار بیش از ظرفیت تسهیلات دریافت کردند و قادر به بازپس‌دادن آن نیستند. ۵۰ درصد از تسهیلات ‌‌‌بانک‌ها به ‌‌‌شرکت‌های بزرگ پرداخت شده است و ‌‌‌شرکت‌های دولتی قطع کمک از ناحیه دولت را با وام بانکی جبران کردند.

 

 

هدف‌ گذاری صحیح
چگونگی هدف‌ گذاری

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.