منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
اطلاعیه :
  • مخاطبان گرامی ضمن برطرف شدن مشکل پیش آمده در درگاه پرداخت میتوانید پس از بهرمندی از مطالب و محتوی مقالات در صورت علاقمندی نسبت به خرید هر یک از محصولات ما اقدام نمایید

۵راه غلبه بر ترس/ نوشته جک کنفیلد، نویسنده «سوپ جوجه برای روح»

khalaghiyat 56

همچنان که در سفر خود از جایی که هستید به جایی که می‌خواهید باشید، پیش می‌روید، مجبور خواهید بود که با ترس‌های‌تان روبه‌رو شوید. هروقت که پروژه‌ای جدید را شروع می‌کنید، دست به اقدام جدیدی می‌زنید و خود را در موقعیت جدیدی قرار می‌دهید، همیشه ترس هم وجود دارد. متاسفانه، ترس باعث توقف بسیاری از آدم‌ها در رسیدن به آرزوها و موفقیت‌های‌شان می‌شود. 

 

 

میلیون‌ها سال قبل، ترس برای محافظت از ما در برابر حیوانات درنده لازم بود. اما امروز، بسیاری از تهدیدهای ما، تهدید زندگی‌مان نیست. ترس ما، از ما محافظت نمی کند؛ بلکه مانع رشد ماست.

 
کلمه ترس F.E.A.R در زبان انگلیسی می‌تواند مخفف این کلمات باشد: Fantasized Experiences Appearing Real یا تجارب تخیلی واقعی شده در واقعیت. من مخفف دیگری ساخته‌ام به نام تمرکز F.O.C.U.S که به معنی نتایج تخیلی ایجاد شده از موفقیت های نامحدود است. (Fantasized Outcomes Creating Unlimited Success)

fear-despair-ron1
در اینجا پنج روش معرفی می‌شوند که شما می‌توانید برای دستیابی به نتایج بزرگ‌تر، روی آن‌ها تمرکز کنید:

 
۱. افکار خود را کنترل کنید. افکار باعث ایجاد احساسات می‌شوند. اگر می‌خواهید چگونگی احساس خود را تغییر دهید، باید افکار خود را عوض کنید. وقتی احساس ترس می‌کنید، مراحل فکری خود را دوباره ردیابی کنید. افکاری را که منجر به احساس ترس می‌شوند، مرور کنید.
همچنین کنترل خودآگاه افکار خود را آغاز کنید. وقتی افکاری افراطی را که حامی اهداف شما نیستند، متوقف می‌کنید، بلافاصله تفکر خود را تغییر داده‌اید.

 
۲. افکار مثبت‌تر را انتخاب کنید. نمی‌توانید تنها با فکر نکردن به افکار منفی، خود را از آن‌ها خلاص کنید. قانون جایگزینی می‌گوید که هر چیزی که می‌خواهید از بین ببرید، باید جایگزین شود. بنابراین، اگر می‌خواهید افکار منفی راحذف کنید، باید آن را با افکاری مثبت و دیدگاهی مثبت جایگزین کنید.
وقتی که افکار منفی و ترس را شناسایی کردید، بلافاصله مخالف مثبت آن را تجسم کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید نویسنده‌ای با کتاب‌های پرفروش باشید، مراقب افکاری مثل «چه اتفاقی می‌افتد اگر ناشران، پیشنهاد مرا رد کنند؟» باشید. در عوض، تجسم کنید که چه اتفاقی می‌افتد وقتی که ناشری پیشنهاد شما را بپذیرد و موافقت کند که کتاب شما را به بازار بیاورد.

