منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

چگونه به شکل جاه‌طلبانه و در عین حال واقع‌گرایانه‌ای هدف‌گذاری کنیم؟

 

 

شما به عنوان یک مدیر باید چینش کارکنان را به خوبی انجام دهید و به سوی هدفی روشن و ملموس پیش بروید. اگر هدفی داشته باشید می‌توانید پیشرفت‌تان را بسنجید، به افراد مسوولیت‌هایی واگذار و نتایج واقعی کسب کنید. اما برخی از گروه‌های کاری اهدافی برای خود برمی‌گزینند که واقع‌گرایانه نیستند. آن‌قدر بلندپروازانه هستند که به ندرت ثمربخش می‌شوند و به دلیل آن که کارکنان نیز متوجه این ماجرا می‌شوند، آن اهداف را جدی نگرفته و در کار خود اعمال نمی‌کنند.

khalaghiat-300x163-1-300x163-3-300x163

هدف‌گذاری جاه‌طلبانه اهمیت دارد. این یکی از شیوه‌هایی است که باعث تمایز گروه‌هایی با عملکرد عالی از گروه‌هایی می‌شود که فقط به شیوه معمول کار رضایت می‌دهند. اما برای آن که قدرت واقعی داشته و کار واقعا خوبی از گروهتان انتظار داشته باشید، این اهداف باید واقع‌گرایانه باشند. در غیر این صورت به جای نشان دادن تعهد واقعی، نشان‌دهنده افکار پوچ و واهی شما هستند.

پیشنهادهای زیر را بخوانید و بررسی کنید که آیا اهداف واقع‌گرایانه‌ای دارید یا خیر.

  • مطمئن شوید که در پس اهداف‌تان برنامه‌ای نهفته است. اهداف بدون برنامه اهداف واقعیبه شمار نمی‌آیند؛ بلکه بیشتر شبیه امید و آرزو هستند. برای آن که هدفی به واقعیت تبدیل شود، گروه شما باید بداند که چطور می‌خواهد به آن دسترسی پیدا کند-چه تاکتیک‌هایی استفاده شود، و مسیر واقع‌گرایانه به سوی موفقیت چگونه است. البته ممکن است تاکتیک‌ها در میانه راه تغییر کنند- اما اگر هیچ نقشه راهی نداشته باشید، نمی‌توانید مطمئن شوید که آیا یک هدف قابل دسترسی است یا خیر.
  • هدف‌های کوتاه‌مدت‌تری برای ارزیابی مسیر در نظر بگیرید. اگر شما اهداف سالیانه‌ای در نظر می‌گیرید، باید اهداف کوتاه‌مدت‌تری نیز داشته باشید تا پیشرفت خود را در میانه مسیر بسنجید (اهداف ماهانه، فصلی یا شش‌ماهه). در این صورت شما و گروه کاری‌تان با توجه به محقق شدن یا نشدن این اهداف کوتاه‌مدت، خواهید دانست که آیا در مسیر تحقق هدف بزرگ سالیانه‌تان قرار دارید یا باید اصلاحاتی ترتیب دهید.
  • در نظر داشته باشید در بازه زمانی مشابه چه اتفاقات دیگری ممکن است رخ دهد. هدف افزایش ۵۰درصدی پوشش رسانه‌ای کسب‌و‌کارتان در یک سال ممکن است واقع‌گرایانه به نظر برسد اما باید برایش برنامه مناسبی نیز تدارک ببینید؛ اما اگر اهداف بزرگ دیگری نیز در کنار آن و در همان بازه زمانی داشته باشید که تمرکز کارکنان‌تان را به هم می‌ریزد، و علاوه بر آن می‌خواهید پایگاه داده جدیدتان را نیز در شرکت اعمال کنید، ممکن است به هدف اصلی‌تان دست نیابید و آن زمان است که هدف شما واقع‌گرایانه نخواهد بود. شما نباید اهداف‌تان را به تنهایی در نظر بگیرید؛ آنها را با دیگر اهداف خود و شرایطی که ممکن است بر روی کار افراد تاثیر بگذارد، بسنجید.
  • اطمینان پیدا کنید که هدف‌گذاری‌تان به صورت بحث گروهی باشد نه به صورت اعلام رسمی‌ تصمیمی‌که خودتان به تنهایی گرفته‌اید. شما به عنوان یک مدیر می‌توانید به اعضای تیم‌تان بگویید که چه هدفی برگزیده‌اید و آنها باید چه کارهایی انجام دهند. اما احتمال اینکه بتوانید به تنهایی اهداف درستی برگزینید و موافقت همه اعضای گروه را نیز جلب کنید خیلی کم است. بهتر است در هنگام تصمیم‌گیری و هدف‌گذاری با اعضای گروهتان مشورت و سپس با کمک آنها اهداف مورد نظر را نهایی کنید. مطمئنا کارمندان‌تان نظرات و دیدگاه‌هایی دارند که در هنگام هدف‌گذاری به کارتان خواهد آمد به ویژه اگر می‌خواهید اهداف واقع‌گرایانه‌ای انتخاب کنید. علاوه بر این، بخشی از ارزشمندی بحث و گفت‌وگو در حین فرآیند هدف‌گذاری این است که فرضیات و دیدگاه‌های مختلف مشخص و موضوعات غیرواقع‌گرایانه حذف می‌شوند. بحث و گفت‌وگو در نهایت به همسویی بیشتر در مورد اولویت‌ها، استراتژی‌ها و انتظاراتی می‌انجامد که احتمالا قبلا داشتید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.