 
۳. از جمله تاکیدی استفاده کنید. نوآ سنت جان، نویسنده کتاب «رمز پنهان موفقیت»، «جمله تاکیدی» را معرفی کرد که شامل سوالاتی‌ست که شما می‌توانید در مورد واقعیتی که می‌خواهید خلق کنید، می‌پرسید.
برخی افراد به استفاده از جمله تاکیدی شک دارند؛ همان جملاتی که با آن می‌توانید بگویید که آن‌چه می‌خواهید از قبل به حقیقت پیوسته است، مثلا بگویید من نویسنده‌ای بسیار موفق هستم. آنها می‌دانند که این جمله هنوز واقعیت ندارد، بنابراین به چیزی که می‌گویند، باور ندارند.
جمله تاکیدی می‌تواند این موقعیت را ایجاد کند که افراد ببینند چگونه واقعیت رویایی آن‌ها به طور واقعی می‌تواند به یک امکان و احتمال تبدیل شود. اگر دارید فکر می‌کنید که: «چه می‌شود اگر کارایی نداشته باشد؟» از خود بپرسید: «چه می‌شود اگر اثر کند؟» یا از خود بپرسید: «چرا اثر خواهد داشت؟» و از خود بپرسید: «چگونه اثر خواهد داشت؟»

fear-cropped-proto-custom_28
۴. تصورات خود را با احساسات تقویت کنید. همچنان که در حال تصویرسازی از زمانی هستید که به اهداف خود رسیده‌اید، این تصاویر را با احساسات خود پرورش دهید. همان‌گونه که ترس می‌تواند شما را فلج کند، احساسات مثبت و قوی می‌توانند انگیزه‌ای باشند تا شما را به سمت هدفی بزرگ‌تر رهنمون شوند.
محققان می‌دانند که وقتی تصاویر یا صحنه‌ها با احساسات شدید همراه باشند، می‌توانند برای همیشه در حافظه شما محبوس شوند و این خود محرکی برای رشد ارتباطات بیشتر است. وقتی با موسیقی، رایحه‌های طبیعی، اشتیاق عمیق یا حتی با فریاد مشتاقانه و تکرار جملات تاکیدی، شدت احساسی مشابهی را به تصویرسازی خود اضافه کنید بدانید که نتیجه نهایی آن بسیار قوی‌تر خواهد بود.

 
۵. در مورد خطر کردن واقع‌بین باشید. استراتژی عملی برای غلبه بر ترس که اغلب هم نادیده گرفته می‌شود، این است که اطمینان حاصل کنید که بیشتر از استطاعت خود خطر نمی‌کنید. برای رشد و رسیدن به موفقیتی بزرگ‌تر، باید چیزی را به خطر بیندازید. فقط کافی‌ست اطمینان حاصل کنید که در صورت عدم موفقیت در اولین تلاش، می‌توانید آن ضرر را تحمل کنید.
چالش‌های کوچک‌تری را برگزینید و راه خود را به سوی صعود ادامه دهید. اگر اولین شغل خود را در فروش آغاز کرده‌اید، اول با مشتریانی تماس بگیرید که فکر می‌کنید آسان‌ترین‌ها برای فروش هستند. اگر می‌خواهید برای تجارت خود درخواست پول کنید، روی منابع اخذ وام کار کنید. اگر نگران تقبل مسوولیت‌هایی بیشتر از توان خود در محل کارتان هستید، می‌توانید در ابتدا با درخواست انجام بخش‌هایی از یک پروژه که به آن علاقمندید شروع کنید. اگر در حال آموختن ورزشی جدید هستید، اول، مهارت‌های سطح پایین‌تر را شروع کنید. در مهارت‌هایی که یابد بیاموزید قدرتمند شوید، از میان ترس خود رد شوید و بعد، چالش‌های بزرگتر را برگزینید.

 
آنان که به هدف‌شان دست یافته‌اند این شناخت را دارند که اگرچه ترس در راه هدف، طبیعی‌ست، اما مورد اجباری و لازمی هم نیست. این پنج استراتژی ساده را استفاده کنید تا بر ترس خود پیروز شوید و به جای آن با F.O.C.U.S یا تمرکز زندگی کنید.

ترجمه: افسانه محمودی یزدانی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا موارد خواسته را برای ورود به سایت تکمیل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.